• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Home/Office конфигурација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,307
Нит имам потреба, нити пак ќе јас склопувам, но бидејќи нема ваква тема за овој usecase ме интересира што би препорачале за компјутер кој би се користел за Office, сурфање и гледање филмови (без било каков гејминг).
*Знам дека некои работи се оверкил, но за ваков usercase не се очекува дека корисникот за две-три години ќе прави било каков upgrade туку ќе го користи 8+ години и затоа ја одбирам подолгорочната воедно и поскапа опција.

Јас би одел вака
Ryzen 5 2600* 8000 денари
MB MSI B450 A-PRO MAX 3910 денари
SSD 2.5" Kingston A400 Series 480GB 3300 денари
2 X DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury 5400 денари (*+нема 4гб)
Напојување некое 450W-500W EVGA Bronze до кај 3000 денари
Куќиште од 1000-1500 денари со еден вентилатор.

Вкупна цена: околу 25000 денари
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) Ти фали графичка
2) 450-500W EVGA Bronze тешко за 3000
3) куќиште за 1000-1500 со вентилатор исто тешко
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,679
1,487
sistrum.mk
За таков ПЦ нели е подобра и поефтина опција АМД А серија процесор. Он борд графичка е сосема доволна за тоа што треба за таква конфигурација.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,785
3,479
Зависи што офис, ама јас би одел на:
Ryzen 3600
8gb raм
250gb ssd
B450 maticna
Najeftinoto kukjare sose PSU.

Ова за мене би било идеално. Апсолутно минимална цена, а задоволително за да летаат дури и понапредни офис работи.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,049
1,309
Ако ти треба слична конфигурација со подобар процесор, види ми ги темите за слични пари имаш добра конфигурација.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,307
1) Ти фали графичка
2) 450-500W EVGA Bronze тешко за 3000
3) куќиште за 1000-1500 со вентилатор исто тешко
1) не треба
2) Во право си. Cooler Master тогаш
3) и за ова си во право. Тогаш 2200 денари со вклучени вентилатори

@mdeni Да вградено куќиште би го ставил за некоја побуџет варијанта, но тие се мачка во вреќа
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
861
1) не треба
2) Во право си. Cooler Master тогаш
3) и за ова си во право. Тогаш 2200 денари со вклучени вентилатори

@mdeni Да вградено куќиште би го ставил за некоја побуџет варијанта, но тие се мачка во вреќа
Ти фали графичка! Тој процесор бара графичка!
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ryzen 5 2600 нема интегрирана графика. Единствени со интегирарана графика се G моделите на процесори.

Прво за офис сметам дека Ryzen 5 3600 е оверкил во моментов и догледна иднина. Второ сметам дека 16GB RAM е минимум во комбинација со Ryzen 5 3600 за било каква намена. Дополнително практично е невозможно да најдеш 2х4GB DDR4 на 3200MHz, т.е. на нативната фрекфенција на Ryzen 3000 процесорите. А и да најдеш цената ќе биде неоправдана, т.е. 70% од цената за 2x8GB. Разликата во цена на вкупната конфигурација со 2x4GB и 2x8GB ќе биде 1-3% и нема никаква смисла „заштедата“. Особено не што денешниве веб браузери без мака полнат 8 гигабајти RAM, така да апсолутно е оправдано да се турат 16GB.


Нејсе, сметам дека Ryzen 5 2600 е пологичен избор за офис конфигурација, едно поради тоа што е доволно моќен за да брка работа во наредни години и сметам дека нема да забележат разлика во користење помеѓу него и Ryzen 5 3600.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,886
Скопје
Мислам дека е оверкил за офис варијанта, но зависи што ќе се работи на компјутерот.

Ако е за MS Office пакети, браузање, без некој софтверски пакет за графика/големи бази на податоци, доволно би било некој Интел Г или соодветен АМД, 8 гига рам и 256 гига SSD.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
upload_2019-11-25_14-29-18.png

- За канцелариско office/internet користење реално се што е над 4 јадра е повеќе од доволно (засега);
- Можеби ќе се пројде и со поефтина плоча, меѓутоа пасивново ладење на VRM/SoC секцииве е фино за цената;
- RAM dual-channel 2х4GB за канцелариски активности е пристојно, воедно нема потреба од поскап RAM, истиот би требало да оди барем до 2933Mhz CL15-16;
- За да се избегнат повеќе кабли и сл. би предложил M.2 SSD, доколку релиабилноста е приоритет тогаш нека се размислува за RAID 0 со други дискови;
- Мала инвестиција во кулер за процесор + вентилатори за во куќиштето = тишина+ниски температури (не дека ќе е проблем ама сепак);
- Остатокот од средствата искористи го за останати влезни уреди.

R5 2600 = +3.000, 8GB->16GB RAM = +3.000, GPU = +3.000, или дополнителни ~9.000 ден. кои може да се искористат во периферија/монитор/софтвер итн.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,619
1,032
Би сменил процесор со 2400G затоа што има графичка, и рам би ставил 8ГБ. Матичната нема потребад да биде Б450, може да биде А320М.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,307
@gOJDO @Tajson во право сте. Ги знам G процесорите, но мислев дека за ова сценарио не треба ни интегрирана графичка, но сега читам дека системот само со Ryzen 5 2600 нема воопшто да се стартува. Така да во овој случај би одел со некој G процесор од тие што горе беа споменати.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,045
461
Премногу ви се скапи компјутериве за Office. G1820 со 8 гига рам е доволен за сите намени кои ги има наведено членот, за период од најмалце уште четири-пет години.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,132
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Премногу ви се скапи компјутериве за Office. G1820 со 8 гига рам е доволен за сите намени кои ги има наведено членот, за период од најмалце уште четири-пет години.
Точно. Ryzen 2600 за офис конфигурација?
Па вие не сте токму, сте полуделе ко пчелине што ги снемуе.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,825
5,211
Мелмак
Athlon 3000G + најевтина AM4 плоча (A320m или слично), 8 гига рам, евтино SSD, евтино куќиште, солидно напајање од океј производител (немојте аман да штедите на напајање).

AMD Athlon-200GE 3.20GHz 4MB Box

Asrock A320M-DVS R4.0
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,548
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно