Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

hdmi to vga, vga to hdmi

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.191
10.894
Скопје
Значи се збунив целиот.
Ако компјутерот има само HDMI а мониторот само VGA, треба да се искористи VGA кабел кој ќе си влегува во мониторот нормално а на другиот крај ќе му се стави конвертор за да може да влезе VGA кабелот во компјутерот, така?
Или HDMI кабел кој ќе си влегува нормално во компјутерот а ќе се искористи конвертер за да може HDMI кабелот да влезе во мониторот?
Второво ми е помалку веројатно...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.165
14.209
Значи се збунив целиот.
Ако компјутерот има само HDMI а мониторот само VGA, треба да се искористи VGA кабел кој ќе си влегува во мониторот нормално а на другиот крај ќе му се стави конвертор за да може да влезе VGA кабелот во компјутерот, така?
Или HDMI кабел кој ќе си влегува нормално во компјутерот а ќе се искористи конвертер за да може HDMI кабелот да влезе во мониторот?
Второво ми е помалку веројатно...

Има и такви и такви:

31KnR6DPgGL._AC_SY400_.jpg


51INswLSNQL._SL1001_2048x.jpg
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.680
4.426
Во принцип одредува конверторот, која страна е машка која женска. Но конкретно за овој случај колку што имам гледано, хдми е машко, вга женско, така да тераш со вга кабел на конвертор закачен на компјутерот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.165
14.209
Знам дека има ама нема разлика кој начин ќе се искористи?

Нема разлика, само ќе немаш Аудио преку ХДМИ. Јас ги имам и двата видено, ги користиме за еден ЛЦД проектор. И мислам дека си лимитиран до 1080p резолуција. Провери си убаво
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
321
347
Кога ми требаше вакво нешто, во Нептун беше 1200, а во Анхоч 700. Провери ги цените ако не ти се брза премногу.

Sent from my Redmi
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.659
1.548
Скопје
и зависи од донгле-то, некои не се салам, може да има треперење ил слично нус појави при конверзија, на работа некој пефтини сто земаа едно време сите у канта завршија .. најдобро ако можеш да пробаш некако
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.680
4.426
Да не е разликата во правецот на конверзија? hdmi > vga, vga > hdmi.
 

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
Јас пред да се пребацам на подобар втор монитор, се ебавав со 1x24", и 2x17" монитори. Помаливе два си имаа само VGA портови, а во графичка ги поврзував едниот со DVI-D to VGA, а другиот HDMI to VGA. Генерално гледано, доколку мониторот има само еден излезен порт, го користам кабелот што си доаѓа со мониторот, и според него си купуваш адаптер кој ти е потребен за влез во графичката. Ако ти е VGA мониторот а ти треба HDMI, купи си HDMI to VGA адаптер и гајле немаш. Тој што ти го линкнав моментално на работа го користам за вториот монитор, и веќе 10тина месеци гајле нема.

По мое искуство, избегнувај ги тие што се по 200-300 денари, за кур не ги бива. Во 2 случаеви ми имаат рикнато во период од 2 недели, а немаш гаранција за нив нели, џабе фрлени пари.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.330
9.071
Значи се збунив целиот.
Ако компјутерот има само HDMI а мониторот само VGA, треба да се искористи VGA кабел кој ќе си влегува во мониторот нормално а на другиот крај ќе му се стави конвертор за да може да влезе VGA кабелот во компјутерот, така?
Или HDMI кабел кој ќе си влегува нормално во компјутерот а ќе се искористи конвертер за да може HDMI кабелот да влезе во мониторот?
Второво ми е помалку веројатно...

HMDI кабел кој го конвертираш во ВГА за влез во PC.
 

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
^ Yep, обратно во овој случај. VGA кабел кој го конвертираш во HDMI.
 

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
Едит - лошо сум го прочитал во право сте...
Овој што си го линкнал, таков е. VGA to HDMI, што значи HDMI кабел кој го конвертираш во VGA влез. Според тоа што го напишал @Avid погоре, контам дека му треба тоа јас што го линкнав, HDMI to VGA односно:

508-77_lg.jpg
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.191
10.894
Скопје

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
456
766
види во премиум компјутери јас зедов dvi to hdmi 150 ден.
 

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
^со вакво ќе се оди ама немаат на залиха Анхоч, ова дали го имал некој?
Anhoch PC Market Online - HDMI to VGA Adapter Black Natec Lanberg

А ова?
Anhoch PC Market Online - DVI-D Male to VGA Female Active Adapter Converter Gembird
Пошо има на пецето DVI иако известив во првиот пост дека нема, излажав, не ми се верува...
Ова првово ми има рикнато за ептен кратко, али тогаш добив инфо дека знаеле дека им е фалична пратката, али пак ги терале да ги продаваат :D За Анхоч праиме муабет.

Иди со второто.

EDIT: прво види дали ти треба DVI-D или DVI-I да не се заебеш.

what-is-a-dvi-d-cable.jpg
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
456
766
мислев да не даваш толку пари ко во Анхоч, плус има достава до дома
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.191
10.894
Скопје
мислев да не даваш толку пари ко во Анхоч, плус има достава до дома
Види, да не ти звучам нападно ама во ситуацијава треба помалку да мислиш а повеќе да читаш што пишувам.
Мониторот само vga има ти ми викаш dvi to hdmi да купам.
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
456
766
не, ти викав да провериш во премиум дали има такво ко шо бараш за поефтино.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
6 ноември 2012
1.994
2.135
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Земи ова и решен проблем, плус ќе ти користи и во иднина за вакви егзибиции.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.191
10.894
Скопје
EDIT: прво види дали ти треба DVI-D или DVI-I да не се заебеш.

what-is-a-dvi-d-cable.jpg
Е, фала, оваа е матичната така да DVI-D dual link ќе да е
B450M-A PRO MAX | Motherboard | MSI Global
Земи ова и решен проблем, плус ќе ти користи и во иднина за вакви егзибиции.
За ова пишаа дека му рикнало а и мене ми е сомнително.
 

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
6 ноември 2012
1.994
2.135
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.088
Мислења
955.121
Членови
34.493
Огласи
2.303
Најнов член
tonipeder
На врв Дно