• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hidizs Sonata DAC HD II: USB-C -> 3.5mm аудио кабелче

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
По многу различни кабли, најдов еден што можам да кажам дека го засилува аудио сигналот на задоволително ниво. Понудата на нови телефони без 3.5мм влез е реално голем проблем ако имате многу слушалки со 3.5мм џек. По неколку тестирани кабли, овој е навистина одличен, но и малце скап. Цената беше пониска пред да пише The Verge за него.

Sony MH1C + HIDIZS Sonata HD DAC II

Продуктот на AliExpress (верзија 2)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Еве и мерења за истиот Review and Measurements of HIDIZS DAC and Amp Dongle

Сепак донглето од Apple е сеуште непобедливо за цена/перформанси.
Kewl, фала, ова е нова рецензија гледам. Лани имаше други мерења, изгледаше подобро од ова ревју. Ме буни никаде не пишува која верзија ја тестира, 1 или 2. Дополнително има 3 различни фирмвери за кабелот, што ги комплицира работите.

Како и да е за $25 решив да го откачам кабелот од Google, кој е катастрофа. Нарачав и Аpple оригинален кабел да го пробам баш.
 
Последна промена:

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
162
175
Skopje
Kewl, фала, ова е нова рецензија гледам. Лани имаше други мерења, изгледаше подобро од ова ревју. Ме буни никаде не пишува која верзија ја тестира, 1 или 2. Дополнително има 3 различни фирмвери за кабелот, што ги комплицира работите.

Како и да е за $25 решив да го откачам кабелот од Google, кој е катастрофа. Нарачав и Аpple оригинален кабел да го пробам баш.
Далеку е од лош кабелот, супер е и далеку е подобар од тој на гугле.
Проблемот со јаболката е дека на андроид е малку тивок, го немам пробано така да сподели импресии.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Сепак слаб е звукот на Андроид (верзија 10). Слајдерот ми е до макс, и тоа е некое просечно ниво со Hidizs Sonata DAC HD II. Пробав со Moondrop Crescent слушалки (32Ω).

Ќе пробам следно на Macbook Pro, но ова дефинитивно не е кабел за Андроид уреди.

 

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
162
175
Skopje
Сепак слаб е звукот на Андроид (верзија 10). Слајдерот ми е до макс, и тоа е некое просечно ниво со Hidizs Sonata DAC HD II. Пробав со Moondrop Crescent слушалки (32Ω).

Ќе пробам следно на Macbook Pro, но ова дефинитивно не е кабел за Андроид уреди.

Како што читав на редит не е кабелот проблем туку проблемот е софтверски, т.е Андроид има некоја си лимитација на звук за сите освен за нивните Гугле кабелчиња.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,124
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно