• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HDD Recovery problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
На другарче, на палење на компјутер му се појавила оваа сликаTипот го оставил некое време а после го исклучил. Потоа го исклучил и немало огромен број фајлови од хард дискот. Иначе за информацијна Windows-от е на друг хард диск. Со R-Studio и Get Data Back успеав да вратам дел, но ми јавува грешки при скенирањето - демек од тој и тој сектор не може да се чита :( Постои ли некое друго програмче кое би можело да ми помогне да вратам уште еден дел од податоците?

Инаку, ова мислам дека е хардверски проблем. Конфигурацијата е:
ECS Motherboard So.A
AMD Sempron
1GB ram
SATA HDD, ама пошто на плочата нема SATA, има ставено PCI картица со SATA на неа.

Чаре некое? Некој да има повеќе искуство во ова?

Поздрав
 
M

Mr.Alien

Гостин
Богами, се и сешто сум се нагледал во минатите 12-13 години, особено со Windows, ама ова го гледам прв пат.
Windowsот велиш бил на друг хард диск.....да не работел некој програм за чистење на регистри од остатоци и привремени фајлови, кој имал опција после рестарт да го прави тоа? Стварно немам идеја....
Исто така, не сум слушнал за вирус кој има опција за ваква ѓурултија...
Што се однесува до вадењето податоци, пробај и со Easy Recovery Professional. Ако и тука прави проблем, пробај и со RAW Recovery опцијата од истиот софтвер. Добар е и File Scavenger.
Aj, пробај и пиши што си направил.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ako e NTFS i e pogolem od 137 giga... Windows moze ima problemi so filesystem-ot, inaku chkdsk-ot gi pravi problemite in the first place...
Koj Win go koristi drugarot?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ako e NTFS i e pogolem od 137 giga... Windows moze ima problemi so filesystem-ot, inaku chkdsk-ot gi pravi problemite in the first place...
Koj Win go koristi drugarot?
XP. Прочитав нешто за тоа на нетов по други странски форуми, ама никаде немаше решение за враќање на податоците :(

Има сектори од кои не може да се чита. Ми се кочат дел од програмите - Easy Recovery Pro, Get Data Back for NTFS и сл. иако имам штиклирано да ги заобиколува таквите блокови. Изгледа тоа е тоа... ова ептен до „корен“ ги избришало другите фајлови и се невидливи за стандардниве recoverу програми.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
XP. Прочитав нешто за тоа на нетов по други странски форуми, ама никаде немаше решение за враќање на податоците :(

Има сектори од кои не може да се чита. Ми се кочат дел од програмите - Easy Recovery Pro, Get Data Back for NTFS и сл. иако имам штиклирано да ги заобиколува таквите блокови. Изгледа тоа е тоа... ова ептен до „корен“ ги избришало другите фајлови и се невидливи за стандардниве recoverу програми.
Kolku sto mozam da svatam, ne e do toa deka ima bad sectori, tuku chkdsk MISLI deka ima, i faka da pravi kupusarnik od se toa...
Ako recovery tools ne pomognale, ne znam sto drugo bi mozelo da se proba...
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,667
183
www.zeroscience.mk
Пробај со PC File Inspector Recovery, имам искуство со софтверот и врши работа, можеби ќе ти помогне доколку наведените други апликации не ти помогнале...вреди да пробаш, губење податоци е страшна работа :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Толку. Cасе closed :) Тоа што можеше да се врати, вратив. Да сме живи и здрави.
Нека остане темава отворена, во случај (не дај Боже) некој друг да има сличен проблем.
 

kengur

Intern
6 февруари 2008
30
1
Probaj so "Recover My Files" sigurno ke ti pomogne.
Od iskustvo ti kazuvam pa i da si go formatiral diskot:D
 

linuxmaster

Intern
5 мај 2008
6
0
Mozno resenie

Vaka aj prvo zemi hiren boot cd kaj so ke imash HDD regenerator programa pomini go celiot disk (ova moze da trae do eden den) posle toa diskot ke ima novi pateki i podatocite ke mozesh da gi vratish so bilo koj data recovery program!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,745
Мислења
831,676
Членови
28,729
Најнов член
anaa28_
На врв Дно