1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Hi Fi систем за дома

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од StalkeR, 25 ноември 2014.

 1. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
 2. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Субјективно е, иди слушни ги слушни уште неколку во нивен ценовен спореден ранк и реши се. Можеби на мене ќе ми звучат добро на тебе не. Само немој со некои ептен скапи да споредиш па да не ти се свиѓаат после.
  Исто како кај возилата, што и кола да купувате, не ја споредувајте со алфа, бидејќи после алфа сите возила изгледаат шуто и празно и без душа. Се заебав така со 159 и после не ми се погледнуваше друго возило :)
   
  На Enforcer_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Одкако возев Jaguar XF, сите возила ми се штури.
  Ова ми е чепат пост :)
   
  На SaleSk и vlavot им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Ако зимате монитори, најефтино што ви препорачувам е JBL LSR305, под тоа има доста компромиси, така да соберете некој динар и немојте со AV 40 и слични освем ако сакате нешто колку да звучи подобро од вашите стари генерички звучници, ок се ама далеку се од они во сегменетот ~ 300 евра. Како и секогаш, СЕ ЗАВИСИ од тоа кои звучници сте ги имале претходно!
   
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Оо екипо, вие сте изнапишале 3 страни.... :))

  Вака, Ви благодарам на предлозите/одговорите на сите. Гледав доста понуди и некако ме предомислија за да одам на варијанта домашно кино. :)

  Што мислите за ова? Иако мене повеќе би ми вршело работа тоа, бидејќи ми е претежно за филмови...

  Наидов на ова како поефтино: http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_58&product_id=207524

  Нешто измеѓу, плус хдми има: http://set.com.mk/Tv-Audio-Video/DVD-Blu-Ray-Home-cinema-systems?product_id=29722

  И ова како нешто поскапо, но и подобро би ми одговарале звучниците: http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_58&product_id=206234

  И уште ова: http://tehnomarket.com.mk/products/09123906/sony-dav-tz715

  Тоа би било ептен крајна цена, иако и тоа е многу. :)

  Што мислите? Фала уште еднаш, поздрав.
   
  Последна промена: 26 ноември 2014
 6. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Која им е цената и кај ги има кај нас? У артист гледам ама слабо некако...
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  ~ 18.000 Аудио Центар.
   
  На Enforcer_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Се разви сериозна расправија за ХиФи, а @StalkeR се избаци со одлука за домашно кино :D
  @Spamalot, Владимир Филевски е стар аудиофил, се сеќавам кога уште како мал, во 5то почнав да читам Емитер, пред се поради електрониката, а потоа почнав да ги читам и неговите статии кои беа милина за читање. Ако некој може да го подобри звукот на твојот систем, тоа е Филевски. Едно време имав многу мерак да го изработам неговиот проект Лампашки бафер засилувач со ECC82, ама немав на што да го поврзам, па остана само желбата.

  @bogoevski, каде работи ВФ, каде може да се најде?

  П.С. офф топик: Од емитер времето, врв ми беа Филевски, Петар Аврамовски (доктор од Битола ако не се лажам) и Слободан Таневски. Имаше уште пар други ликови, али овие дефинитивно беа најголеми ентузијасти.
   
  На prichina, Spamalot, bogoevski и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Се разви ептен голема расправија да... :D Но, еден другар ме замисли со тоа за киното, па си реков ке биде можда поскапо, но ке имам и за филмови и озвучење. :)
  Треба да се јавам до нептун/техномаркет да не имаат попуст некој сега пред нова година, да знам да не избрзувам. :)
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  http://lmgtfy.com/?q=владимир+филевски ;)
   
  На bogoevski и Oktar им се допаѓа ова.
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Можеби ќе ти звучам снобски, но сериозно немам таква намера, и нема љутиш.
  -При избор од таков вид на системи за домашно кино што ти понуди се купува на ваков начин.
  Идеш до Нептун, Техно или кај и да е, гледаш шо имаат на лагер, фаќаш пластика ова она, ако ти фаќа око естетски пакуј и носи дома :)
   
  SaleSk, StalkeR и на Oktar им се допаѓа ова.
 12. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Спроти TDK компујтери, Аудио Експерт се вика продавницата, на сама улица Владимир Полежиноски, по старо Иван Милутиновиќ.
   
  mdeni, Oktar и на kirev им се допаѓа ова.
 13. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,172
  20 Април 2007
  Машко
  И никогаш ја немам видено дека е отворена, последниве 6 или 7 месеци. А можда и не поминувам во право време поред неа :)
   
 14. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Бев јас пред некој месец, барем тогаш работеше.Али прво на телефон се слушнав.
   
 15. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Со В.Ф мораш да се чуеш на телефон прво , човекот не е стално таму односно најчесто после 12 часот е таму , најсигурно е на телефон.
   
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас земав синоќа домашно кино од Нептун за 13к. Монтирано е вечерта и ептен сум задоволен од него. Кога ке имам време треба да пробам филмче некое. :)
  [​IMG]
   
  dzunko, olikomerc и на vlavot им се допаѓа ова.
 17. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,483
  2,703
  9 Февруари 2011
  Абе примети некој дека на ова видео у позадина свири Влатко Стефановски (Крушево албумот) :supershock:
  God damn...
   
  bokiscout, tomaso и на kirev им се допаѓа ова.
 18. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  Па шо да свири еден е Влатко.Кузнеј како би звучело на тој сетап да се слушне.Ќе сакам да остарам таму во собата :boring:
   
 19. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  YEP Крушево од Влатко и Тадич во аудиофилскиот свет важи за еден извонреден албум то тест јуар еквитмент.

  Пример аудио карма

  http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=542213
   
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас што земав, земав... Ми треба мислење од поискусните за системче за другар мој.
  Го гледал ова од филипс: http://setec.mk/Tv-Audio-Video/Hi-Fi-Audio-Video-products-for-home-use?product_id=29616

  Го имам пробано fx55 ката од филипс и е доста јако, но ова ми го пофалија дека е многу подобро.

  Вреди ли за парите? Или препорачајте нешто до таа цена, не мора од Сет. Битно е да има чистина на звукот, пред се.

  Фала, поздрав .
   
 21. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Фала ти за одговорот Оли, ке му го покажам ова. Како што кажав, не треба да ечи, сепак е соба од 20 квадрата, треба да е чист звукот.
  Фџ55 го имам пробано, но нема некој чист звук, додека за јако е стварно јако.
   

Сподели

Вчитување...