1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Hi Fi систем за дома

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од StalkeR, 25 ноември 2014.

1. Enforcer_

Enforcer_
    Practice makes perfect

949
    1,042
    26 Декември 2012
  2. vlavot

vlavot
    Medicus

2,901
    2,827
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Субјективно е, иди слушни ги слушни уште неколку во нивен ценовен спореден ранк и реши се. Можеби на мене ќе ми звучат добро на тебе не. Само немој со некои ептен скапи да споредиш па да не ти се свиѓаат после.
    Исто како кај возилата, што и кола да купувате, не ја споредувајте со алфа, бидејќи после алфа сите возила изгледаат шуто и празно и без душа. Се заебав така со 159 и после не ми се погледнуваше друго возило :)

На Enforcer_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,685
    2,662
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Одкако возев Jaguar XF, сите возила ми се штури.
    Ова ми е чепат пост :)

На SaleSk и vlavot им се допаѓа ова.
  4. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,235
    4 Септември 2008
    Ако зимате монитори, најефтино што ви препорачувам е JBL LSR305, под тоа има доста компромиси, така да соберете некој динар и немојте со AV 40 и слични освем ако сакате нешто колку да звучи подобро од вашите стари генерички звучници, ок се ама далеку се од они во сегменетот ~ 300 евра. Како и секогаш, СЕ ЗАВИСИ од тоа кои звучници сте ги имале претходно!

5. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,911
    3,489
    5 Декември 2009
    Машко
    Оо екипо, вие сте изнапишале 3 страни.... :))

Вака, Ви благодарам на предлозите/одговорите на сите. Гледав доста понуди и некако ме предомислија за да одам на варијанта домашно кино. :)

Што мислите за ова? Иако мене повеќе би ми вршело работа тоа, бидејќи ми е претежно за филмови...

Наидов на ова како поефтино: http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_58&product_id=207524

Нешто измеѓу, плус хдми има: http://set.com.mk/Tv-Audio-Video/DVD-Blu-Ray-Home-cinema-systems?product_id=29722

И ова како нешто поскапо, но и подобро би ми одговарале звучниците: http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_58&product_id=206234

И уште ова: http://tehnomarket.com.mk/products/09123906/sony-dav-tz715

Тоа би било ептен крајна цена, иако и тоа е многу. :)

Што мислите? Фала уште еднаш, поздрав.

Последна промена: 26 ноември 2014
  6. Enforcer_

Enforcer_
    Practice makes perfect

949
    1,042
    26 Декември 2012
    Која им е цената и кај ги има кај нас? У артист гледам ама слабо некако...

7. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,235
    4 Септември 2008
    ~ 18.000 Аудио Центар.

На Enforcer_ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Се разви сериозна расправија за ХиФи, а @StalkeR се избаци со одлука за домашно кино :D
    @Spamalot, Владимир Филевски е стар аудиофил, се сеќавам кога уште како мал, во 5то почнав да читам Емитер, пред се поради електрониката, а потоа почнав да ги читам и неговите статии кои беа милина за читање. Ако некој може да го подобри звукот на твојот систем, тоа е Филевски. Едно време имав многу мерак да го изработам неговиот проект Лампашки бафер засилувач со ECC82, ама немав на што да го поврзам, па остана само желбата.

@bogoevski, каде работи ВФ, каде може да се најде?

П.С. офф топик: Од емитер времето, врв ми беа Филевски, Петар Аврамовски (доктор од Битола ако не се лажам) и Слободан Таневски. Имаше уште пар други ликови, али овие дефинитивно беа најголеми ентузијасти.

На prichina, Spamalot, bogoevski и уште 4 други им се допаѓа ова.
  9. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,911
    3,489
    5 Декември 2009
    Машко
    Се разви ептен голема расправија да... :D Но, еден другар ме замисли со тоа за киното, па си реков ке биде можда поскапо, но ке имам и за филмови и озвучење. :)
    Треба да се јавам до нептун/техномаркет да не имаат попуст некој сега пред нова година, да знам да не избрзувам. :)

10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    http://lmgtfy.com/?q=владимир+филевски ;)

На bogoevski и Oktar им се допаѓа ова.
  11. vlavot

vlavot
    Medicus

2,901
    2,827
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Можеби ќе ти звучам снобски, но сериозно немам таква намера, и нема љутиш.
    -При избор од таков вид на системи за домашно кино што ти понуди се купува на ваков начин.
    Идеш до Нептун, Техно или кај и да е, гледаш шо имаат на лагер, фаќаш пластика ова она, ако ти фаќа око естетски пакуј и носи дома :)

SaleSk, StalkeR и на Oktar им се допаѓа ова.
  12. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,685
    2,662
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Спроти TDK компујтери, Аудио Експерт се вика продавницата, на сама улица Владимир Полежиноски, по старо Иван Милутиновиќ.

mdeni, Oktar и на kirev им се допаѓа ова.
  13. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,593
    5,117
    20 Април 2007
    Машко
    И никогаш ја немам видено дека е отворена, последниве 6 или 7 месеци. А можда и не поминувам во право време поред неа :)

14. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,228
    1,288
    10 Септември 2010
    Бев јас пред некој месец, барем тогаш работеше.Али прво на телефон се слушнав.

15. PCI-E

PCI-E
    Intern

72
    25
    10 oктомври 2013
    Машко
    Со В.Ф мораш да се чуеш на телефон прво , човекот не е стално таму односно најчесто после 12 часот е таму , најсигурно е на телефон.

16. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,911
    3,489
    5 Декември 2009
    Машко
    Јас земав синоќа домашно кино од Нептун за 13к. Монтирано е вечерта и ептен сум задоволен од него. Кога ке имам време треба да пробам филмче некое. :)

dzunko, olikomerc и на vlavot им се допаѓа ова.
  17. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,268
    2,299
    9 Февруари 2011
    Абе примети некој дека на ова видео у позадина свири Влатко Стефановски (Крушево албумот) :supershock:
    God damn...

bokiscout, tomaso и на kirev им се допаѓа ова.
  18. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,065
    1,566
    25 Јануари 2008
    Машко
    Па шо да свири еден е Влатко.Кузнеј како би звучело на тој сетап да се слушне.Ќе сакам да остарам таму во собата :boring:

19. vlavot

vlavot
    Medicus

2,901
    2,827
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    YEP Крушево од Влатко и Тадич во аудиофилскиот свет важи за еден извонреден албум то тест јуар еквитмент.

Пример аудио карма

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=542213

20. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,911
    3,489
    5 Декември 2009
    Машко
    Јас што земав, земав... Ми треба мислење од поискусните за системче за другар мој.
    Го гледал ова од филипс: http://setec.mk/Tv-Audio-Video/Hi-Fi-Audio-Video-products-for-home-use?product_id=29616

Го имам пробано fx55 ката од филипс и е доста јако, но ова ми го пофалија дека е многу подобро.

Вреди ли за парите? Или препорачајте нешто до таа цена, не мора од Сет. Битно е да има чистина на звукот, пред се.

Фала, поздрав .

21. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,546
    3,459
    11 Декември 2008
    Машко
    На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  22. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,911
    3,489
    5 Декември 2009
    Машко
    Фала ти за одговорот Оли, ке му го покажам ова. Како што кажав, не треба да ечи, сепак е соба од 20 квадрата, треба да е чист звукот.
    Фџ55 го имам пробано, но нема некој чист звук, додека за јако е стварно јако.

Сподели

Вчитување...