1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Hi Fi систем за дома

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од StalkeR, 25 ноември 2014.

 1. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  Од maranz cd player беше изворот.
  Поврзано е и со компјутер истите звучници со rotel појачало звукот за нигде во споредба со претходниот сет ап.Разликата ден и ноќ
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Од оригинал CD-а?
   
  На tomaso му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Тоа Акнатото звучи лошо за сите пари.
  Прочитај чичко Владо што вика за Genius SP-HF 1250B.

  Јас лично ги слушнав модувани кај него во продавница, лошо позиционирани на полица.

  Пред да зазвучат добро, треба фазата на високотонците да се сврти и уште една мала преправка во пасивниот филтер. Написот во Емитер ќе ти помогне да ги преправиш сам, или оди кај чичко Владо он ги продава веќе преправени за само 100 денари поскапо од продавница.
  1. Очекувај дека што и да пуштиш ќе звучи одлично.
  2. Горе-долу по цел слушлив опсег се рамни.
  3. Имаат доста гласност (волумен).
  4. Сепарацијата помеѓу лев-десен канал е мана, па немаат баш широка стерео слика. Може ако добро се позиционирани и тоа ќе се оправи.
  5. Звукот е малку „сув“ повише звучат како монитори одколку на нашминкано HI-Fi.
  Сумарно:
  Акаито не вредат за парите.
  Џиниус-ов вреди за парите и без преправката, со преправка ТОП бачко ТОП!
   
  Necromancer, StalkeR, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  Да да од оргинал цд.Кажано ми беше дека само каблите коштале 1200 германски марки.така да....
   
 5. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Да идеме до Болин да слушнеме некој B&W така поприлично добар, на пример CM9 или CM10 или нешто што го имаат во моментот, а после до кај моите во Драчево, да слушнете AR3a (од 1967 година ) или ако сакате малце „помодерен“ звук AR11 (1977) како звучат, ви обеќавам дека ќе доживеете инстант разочарување од денешната технологија и ќе се запрашате кој кого тука заебава :)
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 6. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Во овој контекст може да ти кажам и јас да одиме да слушнеш Harbeth SHL5 Plus како звучат, или пак монитори ATC SCM50ASL итн...

  И двата примероци се со педигре од децении, но различен карактер.

  Само затоа што кај нас нема некој посебен избор или луѓето имаат контакт со буџет варијанти не значи дека денешната технологија е срање.

  Ова не го мислам во негативен контекст, да не ме сфатиш погрешно.
   
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Не те сваќам ич погрешно, само ако ти кажам дека според многу ентузијасти AR3a звучат подобро не од SHL5, туку и од 40.1, ти да не ме сватиш погрешно :)
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  И не го приметив оној дел што си го пишал:


  Good point. Така е.

  Зборот ми е друго...
  Зборот ми е - колку малку сме отишле напред.

  P.S. Имаш Harbeth?
   
  На igor_xxxx и tomaso им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,922
  27,630
  4 Септември 2008
  Пасивно звучници ќе звучат секогаш подобро од aктивни монитори? nice one :D
   
 10. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Gaston, ај со вакви олдскул изјави со татко ми подрака и на пиво, таму муабетите... :)
   
  На Necromancer и Gaston им се допаѓа ова.
 11. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  За овој дел се согласувам, дека ако биле врв пред 40 години, нема зашто да не бидат и денес, мојот одговор се однесуваше на делот дека денес нема квалитетно дизајнирани звучници, со тоа ни приближно не се согласувам ама ај, да не му одиме на човекот оффтопик во темата.

  А за тоа дека се подобри од M40.1, па и Shl5+, lets agree to dissagree најубаво :)

  Инаку немам Harbeth ама ми беа во сериозен избор.

  А за пасивни секогаш подобри од активни нема ни да спомнам...
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Неам против, веројатно не сме многу разлика во години. Барем ќе се разбереме ко луѓе.
   
 13. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :D И јас не се согласувам со тоа дека денес технологијата не е напред...па може едно светлосни години е понапред....а , со едно се согласувам како што кажа igor_xxx , звучки што биле топ своевремено, сеуште се топ, доколку не постои некој дефект на нив нормално. Најчесто тие картони или фибри што и да се кај басот, стануваат крути и ја губат агилноста од пред 40 години :)
   
  На Tegla и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 14. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Не е дека нема денес квалитетен инженеринг, таман работа. Не викам дека денес технологијата е лимонада.
  Туку дека и после толку време, за убав бас потребна е голема кутија, како и дека и после толку време:
  - сите ги користат амортизерите кои прв пат ги направил AR
  - сите ги користат калотните високотонци измислени од AR,
  - сите користат ферофлуид кој замисли е измислен од AR.
  А да не спомнувам за времето пред AR... сеуште се е исто во тоа поле народе.
  Отидено е малце напред, ама не е баш светлосни години напред.

  Кога аудио технологијата би напредувала со брзината со која напредуваат компјутерите, би требало денеска звучници да бидат со големина на зрно ориз и да пружааат фреквентет опсег 20-20000 со совршено права карактеристика и неограничена децибелажа.
   
  На Oktar, dramallama, prichina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  @psyside не ме вади од контекст. Едноставно 20.000 денари пасивни звучници секогаш ќе звучат подобро од 20.000 денари активни.

  (Нерачунајќи го трошокот за појачало за пасивни)
   
  На Oktar и tomaso им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,922
  27,630
  4 Септември 2008
  Eх сега нерачунајќи, како да не го рачунаме кога е дел од целиот систем? ако неможат да се пуштат без појачало нема поента да се дискутира за тоа што за која цена се добива, знаејќи дека солидно буџет појачало под 300 евра на ново нема.

  Доаѓаме до 700 евра, како минимум некој.....
   
  Последна промена: 25 ноември 2014
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 17. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Во ред имаш поета, но ги гледам како звучници кутии, па извор за звук и засилувач одделно. И активните ќе мора да ги приклучиш на preamp или еве какп извор компјутер. Претежно студиски монитори се активни повеќето hifi аудио системи се пасивни, што и за мене звучат подобро.
   
 18. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  По се изгледа све е ствар укуса.
  За мене стерилниот аналитичен звук на активните монитори е замор и не пружа никаков ужитак, за некој друг уствари тоа е прецизен и точен звук.
  Од друга страна, еast-coast звукот кој според мене ги гали ушите, за тој другиот пак е пригушен и досаден.
   
  На igor_xxxx и vlavot им се допаѓа ова.
 19. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Дали се активни или пасивни, од објективна точка не може да се тврди дека пасивни се подобри и обратно. Едните имаат вградено појачало, другиве немаат. Што не значи дека кај активните можеш да го стоплиш звукот со некое предпојачалце, додека кај пасивните имаш малку повеќе простор за манипулирање, затоа што ќе го одбереш појачалото, па многу пати звукот кај некој пасивни звучници ја менува целата димензија со друго појачало.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Абе види сега :) Активните имаат предефиниран звук јачина, и нема многу отстап. Пасивните дават цел спектар на варијации. Секој ресивер си има свој белег и се одразува на звучниците. Кај активните конкретно мониторите ја имаа онаа деталност чистина и оштрина, како во Angels кај нас во Штип :)Со ХиФи го има она муши топло чајче топло чоколатце, кафенце што го пиеш на ладно време :)
   
  Oktar, prichina и на Gaston им се допаѓа ова.
 21. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Абе, калибрација на звукот, уствари е најинтересниот дел од целата аудиофилска приказна :) Јас би тргнал од некој солиден технолошки процес на пасивни звучки и после од тука, како појдовна точка би тргнал кон појачала/предпојачала/DACови/кабли итн....
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 22. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  Можиш да си играш со пасивните колку сакаш и можиш да си дозволиш.Има комбинаци да правиш колку сакаш со кабли со сталки со тегови со различни извори, појачала и што уште не.Едно од најскапите хоби е ова.
  Кој може да си дозволи ќе си ужива.

   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,698
  13,080
  2 Август 2012
  Машко
  Упарувањето на пасивни звучници со појачало/претпојачало е процес на енормно трошење на пари затоа што никаде нема да прочиташ конкретен предлог за XY појачало кое добро работи со XYZ звучници.
  Пасивните звучници се големо реактивно оптеретување за појачалото затоа што не се само претварачи на електричен аудио сигнал во механички помаци на мембраната туку се и генератори на електрична струја.
  Ова е вака затоа што мембраната после престанокот на сигналот, кога се враќа во нулта позиција, индуцира струја која се враќа (по обратна насока) према појачалото.
  Појачалото на ова се спротивставува со пригушен фактор или Damping Factor или со ниска импенданса. Ако на сето ова додадеме и лоши кабли струјата наместо во појачало ќе тргне према среднотонците и високотонците при што ќе дојде до катастрофално нарушување на звучната слика а неретко, кај многу послаби појачала, и до прегорување на високотонците. Ова е вака затоа што каблите од овие единици се најкратки и имаат најмал отпор.
  Крај на ова може да се стави единствено со bi-wiring односно разделување на скретницата на два дела или кај Jamo Oriel имаме и tri-wiring (да не се меша со bi-amping)

  Кај активните проблемот на упарување е отстранет уште при дизајнот на самиот звучник. Всушност кај нив се тепаат две муви со еден удар:

  а) Се конструира и адаптира скретница за конкретни драјвери
  б) Се конструира и адаптира појачало за конкретните драјвери

  Ова е вака кај аудиофилските звучници. Кај неаудиофилските звучници настанува вистинска какофонија и најдобро е на нив да се заборави.
   
  На psyside и tomaso им се допаѓа ова.
 24. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  909
  237
  13 Јуни 2011
  koj e tipov ustvari ? mislam dali e kompetenten za realno da moze da podobri fabricki proizvod.
  kako sopstvenik na zvucnicive bi sakal da gi podobram ako e stvarno mozno, samo ne mi se jasni nekoi poimi kako sto znaci toa da se svrti fazata na visokotoncite, te. kako da go napravam toa ? :D
  sto znaci separacija pomegu lev-desen kanal, ako pozicioniranjeto vliae vrz toa, koja pozicija ja predlagas ?
  posledno zabelezav vo statijata na slikite za frekvencijata problemot ne e kompletno otstranet poveke e kako pomesten, te. taa dupka vo frekvencii pomestena e od 4-5 khz na 18-20 khz, neli ova ke gi unisti visokite ? poso mislam deka visokite se pobitni od srednite, srednite i taka se preglasni.
   
 25. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  ^фабрички производ конкретно звучници па и скоро секое парче аудио опрема може да се подобри и тоа прилично .
  Звучниците скоро секогаш средни па и декларирани високи класи прават компромис на кондензаторите , со самата смена на кондензатори на скретница се подобрува звукот . Од друга страна ако се врши оптимизација на скретницата фабриката прави извесен компромис секогаш , со вистинска мерна опрема која и не кошта многу (јас вршам мерења во последната година активно )може секој звучник да се подобри , оптимизира итн, Бара време знаење и искуство но производот е секогаш подобар од фабричкиот . Има тука и многу субјективитет кој каков звук преферира. Различни комбинации на компоненти ова расправијава од погоре активно-пасивно итн.
  А за тоа ќе се уништат високите ионака ретко кој воопшто слуша тон над 15Кхз, во секој случај таа дупката во средните со таа ширина е многу по чујна одколку недостатокот над 18кхз
   
  tomaso, prichina и на Spamalot им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...