• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Home automation (Домашна автоматизација)

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Дали користи некој паметна брава со отпечаток, да препорача некој модел? По можност да може да се врзе на Google Home или Shelly a не таа кинеската Tuyia или како и да се вика.

И дали може да се спојат некако темиве, сега пребарував некои информации и има вкупно 3 теми во кои што се збори за истите работи, оваа и уште две други @Fatal1ty_ :

 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,125
3,592
Дали користи некој паметна брава со отпечаток, да препорача некој модел? По можност да може да се врзе на Google Home или Shelly a не таа кинеската Tuyia или како и да се вика.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,783
1,091
Дали користи некој паметна брава со отпечаток, да препорача некој модел? По можност да може да се врзе на Google Home или Shelly a не таа кинеската Tuyia или како и да се вика.

И дали може да се спојат некако темиве, сега пребарував некои информации и има вкупно 3 теми во кои што се збори за истите работи, оваа и уште две други @Fatal1ty_ :

Ваљда Шаоми бравите, проверен бренд.
Screenshot_2021-10-02-11-10-15-702_com.xiaomi.shop.jpg
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Изгледа анестезијата му удри во глава па не му текна дека паметниве брави покрај гласовно се отвараат и со: отпечаток од прст, пин код, картица, апликација преку телефон како и сите други смарт уреди, а можеше и со добриот старомоден клуч :)

Ваљда Шаоми бравите, проверен бренд.
Погледнете го атачментот 104706

Прескапи се зашто имаат фул хд камера, аларм и некои такви ствари, мене ми треба нешто послабо само да има фингерпринт и апп контрол, на пример разгледувам нешто вака:
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,404
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Изгледа анестезијата му удри во глава па не му текна дека паметниве брави покрај гласовно се отвараат и со: отпечаток од прст, пин код, картица, апликација преку телефон како и сите други смарт уреди, а можеше и со добриот старомоден клуч :)
кажи им го тоа на Facebook инженерите кои ради outage-от на DNS, не можеле да влезат во просториите за да го поправат проблемот :)
 

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
22
6
Знае ли некој каде во Мк може да се купи google nest hub (2nd gen)? Во анхоч го имаат само стариот модел.
5f6820bd81fb28f73b2a3b76fdc2d07d.jpg


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
36
40
Неможев да најдам соодветно место за ова па да прашам овде дали има некој идеја дали може некако да се поврзе некој модул за да може да се контролира печка на пелети преку апликација КОМО 15 - Alfa Plam како на пример Power on/off, подесување на температура итн?
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
9
4
Неможев да најдам соодветно место за ова па да прашам овде дали има некој идеја дали може некако да се поврзе некој модул за да може да се контролира печка на пелети преку апликација КОМО 15 - Alfa Plam како на пример Power on/off, подесување на температура итн?
Смееш да ја отвориш печката? На упатството на алфаплам пишува дека се користи некоја плоча `L023_3`. Гугл вика дека тие плочки можат да вршат ТТЛ сериска комуникација. На твое место таму би почнал јас.

Иако од тоа што гледам има некои такви плочи со вградена вифи/блутут/инфраред контрола. Не нудат алфаплам "напредна" верзија со тоа веќе вградено?

EDIT: PO069 - Micronova Srl според некоја моја логика ова би требало да работи. И печката и ова имаат сериска комуникација, а не се спомнува со кои модели работи ова што значи сите би требало да работат.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно