1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

High Pitch noice од PSU

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од ImTheDude, 2 Март 2014.

 1. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Од пред некое време почнав да слушам чуден пискав звук како coil whine што доаѓа од напојувањето. Доколку пуштам нешто позахтевно, кога ќе повлече повеќе струја се менува звукот но сепак пишти. Многу иритира звукот, ептен е различен од било каков fan noise или слично. Има ли начин да се поправи некако и дали знаете на кое место би можеле да ми го средат и колку би коштало?
  Напојување: Cooler Master M520
  Конфигурација на која е користено: Таа лево под username.

  noise* :p
   
 2. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Сигурен си дека е од напојувањето ? Sapphire-ови карти имаат во принцип проблем со coil whine у задње време
   
 3. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Сигурно, проверено е, 100% е од него. И без картица ставена во конфигурацијата пишти.
   
 4. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Треба да го најдеш кондензаторот што писка и да го промениш....good luck :)
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Некој сервис да не знаеш што тоа го прави? Не сум толку по електрониката а и немам инструменти ниту пак знаење да го изведам тоа како што треба.
   
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Пред да го носиш у сервис, исто така пробај го и ова, смени го кабелот за струја, знае и тој да ослабне со текот на времето и да му прави промени, непријатни за него...

  - После ќе бараме предлози за сервис.
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Сега тоа ќе пробам одма, па ќе пишам резултати :)
  edit: Пробано со скроз нов кабел, проблемот си остана.
   
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :( Стварно не знам за сервис кој да ти го препорачам...некој тука до членовите, tomi гледам си има опремка, си чепка на страна....kjosmofon е специјализиран за лап топи, ама и тои си има опремка, може този да ти помогнат
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Фала за помошта.
  Доколку има некој било каков предлог за сервис, или самиот е сервисер и би се нафатил да го поправи напојувањето нека ми пише, многу ќе му бидам благодарен, звуков е толку иритантен од памет ме вади. :)
   
 10. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Ај извади слика од напоните кој ги дава напојувањето, со тоа 99% може да се утврди дали се работи за кондензатор.
   
 11. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  [​IMG]
  Да влезам и од биос да сликнам?

  [​IMG]
   
 12. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,281
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  SaleSk ако се нафати односно ако има време, ќе ти среди сѐ.
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  И со @bogoevski види дали ќе може да ти помогне. Заебана работа е coil whine, луѓе придаваат или оставаат такви напојувања заради фрустрација.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Не сум во Макаронија иначе би помогнал драге воље,

  Предлагам кој и да ти го сервисира напојувањето...
  Да ги замени --СИТЕ-- електролити и да ги провери EMI филтрите на излез, ако се и само малку потемнети да се заменат и тие.

  Најчесто проблем кај ова PSU e 1uF 50/63V електролитот којшто го држи стабилно VRM-от.
  Да погодам, постаро е од 5 години?
   
  omegaRED, ImTheDude, prichina и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Не сум експерта за електроника (како докторот) но ако не се огласи некој друг да ти помогне би можел и јас да видам што можам да направам, доколку се работи само за електролити тогаш деловите не се многу скапи .
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,148
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  мене ми се дешаваше тоа на CM M2 1000W ,звукот идеше од кај што е приклучен кабелот позади,дури и ко ке исклучев ПЦ се слушаше некое време,па некое време го снема но пак се појави кај другиот корисник на ПСУто мислам.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Проба да го превртиш со вентилаторот нагоре?
   
 18. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Фала ти, па изгледа околу 4 години веќе е.

  Немам пробано. Каков ефект би се постигнало со тоа? Ќе пробам кога ќе дојдам дома во секој случај.
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Нема ефект туку да изолираш дали звукот иде од pwm контролата односно од вентилаторот
   
 20. tomi

  tomi
  Guru

  9,817
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Слободно контактирај ме ке се обидеме да го решиме проблемот
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 21. xaser

  xaser
  Intern

  52
  33
  5 oктомври 2011
  Машко
  Го имав истото напојување и кога ќе го оптеретев со 2 радеонки пиштеше,па го сменив со 720 w од истата серија
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Проблемот е што пишти секогаш , не само оптеретено. Ако го оптеретам пишти со подруг звук само... Пишано на Томи, се надевам ќе завршиме работа. Фала на сите за предлозите.
   
 23. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Томи не е сега во можност да ми помогне, дали можеби некој друг би се нафатил да го зирне или да ми каже каде би можел да го средам? Секоја помош е добредојдена.
   
 24. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,594
  5,162
  20 Април 2007
  Машко
  Гледам дека -12v линијата ти е -6v... Можно е и тоа да ти е проблемот. Барај ме ако не на 070 613 798. Поздрав
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Gdsgn
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,182
 2. SwIPE
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,677
 3. fuUuUzZzZy
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,292
 4. Logic
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  778
Вчитување...

Сподели

Вчитување...