1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Hdmi Capture card!

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Sludge.Factory, 13 Декември 2018.

 1. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  630
  883
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Каде може да најдам ваква карта по пристојна цена ? Ми треба само за една употреба, ако може да се најде и на заем, ќе се договориме. Фала
   
  На Ile bocev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не се баш евтини овие карти, инаку претпоставувам дека знаеш каде да најдеш најевтино (кај китајците).
  Ако се снајдеш со заем ќе ти биде најдобро и најевтино.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 3. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  што направи со ова? и мене ми треба ако некој има Elgato HD60s да ми ја "изрента" или зајми на неколку саати/ден - да пробам пред да се офрчам 200EUR
   
 4. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
 5. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  работата е што не знам како ќе функционира со 144Hz на гејминг и 60Hz на стриминг PC.. затоа прашувам дали некој има да ми позајми било каков capture card на ден-два да пробам, частам пиво или плаќам рента соодветно.. не ми се плаќаат 200$ upfront за ствар која што можеби нема да функционира како што треба
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакаш да играш и да стримаш/снимаш? Прашање е во која резолуција ќе снимаш, а за херцажата мислам нема врска. Деклинковите што ги имаме за GG снимаат 4К без проблем и не прават никаква разлика за херцажата. Ама пак не ми е јасно... ај објасни ми што точно сакаш да правиш.
   
 7. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  сакам да играм CS:GO на 144Hz и да стримам на друг пц со capture card кој што има 60Hz монитор.. и ја мислам дека нема врска ама читав негде tearing и остали ствари дека се дешавале на стримот, затоа пред да се офрчам кеш сакам да пробам
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,186
  19 Јули 2013
  Мора да има врска. Сте пробале да снимате нешто со над 60 херци, како ќе го препознае сигналот?
   
 9. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  134
  388
  9 Август 2010
 10. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  да ама стварно не ми се фрлаат 70$ за џабе :) читам дека е покомплицирано одколку што пишува на папир, затоа и прашувам дали некој има некаков модел на capture card и би сакал да ми го зајми за ден да пробам, ќе добие надоместок во пиво или пари доколку инсистира, не е проблем :)
   
 11. crazzyy84

  crazzyy84
  Gaining Experience

  286
  192
  26 Април 2017
  Машко
  ако си од струга... охрид имам од овие

  па мозе за тест да ти дадам
   
  На apo808 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  уф не, фала на помош ама од Скопје сум. сепак ценам што излезе во пресрет!
   
 13. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  некој друг да се пријави ?
   
 14. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  72
  19
  18 Септември 2013
  Упеа ли да најдеш?

  Препорака за УСБ capture card да се гејма на ПЦ да се стрима преку лаптоп?
   
 15. apo808

  apo808
  Intern

  46
  20
  16 Август 2016
  Машко
  не, за жал никој не се понуди да почасти една картица за тест на саат време а за возврат да добие пари или пиво за рента :( не ми се ризикува сеуште да фрлам 200EUR за картица која што доколку не функционира како што замислувам би ми било претешко да ја продадам на нашиов пазар..
   
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,973
  4,205
  28 oктомври 2008

Сподели

Вчитување...