• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HELP (Desktop Icons)

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Snake

Intern
16 април 2007
16
0
Ако може за малку помош. Денеска оддеднаш позадините на сите икони на десктопот ми се обоија плаво и многу ме нервира. (Бојата можам да ја сменам ама ја не сакам да бидат иконите со обоена позадина). Пробувам некако да го решам проблемот ама некако тешко ми иде. Ај некој ако знае нека помага.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
My Computer - Properties - Advanced (таб) - во Performance избери Settings - оди најнолу и штиклирај го Use drop shadows for icon labels on the desktop - Ok - Ok.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
@Delicon
Ха!
Колку пати ми се има случено тоа и така не ми се оправи (а знам дека со штиклирање на прeтопследната опција дека се прави тоа т.е би требало).
Не знам која зврчка ја има Виндоузот ама кога зе се зезне така не може да се направи а би требало.
Иначе ако отвориш нов акаунт ке видиш дека таму е во ред позадината на буквите под иконите на Десктоп-от. Јас го решавав на тој начин што ќе отворам нов акаунт и ќе го префрлам стариот, потоа преку администраторскиот акаунт ќе ги преименувам и така. Доста смета иако е само козметичка зврчка на Win.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Види да не ти е штиклирано ова:
Desktop=>ДесенКлик=>Arrange Icons By=>Lock Web Icons on Desktop

Ова Lock Web Icons on Desktop одштиклирај го. Понекогаш тоа е проблемот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Snake

Intern
16 април 2007
16
0
Види да не ти е штиклирано ова:
Desktop=>ДесенКлик=>Arrange Icons By=>Lock Web Icons on Desktop

Ова Lock Web Icons on Desktop одштиклирај го. Понекогаш тоа е проблемот.
Фала многу! Проблемот лежел во Lock Web Icons on Desktop
го одштиклирав и сеа се е ок ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно