1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

HDMI 2.0 - 10m

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од bokiscout, 3 Август 2018.

1. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,719
    2,015
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Од каде да купам HDMI 2.0 кабел од 10m?

Ми треба за 60 Hz QHD HDR контент.

Во онлајн ценовнициве најдов само во Нико од 5м, ама можеби и овој да не е 2.0.

Едит:
    - Имало и во Анхоч од 3m.

Последна промена: 3 Август 2018
  2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,234
    1,283
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
  3. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Има и на пазар. Квалитет епа работи тоа е важно.

Инаку јас имам 10 комада вакви од али порачано, до 30м со добар cat5e (дупли) кабел работат перфектно [email protected], дури и 4к@30 на кратко (5-10m) не сум тестирал 4к@60.

Bo Loging има со бустер (адаптер)

Larryjoe New 2PCS/set HDMI To Dual Ports RJ45 Network Cable Extender Over by Cat5e/Cat6 Cables 1080p For HDTV HDPC PS3 STB 30m-in Audio & Video Cables from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Chicco69, bokiscout и на bxxxn им се допаѓа ова.
  4. Oktar

Oktar
    Epic

3,521
    10,502
    23 oктомври 2012
    Машко
    Барај некој квалитетен, посебно за таа должина. Јас сум презадоволен од Clicktronic хдми каблите по дома, а имам сменето многу. Во логинг имаат само еден од 10м кој патем го немаат ама па и 1.4 е. Би ти рекол да пробаш да си порачаш од некаде од страна или па прашај во логин дали може да ти донесат 2.0 верзија и по која цена, гарант ке биде скапо.

П.С. Никако не губи време (и нерви) со ефтини кабли и во никој случај не земај Омега од анхоч мислам дека беа, убедливо најлоши.
    П.П.С. А мора да е 2.0? Ако добро се сеќавам, исти се, освен протокот на 2.0 беше поголем, за поголем фрејмрејт или така нешто.

5. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ако сакаш викендов ќе ги тестирам овие преку мрежен на 4к@60 фпс па ќе ти кажам дали е ок или не (2х10м имам спремно). Без разлика дали ќе купиш кабел препорака моја да имаш вакви дома барем 2 пара, евтини се и работат. Пошто е дигитален сигнал нема деградација.

На Lokvan и bokiscout им се допаѓа ова.
  6. boksata

boksata
    Gaining Experience

169
    165
    27 Декември 2017
    Машко
    Не требаше да губи сигнал HDMI после 7 метра? Се на гугл така викаше...

7. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мене ПЦ-то во работна соба ми е поврзан на ТВ-то во дневна кој е 4к. Преку два cat5e кабли околу 20 метра еден (значи 2х20 = 40 метра вкупно). Пошто ПЦ-то ми е слаб да играм на 4к, ми работи на 1080p.

Според спецификациите на HDMI сугерираат 4.5 метра. Ова е глупост пошто и со хдми кабел без проблем сум поминал 10 метра, а со cat5e и повеќе.

Над 20 метра веќе треба боостер (инџектор) на хдми, а над 30 на cat5e

На boksata и bokiscout им се допаѓа ова.
  8. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,719
    2,015
    17 Март 2011
    Машко
    Ако не е проблем пробај дали ке работи 4К 60 ФПС на овој начин.

Ми делувa исплатливо. Cat5e кабел е 35мкд метро (350 мкд топтан) освен ако не сум го утнал кабелот (слабо со мрежнава опрема :)) башка овој е полесен за виткање од HDMI што е супер за ќишињата околу врата.

9. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не е проблем ќе пробам. Ќе пишам утре, т.е. денес покасно.

10. goce03

goce03
    Practice makes perfect

911
    1,578
    20 Јануари 2015
    Машко
    Еве уште една варјанта, нема спецификација за тоа дали е 2.0, меѓутоа цената е ок.

На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Oktar

Oktar
    Epic

3,521
    10,502
    23 oктомври 2012
    Машко
    Кај ХДМИ најголем проблем се конекторите, барем јас сум имал проблеми со тоа.

12. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,624
    3,639
    12 Јануари 2016
    Машко
    Како што кажаа, може и со евтин кабел да се проба. Или ќе работи или нема. :)
    Пошто деградација нема да има, дигитални артефекти како лош тв/сателитски прием се можни ама тоа го рачунаме под „не работи“.

Јас немам проблеми со евтин 5м кабел од Сет. Сега ѕирнав 10м кабел им кошта 700 денари (и има гаранција од 3 години :hay: ). Има и други кабли, не ги разгледував сите.
    На крају краева можеш да пробаш и да го вратиш ако не го бива. Не знам само дали она враќање до 15 дена, дали важи за кабли. И ако е кабелот спакуван во пластична обвивка (блистер пак) може да не го земаат назад заради оштетување на амбалажа. Прашај.

edit: гаранцијата да ти била 1825 денови (~6 год). :hay:

Како го направи кабелот? Ретрофит од постоечки HDMI кабел?
    Дај некое фото, ако си сликал нешто од работата. :)

Последна промена: 4 Август 2018
  13. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,130
    3,482
    7 ноември 2014
    Машко
    Добро бе луѓе, IT форум е ова, пола од вас му препорачуваат обични кабли. Во насловот стои HDMi 2.0, ако не знаете што точно е, прогуглајте зашто сепак е IT форум, не Кајгана форум.

Јас имам 1,5м HDMi 2.0 и го земав доста скапо, мислам околу 800 денари во Нептун или АМЦ. За 10 метри не сум сигурен дали ќе успееш 4k HDR (60fps), најголемите што ги имаа тогаш беа 2 или 2,5 метри.

На moongose и Chicco69 им се допаѓа ова.
  14. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

575
    2,537
    21 Април 2016
    Машко
    HDMI 2.0-2.0b фул спецификација тешко дека ќе работи на должини >3m.
    hdmi 2.0.JPG
    На @bokiscout му треба за QHD резолуција (1440p), па вреди да проба со подолг кабел. HDR од друга страна може ќе помине, а може и не.
    За HDMI 2.0 да функционира како што треба, потребно е целиот ланец (видео карта, UHD Blu-ray...) > кабел > монитор/ТВ, да ја исполнуваат HDMI 2.0 спецификацијата во целост. Постојат и проблеми со компатибилност меѓу различни производители...

За поголеми должини може да се проба и со амплификација на сигналот, но треба да се одбере квалитетно решение, кадарно за 600 MHz бендвит. Исто така услов е кабелот (19+1 жица, трослојна изолација) и конекторите да се навистина квалитетни.

Баш ме интересира решението на @ARMac дали ќе функционира на 2160p, 60Hz, HDR, 4:4:4... :)

Вреди да се инвестира и во некој пристоен кабел од Али (куќа е, ќе се најде). :hay:
    Впрочем тие што се продаваат кај нас исто ги набавуваат од Кина и генерално се со полош квалитет на изработка.

Кој сака да прочита нешто повеќе за HDMI стандардите, може да почне од тука.

На TylerMkD, boro1, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,624
    3,639
    12 Јануари 2016
    Машко
    Муабетот беше дека некогаш праксата вели дека и со „помалку“ може да се заврши работа. Посебно кога станува збор за сигнални кабли кои пренесуваат аудио/видео. Кој сака поевтино и побрзо да се обиде да заврши работа локално, и нема да го кошта многу да проба така.

Кој сака „најдобро“ што може, ништо од Алиекспрес нема да задоволи такви големи апетити. Ете Тајлер можеби ќе предложи нешто со позлатени конектори, сигнални лицнасти жици од unobtainium, и ширм од платина, сето тоа подмачкано одвнатре со змијско масло. Цена? Ситница, цифра од 3 до 5 бројки... Во евра, се разбира. :hay:

16. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,130
    3,482
    7 ноември 2014
    Машко
    @Lokvan и ништо да не пишам ќе биде подобро од твојата помош со линк од Сет и генеричен HDMi (1.2 веројатно) кабел. :D

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,623
    4,565
    23 Јуни 2015
    Машко
    Значи вака од 1.4 до 2.0 разлика е во протокот...а пошто членот сака 4К HDR 60Hz ќе мора да биде квалитетен кабел v2.0 со што е можно поголем проток. Нормално таа должина не е возможна, освен ако не сака да даде 100е за кабел...

1. Таков квалитетен HDMI кабел кај нас немам сретнато
    2. Намали ја потребната должината

Толку од мојата помош :)

Совет: Грција, Бугарија или евентуално Логинг

18. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Изволте. Изгледав видео не прекина ни еднаш (sync black) така да и да купиш кабел и да не купиш земи и вакви. Дропнатите фрејмови не се ради кабелот, него фирефокс и 7870-ката која се мучи

П.С. Јас користам shielded cat5e

bokiscout, olikomerc и на Lokvan им се допаѓа ова.
  19. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Нешто заеба а гугл со сликите еве пак.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

На CBB_6, Psycore, bokiscout и уште 4 други им се допаѓа ова.
  20. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,584
    3,522
    11 Декември 2008
    Машко
    @ARMac од каде го зема тоа HDMI over LAN адаптерче?

21. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Од али. Имаш линк погоре таа продавница јас кај што нарачував ја нема веќе.

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  22. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,584
    3,522
    11 Декември 2008
    Машко
    Не загледав, фала.

23. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,719
    2,015
    17 Март 2011
    Машко
    Фала @ARMac ќе идам со твоето решение.

Прашање за каблите:
    - Има готови cat5e / cat6 од по 10m ама не стои во во докуметнација дали се shielded или не, веројатно не се.
    - Има на метро cat5e / cat6 STP (SFTP) ама ке треба да им ставам конектори.

Да очекувам разлика помеѓу shielded и unshielded?

24. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,299
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не бил shielded овој, обичен UTP сум се збунил нешто. Овие сам ги правев.

Ги користам во Центар, Скопје во блоковите и сум немал проблем со интерференции. Така да и УТП обичен проаѓа. Shielded би бил бољи, ама овој е многу пофлексибилен.

Само да те предупредам, пази ова се големи конектори. Може да ти блокираат некоја соседна порта ако ти треба.

На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
  25. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

356
    190
    5 Февруари 2016
    дали се најде добар кабел 10метри тука во Македонија ми треба за денес да купам цена не е проблем дека ми треба во зид да се стави така да би дал и повеќе пари ...

Сподели

Вчитување...