• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hitachi најави хард диск од 5ТВ за 2010 година

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Planning to store entire human brain in two desktop HDDsОд Hitachi најавуваат хард диск за десктоп компјутери од 5TB (5120 GB) за почетокот на 2010 година, благодарение на новата технологија - current perpendicular-to-the-plane giant magnetoresistance (CPP-GMR). Токму со оваа CPP-GMR технологија, Hitachi планира да направи револуција во оваа област.
Оваа технологија овозможува голема густина во снимањето на податоците на дискот. 1ТВ ќе биде сместен во еден квадратен инч. Дискот ќе се состои од пет 3.5" плочи.

Само да се потсетиме на погодностите од поголемиот капацитет на дискот: со максималниот број на вртежи на плочите (7.200 в/мин), поголемата густина на записи носи и поголема брзина на пренос на податоците. :rolleyes:

Што се однесува до фактот што се може да се сними на ваков диск, Yoshihiro Shiroishi вели:
"By 2010, just two disks will suffice to provide the same storage capacity as the human brain." :D

Извор: Techradar.com
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
WTF?WOW.Сакам еден ваковвввввв.Бреј што нема да измислат.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
овие од хитачи се откачени до даска... :p сигурно за 2050 година ќе измислат хард дискови од 50ТБ :D
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Do 2050 nema da se raspravame so terabajti... Rapidshare uste od sega so petabajti rabotat ne pak do 2050... Nikoj ne znae :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Еднаш имам слушано интервју со една компјутерска компанија, не ми текнува која, и еден експерт нивни рече, дека секоја година, зафатнината на електронските компоненти се намалува за 2 пати. Така да ова не е нешто којзнае колку за чудење, вакви хардискови имаат многу светски компании, овде за чудење е зафатнината која ќе ја има хард дискот, која е екстремно мала во поглед на капацитетот

:bravo: за Hitachi
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
овие хитачи,све некои интересни работи праат у последно време,алал да им е на момците.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,509
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно