1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HDMI 2.0 - 10m

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од bokiscout, 3 Август 2018.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Од каде да купам HDMI 2.0 кабел од 10m?

  Ми треба за 60 Hz QHD HDR контент.

  Во онлајн ценовнициве најдов само во Нико од 5м, ама можеби и овој да не е 2.0.

  Едит:
  - Имало и во Анхоч од 3m.
   
  Последна промена: 3 Август 2018
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,234
  1,283
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има и на пазар. Квалитет епа работи тоа е важно.

  Инаку јас имам 10 комада вакви од али порачано, до 30м со добар cat5e (дупли) кабел работат перфектно [email protected], дури и 4к@30 на кратко (5-10m) не сум тестирал 4к@60.

  Bo Loging има со бустер (адаптер)

  Larryjoe New 2PCS/set HDMI To Dual Ports RJ45 Network Cable Extender Over by Cat5e/Cat6 Cables 1080p For HDTV HDPC PS3 STB 30m-in Audio & Video Cables from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group  [​IMG]
   
  Chicco69, bokiscout и на bxxxn им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,521
  10,502
  23 oктомври 2012
  Машко
  Барај некој квалитетен, посебно за таа должина. Јас сум презадоволен од Clicktronic хдми каблите по дома, а имам сменето многу. Во логинг имаат само еден од 10м кој патем го немаат ама па и 1.4 е. Би ти рекол да пробаш да си порачаш од некаде од страна или па прашај во логин дали може да ти донесат 2.0 верзија и по која цена, гарант ке биде скапо.

  П.С. Никако не губи време (и нерви) со ефтини кабли и во никој случај не земај Омега од анхоч мислам дека беа, убедливо најлоши.
  П.П.С. А мора да е 2.0? Ако добро се сеќавам, исти се, освен протокот на 2.0 беше поголем, за поголем фрејмрејт или така нешто.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако сакаш викендов ќе ги тестирам овие преку мрежен на 4к@60 фпс па ќе ти кажам дали е ок или не (2х10м имам спремно). Без разлика дали ќе купиш кабел препорака моја да имаш вакви дома барем 2 пара, евтини се и работат. Пошто е дигитален сигнал нема деградација.
   
  На Lokvan и bokiscout им се допаѓа ова.
 6. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  169
  165
  27 Декември 2017
  Машко
  Не требаше да губи сигнал HDMI после 7 метра? Се на гугл така викаше...
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мене ПЦ-то во работна соба ми е поврзан на ТВ-то во дневна кој е 4к. Преку два cat5e кабли околу 20 метра еден (значи 2х20 = 40 метра вкупно). Пошто ПЦ-то ми е слаб да играм на 4к, ми работи на 1080p.

  Според спецификациите на HDMI сугерираат 4.5 метра. Ова е глупост пошто и со хдми кабел без проблем сум поминал 10 метра, а со cat5e и повеќе.

  Над 20 метра веќе треба боостер (инџектор) на хдми, а над 30 на cat5e
   
  На boksata и bokiscout им се допаѓа ова.
 8. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Ако не е проблем пробај дали ке работи 4К 60 ФПС на овој начин.

  Ми делувa исплатливо. Cat5e кабел е 35мкд метро (350 мкд топтан) освен ако не сум го утнал кабелот (слабо со мрежнава опрема :)) башка овој е полесен за виткање од HDMI што е супер за ќишињата околу врата.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не е проблем ќе пробам. Ќе пишам утре, т.е. денес покасно.
   
 10. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  911
  1,578
  20 Јануари 2015
  Машко
  Еве уште една варјанта, нема спецификација за тоа дали е 2.0, меѓутоа цената е ок.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,521
  10,502
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кај ХДМИ најголем проблем се конекторите, барем јас сум имал проблеми со тоа.
   
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,624
  3,639
  12 Јануари 2016
  Машко
  Како што кажаа, може и со евтин кабел да се проба. Или ќе работи или нема. :)
  Пошто деградација нема да има, дигитални артефекти како лош тв/сателитски прием се можни ама тоа го рачунаме под „не работи“.

  Јас немам проблеми со евтин 5м кабел од Сет. Сега ѕирнав 10м кабел им кошта 700 денари (и има гаранција од 3 години :hay: ). Има и други кабли, не ги разгледував сите.
  На крају краева можеш да пробаш и да го вратиш ако не го бива. Не знам само дали она враќање до 15 дена, дали важи за кабли. И ако е кабелот спакуван во пластична обвивка (блистер пак) може да не го земаат назад заради оштетување на амбалажа. Прашај.

  edit: гаранцијата да ти била 1825 денови (~6 год). :hay:


  Како го направи кабелот? Ретрофит од постоечки HDMI кабел?
  Дај некое фото, ако си сликал нешто од работата. :)
   
  Последна промена: 4 Август 2018
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,482
  7 ноември 2014
  Машко
  Добро бе луѓе, IT форум е ова, пола од вас му препорачуваат обични кабли. Во насловот стои HDMi 2.0, ако не знаете што точно е, прогуглајте зашто сепак е IT форум, не Кајгана форум.

  Јас имам 1,5м HDMi 2.0 и го земав доста скапо, мислам околу 800 денари во Нептун или АМЦ. За 10 метри не сум сигурен дали ќе успееш 4k HDR (60fps), најголемите што ги имаа тогаш беа 2 или 2,5 метри.
   
  Последна промена: 4 Август 2018
  На moongose и Chicco69 им се допаѓа ова.
 14. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  575
  2,537
  21 Април 2016
  Машко
  HDMI 2.0-2.0b фул спецификација тешко дека ќе работи на должини >3m.
  hdmi 2.0.JPG
  На @bokiscout му треба за QHD резолуција (1440p), па вреди да проба со подолг кабел. HDR од друга страна може ќе помине, а може и не.
  За HDMI 2.0 да функционира како што треба, потребно е целиот ланец (видео карта, UHD Blu-ray...) > кабел > монитор/ТВ, да ја исполнуваат HDMI 2.0 спецификацијата во целост. Постојат и проблеми со компатибилност меѓу различни производители...

  За поголеми должини може да се проба и со амплификација на сигналот, но треба да се одбере квалитетно решение, кадарно за 600 MHz бендвит. Исто така услов е кабелот (19+1 жица, трослојна изолација) и конекторите да се навистина квалитетни.

  Баш ме интересира решението на @ARMac дали ќе функционира на 2160p, 60Hz, HDR, 4:4:4... :)

  Вреди да се инвестира и во некој пристоен кабел од Али (куќа е, ќе се најде). :hay:
  Впрочем тие што се продаваат кај нас исто ги набавуваат од Кина и генерално се со полош квалитет на изработка.

  Кој сака да прочита нешто повеќе за HDMI стандардите, може да почне од тука.
   
  На TylerMkD, boro1, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,624
  3,639
  12 Јануари 2016
  Машко
  Муабетот беше дека некогаш праксата вели дека и со „помалку“ може да се заврши работа. Посебно кога станува збор за сигнални кабли кои пренесуваат аудио/видео. Кој сака поевтино и побрзо да се обиде да заврши работа локално, и нема да го кошта многу да проба така.

  Кој сака „најдобро“ што може, ништо од Алиекспрес нема да задоволи такви големи апетити. Ете Тајлер можеби ќе предложи нешто со позлатени конектори, сигнални лицнасти жици од unobtainium, и ширм од платина, сето тоа подмачкано одвнатре со змијско масло. Цена? Ситница, цифра од 3 до 5 бројки... Во евра, се разбира. :hay:
   
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,482
  7 ноември 2014
  Машко
  @Lokvan и ништо да не пишам ќе биде подобро од твојата помош со линк од Сет и генеричен HDMi (1.2 веројатно) кабел. :D
   
  Последна промена: 4 Август 2018
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Значи вака од 1.4 до 2.0 разлика е во протокот...а пошто членот сака 4К HDR 60Hz ќе мора да биде квалитетен кабел v2.0 со што е можно поголем проток. Нормално таа должина не е возможна, освен ако не сака да даде 100е за кабел...

  1. Таков квалитетен HDMI кабел кај нас немам сретнато
  2. Намали ја потребната должината

  Толку од мојата помош :)

  Совет: Грција, Бугарија или евентуално Логинг
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Изволте. Изгледав видео не прекина ни еднаш (sync black) така да и да купиш кабел и да не купиш земи и вакви. Дропнатите фрејмови не се ради кабелот, него фирефокс и 7870-ката која се мучи


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  П.С. Јас користам shielded cat5e
   
  bokiscout, olikomerc и на Lokvan им се допаѓа ова.
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нешто заеба а гугл со сликите еве пак.
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На CBB_6, Psycore, bokiscout и уште 4 други им се допаѓа ова.
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,522
  11 Декември 2008
  Машко
  @ARMac од каде го зема тоа HDMI over LAN адаптерче?
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од али. Имаш линк погоре таа продавница јас кај што нарачував ја нема веќе.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,522
  11 Декември 2008
  Машко
  Не загледав, фала.
   
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Фала @ARMac ќе идам со твоето решение.

  Прашање за каблите:
  - Има готови cat5e / cat6 од по 10m ама не стои во во докуметнација дали се shielded или не, веројатно не се.
  - Има на метро cat5e / cat6 STP (SFTP) ама ке треба да им ставам конектори.

  Да очекувам разлика помеѓу shielded и unshielded?
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,324
  7,299
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не бил shielded овој, обичен UTP сум се збунил нешто. Овие сам ги правев.

  Ги користам во Центар, Скопје во блоковите и сум немал проблем со интерференции. Така да и УТП обичен проаѓа. Shielded би бил бољи, ама овој е многу пофлексибилен.

  Само да те предупредам, пази ова се големи конектори. Може да ти блокираат некоја соседна порта ако ти треба.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 25. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  5 Февруари 2016
  дали се најде добар кабел 10метри тука во Македонија ми треба за денес да купам цена не е проблем дека ми треба во зид да се стави така да би дал и повеќе пари ...
   

Сподели

Вчитување...