• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HDR(High Dynamic Range Photography)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Како што кажува насловот High Dynamic Range фотографиите се премногу лесни за правење, а изгледаат перфектно добро:bravo:
Целата „филозофија„ во правењето вакви фотографии се состои од неколку едноставни слики со различна експозиција*
Еве како би требало да изгледаат фотографиите
Првата фотографија се прави на одприлика +2EV


Втората фотографија се прави на нормална 0Ev


И третата фотографија се прави на најниска -2ЕV


Внимание
Фотографиите треба да се потполно исти т.е. за да ги фатите сите три во иста позиција би било пожелно да се користи сталак. Одкако ќе ги направите трите слики со различен EV следува префрлување во вашиот компјутер и внесување во посебен софтвер Photomatix** или во случај да го најдете plug-inот за Adobe Photoshop исто така Photomatix... Одкако ќе ги внесете сите три слики во софтверот следува игра со слајдери:rolleyes: и на крајот ќе се добие нешто слично на оваа фотографија


Исто така важно за овој начин на преработка на фотографиите, нема секогаш да излегуваат баш како прикажаните слики горе, треба да сватиме дека условите во кои се фотографира и самиот апарат се важни делови од правењето HRD фотографија.
Исто така тоа со 3 фотографии е дадено само за пример, може да се примени и фотографирање на 5/6/7/8 фотографии доколку на вашиот апарат имате толкав range на EVто
*експозиција=EV
**Photomatixот не е бесплатен, тоа е трајл верзија која остава watermark на завршените фотографии. Но сепак hdrsoft.com го даваат и мислам дека не е НЕправилен линк
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Еве една моја понова HDR фотографија.
Од ова(0EV)

Во ова

иначе направени се 4 фотографии со -2EV/-1EV/0EV/+1EV
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Супер.

А дали мора со апаратот да направиме повеќе различни слики или може на една слика ја да смениме експозицијата и да добиеме сличен ефект?
Пробував со иста слика и менување на експозициите со Photoshop, ама не испадна баш како што треба :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Супер.

А дали мора со апаратот да направиме повеќе различни слики или може на една слика ја да смениме експозицијата и да добиеме сличен ефект?
Пробував со иста слика и менување на експозициите со Photoshop, ама не испадна баш како што треба :D
Друже ти можеш да намалиш зголемиш експозиција на фотографија во фотошоп ама тоа е ептен пациентски, знаеш друг е филингот кога си се испотил дур да направиш три четири фотки без да ти мрдне гранче или апаратот...

Еве неколку мои HDRчиња 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,710
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно