• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Helium - генерална дискусија

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,534
1,179
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Мрежата на Helium hotspots во моментов брои 129.270 активни уреди (извор). Во Македонија има моментално на 4 локации, Тетово, Скопје, Прилеп и Битола (слика).

За да се приклучите на мрежата ви се потребни RAK Hotspot Miners a ова е официјален линк каде што ќе ве упати до трети лица кои испорачуваат уреди: Helium Store for Europe

Социјални мрежи: Twitter Facebook LinkedIn Github Telegram Youtube Reddit Instagram Discord

Моменталната цена на Coinmarketcap во моментов е $20.84 (screenshot)

Моментално има една македонска телеграм група - Helium Macedonia
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,041
11,524
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Какви глупости чоече..... а онаму у Етиопија немаат леб да јадат, мораат да јадат торта цело време.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
545
489
Skopje
Кажи што те интересира. Имам хотспотс монтирано хотспотс со долги кабли и антени.

Сакав да знам што е разликата со антените што ја имаат некој 2.4 некој 3, некој 4 дб. Но влегов на телеграм групата и глеав на редит постови, си најдов одговор. Фала :D
 

hazard_mkd

Gaining Experience
16 март 2011
101
89
Охрид
Сакав да знам што е разликата со антените што ја имаат некој 2.4 некој 3, некој 4 дб. Но влегов на телеграм групата и глеав на редит постови, си најдов одговор. Фала :D
Јас имам 5.8db од RAK Wireless со 10мм Ultraflex 10 coaxial low loss кабел.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,388
1,330
Скопје
Мрежата на Helium hotspots во моментов брои 129.270 активни уреди (извор). Во Македонија има моментално на 4 локации, Тетово, Скопје, Прилеп и Битола (слика).

За да се приклучите на мрежата ви се потребни RAK Hotspot Miners a ова е официјален линк каде што ќе ве упати до трети лица кои испорачуваат уреди: Helium Store for Europe

Социјални мрежи: Twitter Facebook LinkedIn Github Telegram Youtube Reddit Instagram Discord

Моменталната цена на Coinmarketcap во моментов е $20.84 (screenshot)

Моментално има една македонска телеграм група - Helium Macedonia
glad you asked (ten times) .. Nobody asked :D инаку во америка го прават ова кабловските одамна, ги делат рутерите на корисниците за да овозможат на шетња да имаш интернет пример, се закачуваш по туги рутери
 

Volkswagen

Gaining Experience
12 септември 2008
227
74
Колку што набрзина разгледав (се зачленав и на Discord), не може да се нарача ?
А која е(беше) цената?
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9,838
8,972
Скопје
Здраво, може малце повеќе инфо околу подесување и сетирање ? Дали е потребно да барам фиксна ип адреса од телеком или може да работи како што е по дефолт?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,812
15,009
Да им јавам на теретичариве дека не е до 5G туку до Helium.

Џабе контрејлси, џабе 5G, џабе масони..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
870,905
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно