1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Home Assistant aka Hass.io

Дискусија во форумот 'Oстанати' започната од smole, 17 Март 2019.

1. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
    Home assistant е OS за домашна автоматизација.

Hass.io е дистрибуцијата за Raspberry Pi.

Јас го инсталирав на raspberry pi 3 но после х рестартирања не сака да се покрене web ui (неколку пати реинсталирав hassio), додека може да се пристапи кон Samba share-от. Каде е проблемот не знам.

Втор проблем на кој наидувам е следниот:

Го следам ова упатство за weather card и system info card, но на крај ем некои параметри не се прикажуваат ем има switch, а на упатството нема свич. И ова не знам како се случува и дали се гаси.

Слика од мојот hass.io

moj screen.jpg

Сликава е од VM бидејќи ми дојде преку глава на секои 3 саати да го реинсталирам hass.io.

Рестарт на RPi трае ~2 мин што е доста споро,

На интернет се фалат како HA е врвот и слично, но судејќи по досегашното искуство јас не би ја доверил домашната автоматизација на ваква комплицирана и неиспеглана платформа.

Ќе продолжам да го проучувам уште некое време, ако продолжи да го ме зеза ќе се прешалтам на openhab.

На bxxxn и Oktar им се допаѓа ова.
  2. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
    Entity not available се средува така што треба да се водиш според сензорите од странава .

3. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
    Ова се моите иницијални импресии:

1. Платформава е многу моќна но треба навикнување.

Принципот е:

a.Инсталираш hassio, прв addon кој го додаваш е Configurator, кај него во текстуалната конфигурација мора да додадеш password за да можеш да го стартуваш, идеш на WEB UI
    б. Во config.yaml додаваш сензор
    в. Во customizе.yaml му назначуваш friendly name - како сакаш во front end да се вика сензорот, под него ако сакаш да ставиш некаква икона icon: mdi:ime-na-ikona името се наоѓа од списокот на mdi икони
    г. Горе десно на ... > Configure UI > нешто ќе ќења првиот пат стискаш Take control и после си додаваш табови (на пр. System, Network, Weather или некој друг по потреба). После во табовите на + додаваш cards - има избор од многу видови, Entities е една од основните и во неа додваш сензори, од десно ти дава preview
    д. За DarkSky weather треба да се регистрираш и ќе добиеш API код кој го ставаш или во config.yaml или во secrets.yaml

2. Snapshots (Hass.io таб > Snapshots) ти е најдобриот другар. Инстант бекап и лесно се прави restore ако нешто заебеш и сакаш да се вратиш на состојба каде системот работел како што треба.

3. Најубаво е да се вежба на VMware виртуелна машина

4. Подоле се некои мои почетни параметри. Ако некој сака да ги проба нека ми пиша пп ќе му ги дадам кодовите.

System2.jpg
    Vreme2.jpg

Последна промена: 29 Март 2019
    На moongose и shooter им се допаѓа ова.
  4. moongose

moongose
    Unstoppable

1,820
    2,051
    19 Јули 2013
    Премногу комплицирано за да упалиш светло... :)

5. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
    Моментално ова го гледам повеќе како начин на мониторирање на разни варијабли (сервер, мрежни уреди, интернет конекција, температура во соба, времето е ставено а може и да го нема).

Во план ми е да го интегрирам Shelly-то првенствено како можност далечински да се пали/гаси светло кое инаку се пали на прекидач, а понатаму палењето/гасењето на светлото да биде само по тајмер зависно од разденување/стемнување.

П.С. Shelly-то има свој софтвер кој може да се користи за палење/гасење/распоред ама од ФБ групата гледам дека често им паѓаат серверите. HA е локална работа, ако сакаш remote да му пристапиш можеш но и не мораш а основно е што не си зависен од интернет конекција.

Сподели

Вчитување...