1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

hdparm и rc.local

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од ARMac, 17 Мај 2018.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ме интересира дали некој смислил поелегантен начин за командање на стендбај на дискови за сториџ. Еден начин е преку cron што не ми одговара, друг е преку скрипта што јас ја терам на rc.local со години, само што не е многу практично кога додаваш нов диск, треба UUID да земеш, па да го додадеш итн.

  А и некако half-assed ми е.

  Пример како е моментално. Инаку нема X на хостот, има ли некој CLI програм да се автоматизира ова. Вебмин не игра со убаво.

  [​IMG]
   
Слични теми
 1. filip360
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,067
 2. Vermilion
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,720
 3. Steff_Maja
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  925
 4. GDMN
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,084
 5. Sm0k3y25
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,546
Вчитување...

Сподели

Вчитување...