Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Home automation (Домашна автоматизација)

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.184
679
delicon.mk
Се пуштам клизачи на темава без да прочитам неколку страни претходно, sorry!

Прашање: Има некоја алатка кај што ќе може на тајмер да се направи да се вклучува сијалица односно да може (по можност) да се пали и гаси на одредено време?

Нешто најдов како примеров, ама не знам дали некој го тестирал до сега:

Пример сценарио:
Иде 17:00 се вклучува сијалица, иде 22:00 се гасне сијалица.
Земи Xiaomi смарт сијалица ама со вифи да е, ги имаш и во мк. Во апликацијата можеш да подесиш кога да се пали/гаси.
Само со моето искуство до сега, автоматизации без хаб/сервер не секогаш работат како што треба.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.683
1.555
Скопје
Се пуштам клизачи на темава без да прочитам неколку страни претходно, sorry!

Прашање: Има некоја алатка кај што ќе може на тајмер да се направи да се вклучува сијалица односно да може (по можност) да се пали и гаси на одредено време?

Нешто најдов како примеров, ама не знам дали некој го тестирал до сега:

Пример сценарио:
Иде 17:00 се вклучува сијалица, иде 22:00 се гасне сијалица.
за какво светло ти е ова? локација соба, односно каква јачина на светло ти треба, дал ти е за во елемент/лустер?

ако ти е за нешто постоечко што не сакаш да го менуваш (светлосниот елемент) .. нешто како shelly би ти било опција, во дозна го вградуваш, имаат и нивна апп на wifi ама незнам дал има опција за автоматизација.

Од xiomi сијалиците пази само јачина дал ти е доволна, на бела светлина светат појако, ако си играш со боите веќе губи јачина (ок си е за атмосферско светло).

Додатно имаш од Филипс (и тие нивните под брендот поефтин како и да се викаа - не ми иде) имаат сијалици/плафоњерки што се командаат со Wizz апликацијата, ова подржува автоматизација преку мобилен само (сијалицата си памти сетинг), имам во работна соба плафоњерка од нив, зимно време пример сега ми се пали во 16:00 на 50% па се појачува, па се гаси во 00:00 и сл. Работи се без проблем. Ваљда исто ќе е и со сијалиците (ама неможе да кажам за тоа пошто немам пробано)
 

zlatko_ti412

On your way to fame
12 ноември 2018
334
502
ама незнам дал има опција за автоматизација
Скоро секој smart-switch треба да има timer или scheduling опција.
Јас ги имам од Broadlink и Shelly и двете нудат такви опции во нивните апликации... плус имаат интерграции за HA.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.495
2.442
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Првпат наидувам на темава.
Ми дојде една идеја вечерва која што сакам да ја имплентирам. Планирам на едниов родител кој ми седи спрат над мене, да му уклучам еден вид Remote. Пример од мобилен, директно горе да му пуштам некој youtube канал или подкаст.
Бидејќи он е постар и незнае да работи со youtube и интернет, најчесто ги гледа само оние македонските канали. А би се сложиле или не програмата е баш очајна.

Крајна Цел ми е да му уклучам повеќе едукативна програма, наместо турски серии итн. и на крај да видам како би резултирало тоа на него.

Значи на кратко, ми треба Remote кое што ќе може да го вршам од мобилен или лаптоп, со кое што ќе му пуштам на телевизорот youtube видеа, без притоа да бидам до телевизорот. Знам дека нешто имаше ова со google cast, ама ми треба нешто посовршено. Односно откако ќе го пуштам клипот, јас да имам поголема контрола
т.е да не може он со притискање на едно копче од далечинско да испадне од youtube.

Дали некој знае софтвер т.е програма со кој може да изведе ова?
ова и нема баш врска со home automation. иначе што знам, подеси му го телевизорот во Shop Mode можда?!
а youtube си има remote control од телефон/апликација нели
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
142
136
Земи си од АлиЕкспрес смарт прекинувачи за џабе пари, ни 200 денари и све ќе имаш - и тајмери и автоматизација и следење потрошувачка.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.798
4.469
Да ми препорачате solenoid/ball valve за гасење на довод на вода (од водовод)?

Не мора ниту да биде smart - може да има само 2/3 жици за струја и да биде квалитетен. Не мора да е достапен во МК.

Од тоа што гледав сакам да биде ball type со manual override. Нормално би било отворено освен кога ќе добие сигнал да ја затвори водата.
 
Последна промена:

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
478
633
Скопје
Другари,
не се сомневам дека имате некој попаметен предлог за мојава дилема :) : како да контролирам 7-8 надворешни ролетни кои се движат со ELERO JA comfort 868 погон и се управуваат со (bidirectional radio??) 868MHz даљинско? Си продаваат они некој Yubii Home gateway за 200+еур, прашањето ми е ви паѓа ли на памет нешто поразумно? Да имаше погонот можност за паралелно управување со тастери/прекидачи и даљинско би ставил некое Шели 2.5 и завршена работа, макар и да е на крај поскапо од нивниот гејтвеј (не ми се става уште една/две онолкави коцки, зависно колку им е дометот...) ама ми изгледа како да нема, па ми останува само радио команда... алтернативи за 868MHz даљински?
Не мора да е достапно во МК, било каде во ЕУ е ОК...
Благодарам однапред
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.495
2.442
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
треба да се види точно на кој систем работи, ама тие 868MHz (и 433MHz) обично се многу прости, праќа една фреквенција за on, друга за off и толку.
нит има некој посебен сигнал, нит кодови нит ништо.

доколку е така, има многу прости и ефтини модулчиња што можеш да ги поврзеш на rpi/arduino па дури лесно може да се направи на usb па на pc директ (ок лесно у смисла не е rocket science, ама треба малку предзнаење).

пс.
ок, на странава пишува „bidirectional radio“ тоа може не е толку просто ако е недокументирано.
но вика и „Operation in 1-wire or 2-wire mode possible, no bridge required“ - што реално би било лесно да се имплементира со esp32/esp8266
 

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
85
39
Другари,
не се сомневам дека имате некој попаметен предлог за мојава дилема :) : како да контролирам 7-8 надворешни ролетни кои се движат со ELERO JA comfort 868 погон и се управуваат со (bidirectional radio??) 868MHz даљинско? Си продаваат они некој Yubii Home gateway за 200+еур, прашањето ми е ви паѓа ли на памет нешто поразумно? Да имаше погонот можност за паралелно управување со тастери/прекидачи и даљинско би ставил некое Шели 2.5 и завршена работа, макар и да е на крај поскапо од нивниот гејтвеј (не ми се става уште една/две онолкави коцки, зависно колку им е дометот...) ама ми изгледа како да нема, па ми останува само радио команда... алтернативи за 868MHz даљински?
Не мора да е достапно во МК, било каде во ЕУ е ОК...
Благодарам однапред
Мислам дека тешко ќе најдеш такво нешто (plug&play). Единствено со home assistant да пребараш по форуми

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
478
633
Скопје
Благодарам за одговорите... Протоколот е некој PLN2+ на 868.6МHz, ама не наоѓам спецификации за него... Гледав некои предлог - варијанти со УСБ радио модулче и Распбери, ама мислам дека нема да ми се игра до толку :).

Ми мириса дека ќе земам еден гејтвеј и ако нема домет до сите ролетни, ќе му ставам екстерна антена...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.659
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно