• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HDD Crusher – хакерска радост

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
За оние кои не знаат, секој е-меил што сте го напишале откако го имате компјутерот, секој филм што сте го симнале од интернет, секоја mp3 песна е зачувана како податок на хард дискот во комјутерот и може да биде прочитан во случај да ве оптужат за некое криминално дело (дури и ако сте го избришале).


Тоа не е случај ако го поседувате “Hard Disk Сrusher“. Оваа машинана EDR Solutions, која верувајте не е бесмислена, го прави она што самото нејзино име го кажува – крши хард дискови за помалку од 10 секунди.

Машината буквално дупчи низ металната основа на хард дискот преку што се создаваат силни бранувања на површината на магнетната плоча, правејќи го повратот на информации невозможен.

Кршачот може да работи со користење на човечка сила- во случај ако сте опколени со непријатели (полицајци) кој предходно ви ја прекинале струјата.

Двата проблеми што ги има оваа машина се: нејзината големина и цената од 7.200 евра.

За тие пари може да си купите мал екслозив со кој работата исто така ќе биде ефектно завршена.

Или пак, земете чекан и штрафцигер и „испразнете“ се врз хард дискот. :LOL:

od idividi :tainstven:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... Незнам зошто хакер би сакал ова да го сторе, хакер = the good guy , кракер = the bad guy

Во секој случај ако некој од домашните е лекар може да го однесете ХДДто во болница и да го вклучете на оние машини со кои се оживува човек со електро шокови или пак да го ставите во микрибранова ..
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Или па уште подобра опција фрлете го од малце поголема висина, после тоа дефинитивно нема да работи.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Нова идеа : Викнете го Рамзи со малце барут да ви го благослови компјутерот :LOL:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Нова идеја: Приклучете го на 220v. Верујте ми, нема да проработи пак :LOL:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Во секој случај ако некој од домашните е лекар може да го однесете ХДДто во болница и да го вклучете на оние машини со кои се оживува човек со електро шокови или пак да го ставите во микрибранова ..
Nekoj doma ako e domakjin mozhe da zeme chuk i napravi slichna vakva mashina so toa shto kje napishe na chukot 'bai bai' i vekje nema da e domakjin, odnosno mozhno (verojatno) e i so dobar marketing... da stane gazda :p
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
zemi cekic i mavaj kolku sto mozes pojse ili pointeresna varijanta,zami tokmak i mavni ednas da vidis sto ke se desi.:)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Абе шо не го искористите хардот како оружје против цајканите? И онака после првата употреба ке буде јуслес :p
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
abe dzabe sto ke go mavas so kamenja koga nema mozok za da mu se osteti.so hard disk ako go mavas ke go usporis i ke go skrsis hdd-to.:)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
premnogu zabeguvate... :))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
Абе шо не го земете хддто и не го ставите на глодалица па убоо да напраите метална салата... Така нема да проработи повторно... А може да го ставите у стега и со брусалица да го опнете и кој ќе може после да склопи мнооогу милиони парчиња прашина??:LOL::LOL::LOL::bravo:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
А да си користите УСБ флеш меморија, ке биде најдобро!:))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
dovolno e da go odnesete vo eden kompjuterski servis kade go imam noseno kompjuterot (i pu pu... skraja da e, nikogas poveke). odma ke go sredat :LOL:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
hehehehehehe :LOL::LOL:
btw. Dodeka barate chekani, tokmaci, strui i trista gluposti, zoshto ednostavno ne go tresnete 3-4 pati od zid? Mislite posle toa kje raboti? :D
moze i da skoknes vrz hard diskot i da vidis dali ke raboti.........paaa ne bas.:)

abe mislam deka od temava mi doaga neke custvo kako da sakam da go iskrsam hard diskot(imam eden od malce GB),prvo ke skoknam vrz nego posle ke go treskam.:devil::rambo::guns3:
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Хард дискот нормално дека нема да работи ако го удриш да речеме од ѕид, или пак со чекан. Но информации пак можат да бидат превземени од него, ај тинк!
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
moze i da skoknes vrz hard diskot i da vidis dali ke raboti.........paaa ne bas.:)

abe mislam deka od temava mi doaga neke custvo kako da sakam da go iskrsam hard diskot(imam eden od malce GB),prvo ke skoknam vrz nego posle ke go treskam.:devil::rambo::guns3:
ajde.. Pa posle kazhi ni kako ti uspealo najlesno.. :D
btw. Vo sekoj sluchaj ne vredi da se davaat 7.200 evra za aparatov.. Postojat ushte milion free nachini koi kje go reshat problemot..
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Хард дискот нормално дека нема да работи ако го удриш да речеме од ѕид, или пак со чекан. Но информации пак можат да бидат превземени од него, ај тинк!
hmmmmz... ne bi rekol.. Dokolku go napravish cel na parchinja garantiram deka od informacija ni I nema da ostane.. :D
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
mislam deka veke dokazavme deka ima free nacini za praenje param parce od nasiot tolku sakan i postuvan Hard Disk.Ajmo svi na krsenje.:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Jup.. I edinstvenata dilema shto mi ostana vo glava e, " Zoshto e proizveden aparatov"? Bi dal nekoj od ovde 7.200 evra za nego?
Jas lichno i na Most Wanted listata da se najdam ne bi go kupil.. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно