• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Help okolu kirilicna podrska!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kakalo

Intern
24 април 2009
4
0
Pozdrav luge. Prilicno sum nov vo kreiranje web strani. Se regnav ma hit.bg. Simnav template za web strana. E dobro sea sakam nekoi izmeni da napravam so Dreamwaver na pr. sliki ovo ono. Mada mi bese potesko poso nekako koga i da mrdnev slika se drugo mi se zezase ja srediv nekako. Tekstot go kucav so Mac C Times i sea so se slucuva:

Ako pregleduvacot nema Mac C Times gi gleda latinica.
Ako kucam so alt+shift mi iskacaat prasalnici.

Ako nekoj znae poveke so kako neka pise. I ako znae kako moze da gi "otklucam" site raboti vo templejtot neka pise poso nekako ko da mi se povrzani .
Fala odnapred.
 

burce

Intern
1 април 2009
268
38
Скопје
Користи charset=utf-8 (и мк тастатура). Побарај низ гугл како беше точната синтакса. Фонтови користи само вметнати во слика, инаку ризикуваш никој да не ти ја разбере страната.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Код:
I ako znae kako moze da gi "otklucam" site raboti vo templejtot neka pise poso nekako ko da mi se povrzani .
Да не има флеш во темплејтот ? Ако има,нема да можеш да ги промениш со Dreamweaver,ке треба да го најдеш изворниот фајл и да го менуваш во флеш,или да го декомпилираш :) Или на друго мислеше ?
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Со MAC C Times и слични, не се пишува текст ни на Интернет ни било каде. ТОА Е МИНАТО!. Доста веќе со лоши стари навики. Користете кирилична поддршка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,745
Мислења
863,828
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно