• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HDMI 2.0a кабел

  • Ја почнал/а темата
  • #1

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
146
Здраво дечки,

Има ли некаде низ Скопје да се најде HDMI 2.0a кабел? За HDR ми е.

Фала
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
306
264
Според ова не ти треба некој посебен кабел, веројатно и тој што го имаш ќе ти заврши работа.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,374
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,726
1,763
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

efto

Gaining Experience
19 април 2007
306
264
[email protected]/60, CEC Extensions, Dual-View, Multi-Stream Audio, 21:9 AR и Dynamic Auto Lip-Sync се предностите на 2.0, ако не се битни овие опции ќе помине и 1.4.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Здраво дечки,

Има ли некаде низ Скопје да се најде HDMI 2.0a кабел? За HDR ми е.

Фала
За HDR ти треба HDMi 2.0b, не знам од каде А верзија?

Инаку, во Скопје нема колку што знам. Во Анхоч и АМЦ имаат само 2.0 верзии.

Едит - од графичките, само RX400+ серија и Nvidia 10xx поддржуваат HDMi 2.0b. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
146
За HDR ти треба HDMi 2.0b, не знам од каде А верзија?

Инаку, во Скопје нема колку што знам. Во Анхоч и АМЦ имаат само 2.0 верзии.

Едит - од графичките, само RX400+ серија и Nvidia 10xx поддржуваат HDMi 2.0b. :)
http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_0/hdmi_2_0a_faq.aspx

"Previously, HDMI Specification Version 2.0b (HDMI 2.0b) only supported HDR (High Dynamic Range) video transport in the SMPTE ST 2084 EOTF (as applied in the media profile commonly known as HDR10), by referencing the CTA861.3 specification. The Consumer Technology Association (CTA) has recently notified the HDMI Forum of the adoption of a new version of the CTA-861 Specification, CTA-861-G. This new version provides additional support for HDR Video transport by including (among others) an extension to the static metadata signaling to include the HLG (Hybrid Log Gamma) EOTF. The HDMI Forum has assessed the applicability of the CTA-861-G Specification to HDMI 2.0b. The HDMI Forum has confirmed that the extension of the static metadata signaling to include HLG can be utilized under the existing HDMI 2.0b Specification. This means that HLG Video Transport functionality may be implemented on HDMI 2.0b compliant devices."
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,550
Мислења
820,332
Членови
28,213
Најнов член
vanadi
На врв Дно