1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HDD problem - SMART dava error/warning!

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gremlin, 18 Април 2010.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Zdravo,

  Znaci imam vakov problem - kaj diskot mi javuva warning pri butiranje SMART error - "Reallocated Sector Count" i potoa F1 mozam da prodolzam so boot-ot, no diskot e ekstremno spor :(!

  Diskot e 2.5" 160GB WD Scorpio Blue WD1600BEVT i e proizveden Nomevri 2009! Prilicno nov e no ne mozam da go vratam za garancija bidejki ne e kupen od MK :(.

  E sea od toa sto mozev da pronajdam za ovoj SMART error e deka diskot nasol nekoj bed sektor no toa ne bilo problem bidejki hdd-to imalo visok sektori koi gi cuva za vakvi priliki i gi zamenuva avtomatski pa zatoa ovaoj error se pojavuva koga taa brojka na sektori se namaluva. Znaci ako taa brojka ponataka ne se namaluva uste toa znaci deka diskot e sosema ok za koristenje dodeka ako i ponataka se namaluva togas ima seriozen kvar i e pri umiranje!

  Edno resenie bilo da se napravi zero-write na diskot (ili low level format ako ne se lazam) i so toj cekor bi se zamenile losite sektori. No mene me interesira ako eve da receme ova uspee dali bi se odstranil i SMART warning-ot ili pri sekoe butiranje sea ke treba da se pritiska F1 :ermm:.

  Ili pak ako ima po slozena rabota za da se vrati diskot vo forma ako nekoj znae i umee toa da go napravi slobodno neka mi pise ponuda za vakva usluga :).

  Odnapred vi blagodaram :bravo:

  Pozdrav.
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,594
  5,162
  20 Април 2007
  Машко
  Zero-write значи формат со кој ке испишеш на сите сектори нули. Незнам дали ке ти помогне за конкретниов случај. Ако успее на сите сектори да напише нули, и при тоа не јави грешка или бед сектор, значи дека проблемот ти е решен...Направи го ова па ке видиме што понатаму.
   
 3. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  Јас само нешто од искуство да додадам, не ми е познат фирмверот на тој диск ама на други модели имав проблем од типот ако при low level format дискот не успее да запише нула на 1 од секторите, уредот заглавува и неможе да ја доврши операцијата и ако го прекинете LLF (на било кој начин) дискот може само да се учита под биос односно не е употреблив повеќе

  мој совет пробај некој друг начин, остај low level format за на крај

  а дали имаш пробано да ја исклучиш S.M.A.R.T. мониторинг опцијата во биос за тој хард диск?
   
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Da bese samo SMART warning-ot ke preziveev nekako :) no problemot e sto diskot kako sto napisav na pocetok ima ekstremno niski preformansi i ova uste povise me buni bidejki ne sum bas siguren deka ima vrska so warning-ot SMART-ot sto go dava!
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,398
  13,466
  23 Јануари 2008
  Манга
  Пробај ll format. Ако не помогне тогаш дискот ти е тргнат накај вечните ловишта. Барај чаре како да го пратиш во странство.
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Vi blagodaram na site za sovetite no izgleda diskot e osteten poveke od moite moznosti i znaenja za popravka :(. Probav 0 write so pomos na alatkata sto ja nudi WD i pocna nekade posle 10% da javuva error deka ne moze da za pisuva na odredeni sektori i posle klikanje edno 100-puta na "continue" se otkazav. Probav i full format preku windows i formatot zaglavi nekade na 35%, posle 48 casa formatiranje go prekinav bidejki ne mrdase od toj procent a i ne pokazuvase aktivnost diskot!.

  Ako nekoj znae i umee nesto poveke da napravi so diskov slobodno neka dojde neka go zeme pa ako uspee da go popravi ke se dogovorime za pari.
   
 7. loris

  loris
  Gaining Experience

  624
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Незнам колку ќе ти помогне, но јас успеав да вратам еден диск со bad sector-и со Hiren's Boot CD.
  Поточно со HDDRegenerator, хард дискот беше 250 GB и програмата работеше два дена непрекинато, ги поправи bad sector-ите и си ги повратив податоците, за понатамошна употреба незнам колку е препорачливо да се користи истиот хард диск од страна колку тој е исправен.
  Пред да го пуштам програмот, неможеше да го стартува OS поради bad sector-ите.
  Напомена:
  HDDRegenerator што иде со Hiren's Boot CD е бесплатна trial верзија и нема да ти заврши работа, ќе треба да си имаш целосна верзија на HDDRegenerator за да може да ти ги поправи bad sector-ите. HDDRegenerator може да работи без проблем и на 7, односно во последната верзија има овозможено програмата да работи преку самиот оперативен систем да не мора да бутираш со CD.
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  Пред 5-6 дена ми донесоа компјутер на кој му имав пред неколку дена инсталирано тазе виндоус, ама пак од ништо почнал да паѓа, па реков да му направам едно поголемо тестирање.

  Дискот беше WD од 250GB незнам кој модел точно не е ни битно толку, и прво нешто што ми падна на памет е дека има некои бед сектори. Ставив Hiren's Boot CD и со алатката Western Digital Data Lifeguard Tool му направив првин еден брз скен и најде неколку грешки на дискот, па програмот сам ми препорача да му направам Extended Scan и за 2 саати негде успешно ги поправи бед секторите, т.е. не беа bad sectors туку беше нешто "xxxxx not readable" така нешто.

  Исто и HDD Regenerator ми има помогнато неколку пати досега со поправањена bad sectors на хард дискови.

  @gremlin
  Незнам колку ќе ти биде од помош сето ова, ама сакав да го споделам моето искуство од оваа проблематика.
   
 9. borceg

  borceg
  Intern

  10
  0
  27 Април 2010
  Хмм, сличен проблем се појави и кај мене. Имам toshiba mk5055gsx, 500GB вграден во хп пробук 4710с стар само 6-7 месеци. Одвреме невреме компјутерот почна да се кочи, понекогаш минута понекогаш повеќе, bsod и стартуп фаил. На сeкоја програма за мониторинг на хдд ми дава reallocated sector count warning, и нивниот број постојано се зголемува после пад на системот. После некое време го однесов во сервис, бидејки уште е под гаранција, и беше пуштен на HDD Regenerator директно од дос да скенира. Скенот траеше скоро цела недела, но програмот не најде ниту еден бед сектор. Така да не ми го заменија хардискот :(
  Преинсталирав вин 7 и досега ми се закочи еднаш или двапати, но сепак проблемот сеуште е во хардискот. Дали е можно ова ?
   
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  Јас сепак би бил упорен во сервисот на продавачот. Обиди се да им го доловиш проблемот и да им покажеш кој софтвер го користиш за детекција на проблеми на хард дискот. Сними со камера кочење и BSOD ако можеш и потоа со корпус деликти кај нив.
   
 11. borceg

  borceg
  Intern

  10
  0
  27 Април 2010
  Не бива брат. Кај нас производот има гаранција само кога ги броиш парите. Откако ке се расипе- гаранција нема. Јбг, инаку од амц, охрид е купен
   
 12. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  Со овие симптоми кои ти ги презентираш, ако се откажеш од опцијата да им досадуваш во сервис за нешто што е твое право, тогаш купи си нов хард диск. reallocated sector count warning, доколку навистина се случува, значи дека е време за нов хард диск. Не гледам како можам да ти помогнам поинаку.
   
 13. borceg

  borceg
  Intern

  10
  0
  27 Април 2010
  Неможеш да докажен. За нив обичен windows програм за мониторинг не е легитимен. Но најмногу ме нервира што не се кочи нон стоп, и затоа не можам да докажам. reallocated sector count warning за нив е ништо :S а моменталната вредност е 941. Претходно беше 936, па после кочењето се зголеми. Мислев дека е до вин хр проблемот но исто е и на 7мица
   

Сподели

Вчитување...