• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HD SATA2 Raid

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
mi trebaat drajveri za da instaliram hard disk SATA2 Raid za da go detektira
kade mozam da najdam takvi drajveri
cao
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не ми е сосема јасно што сакаш да прашаш. Сакаш еден единечен хард диск да инсталираш на друг контролер на матичната плоча (а не на SouthBridge), или пак сакаш да правиш RAID на тој исти контролер?
Во секој случај, наведи модел на плочата, па ќе ти дадам URL за download на истите.
Секако, прва опција ти е сајтот на производителот.
 

Macigames

Intern
15 август 2007
42
0
macigames.blog.com.mk
I jas pominav niz istiot problem koj uspesno go resiv. I ti ke go resis samo sledi gi postapkite:

-Od samoto CD so drajveri za maticnata ploca ke najdes drajveri za RAID-ot (toa se ikoni kako flopi ili nesto slicno) ti samo startuvaj gi istite.
-Stom gi startuvas vednas ke ti kaze da vmetnes flopy za da gi prefrli na nego.
-Otkako ke zavrsis so gorenavedenoto sledi gi slednive postapki:
-vmetni go vo optickiot pogon Boot-abilnoto CD so Windows i na "Press any
key to boot from CD" pritesni ENTER ili koe bilo drugo kopce
-Instalacijata ke zapocne i vednas dole od ekranot ke procitas "Press F6 to
install RAID drivers" (pisuvam otprilika) znaci vednas pritisni F6 i samo cekaj
-Po nekoe vreme od instalacijata ke te izvesti deka ti nedostasuvaat drajveri
koi se potrebni za instalacija na OS-ot. Ti tuka ke pritisnes S ke go
vmetnes flopito vo FDD-to i toj ke gi prefrli potrebnite drajveri.
-OPOMENA: ne go vati flopito od FD drajvot se dodeka sistemot ne se
restartira za prvpat vo tekot na instalacijata.
-Posle prodolzuvas so najnormalna instalacija se dodeka Windows-ot
uspesno ne se instalira.
-Posle gi instaliras drajverite od CD na maticnata ploca i problemot ti e
resen.

Se nadevam deka ti pomognav
Pozdrav
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Можеш Pretext RAID драјверите да ги интегрираш на самото WinXP инсталационо CD. 5 минути работа. Нема потреба од флопи, F6...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Гледаш, не ми текнало за таква можност. Белки не се работи само за нивно вметнување на самото ЦД? Или има уште нешто? Дај, напиши, да не се заеб*в*м со експериментирање и арчење ЦД-а безвезе. И онака тешко наоѓам квалитетни......
 

MpceH

Intern
10 декември 2007
5
0
зошто кога ќе сменам оперативен систем,на пример од SP2 на SP3 и обратно, не ми се менува логото на оперативниот систем( boot logo).
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.814
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно