1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

High Power Wireless 1000 mW USB WiFi Adapter

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од sajd, 25 Септември 2010.

 1. sajd

  sajd
  Intern

  154
  1
  6 oктомври 2008
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,094
  4 Септември 2008
  Кај нас конкретно овој модел незнам дали ќе го најдеш, али се наоѓаат вакви „јаки“ работи по фирмите. 1W е доста јако и не значи дека ако имаш подобар сигнал дека ќе имаш добар квалитет или стабилност на трансфер.

  Инаку чисто информативно, доколку зрачиш со таа јачина и доколку почнеш да сметаш на околните мрежи односно им го гушиш сообраќајот може да те пријават во агенцијата за електронски комуникации. Дозволената јачина за зрачење на 802.11 (Wi-Fi) стандардот, на слободната 2.4 GHz фреквенција е мислам 200 или 250 mW.
   
 3. it.freak

  it.freak
  Intern

  66
  2
  24 ноември 2009
  Колку поголема моќност, толку поголем шум и загуби. Реално 1000mW е премногу, немаш потреба од такво нешто.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Од каде бе дека поголема моќност и поголем шум и загуби бре ? Што зборувате.

  Плус, 1000mW преку УСБ ? Не ми се верува баш дека ова е возможно.
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,605
  13,858
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  дозволено зрачење е 100mW.
   
  1 person likes this.
 6. sajd

  sajd
  Intern

  154
  1
  6 oктомври 2008
  порачав 2000mW 37 долари, чекам да стигни за некое време :) ќе го пробам па ќе споделам како ќе биди :)
   
 7. stancafe

  stancafe
  Intern

  58
  0
  27 oктомври 2008
  Vidov nekoj si prodava i tuka vo MK, po 1500 den, na pazar3 mozes da go najdes covekot. Megutoa ne e 1000 mw tuku 500w. Onie koi se prodavaat na internet se podobri, i jas bi vi predlozil da go kupite 1000 mw ne 2000mw. Citav nekoi reviews na internet, i iljadarkata e znacitelno podobra.
  Nemojte ta ocekuvate cudo i da fatite wireless od nekolku KM. Ovie WIFI adapteri treba da znaete deka nemaat celo vreme 1000 mw output, barem taka citav. Imaat nekoja Automatic output control systel, koj avtomatski ko podnesuva jacinata, no citav deka ima i nekoi software koj ovozmozuva manualno da ja podnesete jacinata.

  Pozdrav
   
 8. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Ти со ова зрачење од 1000 мв ќе го озрачиш пола Скопје:LOL:
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,366
  7,346
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Малце ме и сумњиво ова. USB порт дава максимум 500 mAH ако ова чудо зрачи 1000mW или користи екстерно напојување или користи два USB порта.

  Баш ќе пробам да го порачам следниот месец.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,366
  7,346
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 11. Real

  Real
  Баниран/a

  127
  12
  18 Септември 2010
  hahahaha decki izmesavte i babi i zabi i sve :D

  Kako prvo NEMA TEORETSKI SANSI OD USB DA IZVADIS 1W ili 1000mw a kako vtoro zemete si ruter zosto toj fakja podobro od koj i da e usb stik.
   
 12. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Ахахахаха, а да те докажам дека теоретски е возможно (можеби практично не пробабилно, но теоретски возможно).

  Да почнеме.

  Ќе објаснам колку моќен уред може да закачиме на УСБ портот севкупно без да го згориме истиот.

  УСБ портот, има единица мерка од unit load која што е еднаква на 100mA. Еден УСБ порт може да даде 5 unit-load-ови максимално, што значи дека имаме 500mA струја на располагање, на напон од 5 волти.

  Формулата за пресметување на моќноста гласи,

  P = U * I

  Или во нашиот случај,

  P = 5 * 0.5 = 5 / 2 = 2.5W

  Значи, да ќажиме дека тој усб стик би влечел 0.5W за конверзија на сигналот, мкропроцесорот, комуникација со ПЦ, му остануваат 2W која што би можела да се претвори во ERP (Effective Radial Power) доколку е саглам направено УСБто (што чисто се сомневам).

  Доколку сакаме да го измереме УСБто најдобро е да го закачиме на RF-Power метар и да ја отчитаме PEP снагата (средната снага при синусоидалниот бран).

  Значи пред да донесувате вакви смешни и детски заклучоси од воздух, прочитајте нешто :

  http://www.cisco.com/en/US/tech/tk722/tk809/technologies_tech_note09186a00800e90fe.shtml
  http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus
  http://en.wikipedia.org/wiki/RF_power_amplifier
  http://en.wikipedia.org/wiki/Effective_radiated_power
  http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_envelope_power
  http://en.wikipedia.org/wiki/Transmitter_power_output

  :ha:
   
 13. Real

  Real
  Баниран/a

  127
  12
  18 Септември 2010
  Ok jas duri sea se osvestiv deka celo vreme se zborelo za W i mW.
  Mene mi se uvrtele A i mA duri ni na mojot post ne primetiv deka pisuvam za W i mW.

  Ok 1 W moze ali 1 A NEMA SANSI. Jas celo vreme na 1000 mA mislev da se vlecat od USB porta sto e nevozmozno.

  :D Poleka malku prizemji se :)
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,366
  7,346
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Полека малце. Без вреѓање ова е форум секој има право на свое мислење.

  А што се однесува до формулите и high-tech литературата, само да потсетам дека и RX и ТХ си земаат улога па така обично USB WiFi (не high powered) троши од прилика вака:

  TX power consumption:350~450 mA
  RX power consumption :250~350 mA

  Овие се спецификациите кои се наведени на скоро сите подобри брендови. Ова според мене значи дека ако обичен USB WiFi кој зрачи максимум 100 mW зема толкав напон, тогаш 1 ватниот уред или користи надворешен адаптер или ако земеш да го мериш ќе биде значително под 1000 mW.

  Ова го зборам затоа што не е прв адаптер кој што сум го видел дека е деклариран на 1 W, но сите други што прошле кај мене биле со надворешни адаптери или со USB power booster кабел кој што од вториот порт зима само напон.

  Како на пример Shireen Power Consumption 40mA Rx, 800mA Tx @ 6 VDC
   
 15. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Лол dude, што ти е.


  Да секој си има право на мислење и јас моето го искористив погоре.

  Како што кажав, теоретски е возможно да се постави уред со над 2W потрошувачка. Но, треба да се запази и односот, влезна потрошувачка - излезна потрошувачка кој ни го дава степенот на скористување на влезната моќност во корисна излезна енергиј, во овој случај РФ бранов на 2.4GHz подрачјето.
   
 16. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  914
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Гледам дека темата е многу стара но може некој ке ми помогне.. јас нарачав од ибеј, но многу копии се продаваат на секаде и неможам да ја најдам оригинал, па би те прашал дали твојата што си ја порачал е оригинал или е копија. Нај лесно се препознаваат по чипот кој го носат, ако е Ralink RT2870/3070(е копија) а ако е Realtek RTL8187L(е оригинал). Исто така се препознаваат по PCB плочката, ако е зелена е копија, а ако е плава е оригинал.

  Дали некој друг има порачано од линкот погоре што е пишан од ибеј?
  http://cgi.ebay.com/1000mW-Alfa-USB...-ANTENNA-AWUS036H-/110499891536#ht_3733wt_913
   

Сподели

Вчитување...