• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HDMI 2.1 кабел

  • Ја почнал/а темата
  • #1

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
41
105
Никаде не можам да најдам 2.1 ХДМИ кабел (Нептун, Сет, Анхоч).
Ако некој знае каде можам да набавам локално, би му бил благодарен.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
41
105
Да, имаат. Сега проверив на сајтот.
Фала ти друже!
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,888
Скопје
Јас го земав овој кога имав проблем со кабел за 4К/60 и HDR. Не знам дали 2.1 нешто менува, ама мислам дека ќе ти заврши работа кабелов.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,888
Скопје
Ќе земам од Логинг.
Фала Ви за помошта, може клуч темава. (y)(y)
Немој да те излажат со тие као High speed се, а 1.4 верзија. Не се генерално такви, ама може и од незнаење да ти ували. Нема да ти завршат работа и не пренесуваат 4К/60. Тој што ти го линкував е океј, има ист таков од метро за 100тка поевтино.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
41
105
Немој да те излажат со тие као High speed се, а 1.4 верзија. Не се генерално такви, ама може и од незнаење да ти ували. Нема да ти завршат работа и не пренесуваат 4К/60. Тој што ти го линкував е океј, има ист таков од метро за 100тка поевтино.
Не, туку измеѓу овие два ќе земам еден. Идеално ми беше од 3м, ама нема.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,888
Скопје
Идеално ми беше од 3м, ама нема.
И мене, ама нема. Ако најдеш стори абер во ПП. Јас првиот го земав, го немаше тогаш вториов. Солидна разлика во цена е, прашај дали можеш да го земеш првиот па ако не ти задоволува потреби да го замениш за другиот со доплата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А бе ако не 100 евра нека го направат.
Не ставајте вакви линкови, се напињам.
Барем Apple да беше. Овие Белкин ги памтам по лоши вифи рутерчиња и вифи PCI картици што работеа 20% од времето.

Он топик, HDMI 2.0 with Ethernet (UHS-1) би требало да работи 4к/60, ама еве мојов од 15 метри несака. Дава 4к/30, дали е до должината незнам.

Другар го има овој и кај него тера 4к/60 од пц на ТВ (без HDR & Dolby Vision)

 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,888
Скопје
Барем Apple да беше. Овие Белкин ги памтам по лоши вифи рутерчиња и вифи PCI картици што работеа 20% од времето.

Он топик, HDMI 2.0 with Ethernet (UHS-1) би требало да работи 4к/60, ама еве мојов од 15 метри несака. Дава 4к/30, дали е до должината незнам.

Другар го има овој и кај него тера 4к/60 од пц на ТВ

Многу кабли по интернетиве до 3 метри се океј со 4K/60/HDR дрн мрн, над три метри практично и да не сум видел со тие спецификации.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Многу кабли по интернетиве до 3 метри се океј со 4K/60/HDR дрн мрн, над три метри практично и да не сум видел со тие спецификации.
Yup 2 метри е кај него, клошарот го монтираше (50") телевизорот над компјутер. Вака некако

1603234988647.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,332
3,757
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
А бе ако не 100 евра нека го направат.
Не ставајте вакви линкови, се напињам.
Не се секирај, кај и да е Apple ќе ти го продава само кабелот во средина без HDMI приклучоци, па сигурно имаш кабли стари дома ќе ги исечеш ќе си монтираш.
Подобро е за околината така, ама ти плати 100 еур за мирен сон на акционерите.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,688
Членови
28,227
Најнов член
Ivan G
На врв Дно