• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Home assistant е OS за домашна автоматизација.

Hass.io е дистрибуцијата за Raspberry Pi.

Јас го инсталирав на raspberry pi 3 но после х рестартирања не сака да се покрене web ui (неколку пати реинсталирав hassio), додека може да се пристапи кон Samba share-от. Каде е проблемот не знам.

Втор проблем на кој наидувам е следниот:

Го следам ова упатство за weather card и system info card, но на крај ем некои параметри не се прикажуваат ем има switch, а на упатството нема свич. И ова не знам како се случува и дали се гаси.

Слика од мојот hass.io

moj screen.jpg

Сликава е од VM бидејќи ми дојде преку глава на секои 3 саати да го реинсталирам hass.io.

Рестарт на RPi трае ~2 мин што е доста споро,

На интернет се фалат како HA е врвот и слично, но судејќи по досегашното искуство јас не би ја доверил домашната автоматизација на ваква комплицирана и неиспеглана платформа.

Ќе продолжам да го проучувам уште некое време, ако продолжи да го ме зеза ќе се прешалтам на openhab.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Ова се моите иницијални импресии:

1. Платформава е многу моќна но треба навикнување.

Принципот е:

a.Инсталираш hassio, прв addon кој го додаваш е Configurator, кај него во текстуалната конфигурација мора да додадеш password за да можеш да го стартуваш, идеш на WEB UI
б. Во config.yaml додаваш сензор
в. Во customizе.yaml му назначуваш friendly name - како сакаш во front end да се вика сензорот, под него ако сакаш да ставиш некаква икона icon: mdi:ime-na-ikona името се наоѓа од списокот на mdi икони
г. Горе десно на ... > Configure UI > нешто ќе ќења првиот пат стискаш Take control и после си додаваш табови (на пр. System, Network, Weather или некој друг по потреба). После во табовите на + додаваш cards - има избор од многу видови, Entities е една од основните и во неа додваш сензори, од десно ти дава preview
д. За DarkSky weather треба да се регистрираш и ќе добиеш API код кој го ставаш или во config.yaml или во secrets.yaml

2. Snapshots (Hass.io таб > Snapshots) ти е најдобриот другар. Инстант бекап и лесно се прави restore ако нешто заебеш и сакаш да се вратиш на состојба каде системот работел како што треба.

3. Најубаво е да се вежба на VMware виртуелна машина

4. Подоле се некои мои почетни параметри. Ако некој сака да ги проба нека ми пиша пп ќе му ги дадам кодовите.

System2.jpg
Vreme2.jpg
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Моментално ова го гледам повеќе како начин на мониторирање на разни варијабли (сервер, мрежни уреди, интернет конекција, температура во соба, времето е ставено а може и да го нема).

Во план ми е да го интегрирам Shelly-то првенствено како можност далечински да се пали/гаси светло кое инаку се пали на прекидач, а понатаму палењето/гасењето на светлото да биде само по тајмер зависно од разденување/стемнување.

П.С. Shelly-то има свој софтвер кој може да се користи за палење/гасење/распоред ама од ФБ групата гледам дека често им паѓаат серверите. HA е локална работа, ако сакаш remote да му пристапиш можеш но и не мораш а основно е што не си зависен од интернет конекција.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
@smole Добро е, продолжи само напред. Прво се почува со прибирање податоци потоа со управување ако сакаш да имаш паметен дом кој сам ќе се управува. Инаку ќе имаш само далечинско во раката ако се треба рачно да правиш
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Да дадам апдејт:

Home assistant-от го чепкав on and off еве веќе некое време па да споделам впечатоци:

1. Update-и искачаат многу брзо – некогаш и на пар денови
2. Системот е скроз стабилен
3. Нагодувањата си бараат читање по нет, но тоа за некој што го интересира не е тешко, freck и еден мексиканец со бркови имаат одлични видеа кои се лесни за пратење.

Моменталниот систем е Intel NUC KIT NUC6CAYH со Intel Celeron J3455, 4Gb ram, 256GB SSD, Ubuntu Server 18.04.3 LTS и docker во кој е HASSIO. Системот работи многу побрзо отколку кога беше HASSIO-то на RPi3, единствено што е споро е правењето на snapshots, знае да потрае 10-15 мин, иако во меѓувреме сите процеси и целиот HASSIO си работи.

Инсталирани addons:
1. File editor
2. Glances
3. Grafana
4. IDE
5. InfluxDB
6. Samba share
7. WireGuard – фантастичен VPN addon кој е неверојатно лесен за конфигурирање и многу стабилен.

1.jpg


2.jpg


Од слика 2 се гледа состојбата на LAN мрежата (сите уреди се Микротик) ROS верзија, uptime и температура (ако тие информации се достапни) - и состојба на WAN мрежата – download, upload и ping. Чудна работа е што од друга локација со динамичка IP од Неотел WAN IP ми ја дава, а од фиксна IP од Телекабел не ја дава.

Следен чекор е да програмирам RPi3 да ги прикажува сите информации за UPS-от преку Network UPS Tools, нормално UPS-от ќе биде приклучен на RPi3, ако тоа работи би пробал преку ubuntu-то да го направам тоа за да немам потреба од RPi3.

3.jpg


Слика 3 е самообјаснувачка.

4.jpg


Слика 4 е нешто за кое се надевам што ќе нема потреба многу брзо, а и информациите каснат барем еден ден од другите страни кои се поажурни за истите.

Сеуште немам прикачено ниедно Shelly (H&T, One) на HASSIO.

Имам наместено и Телеграм бот да ми праќа информации од страна 1 и 2 на секој час.

Ако има некој друг Home Assistant би сакал да го видам сетапот.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,069
536
delicon.mk
1. Update-и искачаат многу брзо – некогаш и на пар денови
2. Системот е скроз стабилен

Не секогаш е стабилен после голем update. Затоа пуштаат брзо после тоа мали закрпи, па идат на скоро секој ден.
Не ги пуштај одма update-тите, остави им малку време, прочитај на нет да не има некој баг.

Check Home Assistant configuration - адонот, ис јор френд.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Не секогаш е стабилен после голем update. Затоа пуштаат брзо после тоа мали закрпи, па идат на скоро секој ден.
Не ги пуштај одма update-тите, остави им малку време, прочитај на нет да не има некој баг.

Check Home Assistant configuration - адонот, ис јор френд.

Јас до сега на NUC-от сум немал проблем со апдејт, на RPi3 да.

Друга работа што заборавив да ја напишам е дека кај RPi3 ако зезнеш нешто многу лесно можеш да направиш snapshot restore, кај мојот сегашен сетап не е баш така лесно иако за среќа не сум имал потреба за тоа до сега.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Да дадам апдејт - уште го терам Home Assitant на NUC, но сега како OS, до сега беше docker image на Ubuntu server.

Сега е е светлосни години побрз, особено бекапите кои траеја 1-2 саати сега траат 2-3 минути.

Некој друг користи Home assistant?
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,069
536
delicon.mk
Да дадам апдејт - уште го терам Home Assitant на NUC, но сега како OS, до сега беше docker image на Ubuntu server.

Сега е е светлосни години побрз, особено бекапите кои траеја 1-2 саати сега траат 2-3 минути.

Некој друг користи Home assistant?
Какви бекапи ти траеле по 2-3 саати?
Кај мене ни на RBPi не траеа по 2-3 саати, а не па на NUC.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
full system image бекап нема смисла. се бекапираат податоците и конфигурацијата. остатокот се инсталира.

Поточно (сеа веќе збориме за посериозни системи),
конфигурацијата се чува во git (или нешо), а се бекапираат само податоците.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,646
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно