• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HD на YouTube?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Превземено од: http://ehacks.blog.com.mk/node/144148

Како што знаете, YouTube (ЈуТјуб) е најпопуларната страна за разменување видео фајлови. На YouTube може да најдете се што ке посакате - од следење на Американските политички избори до тоа како да зготвите ручек. Проблемот е во тоа што кога видеата се аплоадирани на YouTube снимката губи квалитет затоа што е компресирана. Затоа еден корисник на YouTube има пронајдено код што ја претвора снимката во HD (High Definition). Се што треба да направите е само да додадете "&fmt=18" на крај на URL-то на видеото.
Пример:

"Weird Al" Yankovic - White & Nerdy (мојата омилена песна) без HD Екстензијата:
Код:
http://youtube.com/watch?v=-xEzGIuY7kw
"Weird Al" Yankovic - White & Nerdy со HD Екстензијата:
Код:
http://youtube.com/watch?v=-xEzGIuY7kw&fmt=18
Разликата ја нема преку плеерот на други страни. Затоа ја ставив во код.

Разликата е очигледна + многу подобра слика во Fullscreen. Но не работи на сите видеа
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Е кај мене не работи... а немам поима оти така :)

исто го дава видео фајлот и со додатокот и без него
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Е кај мене не работи... а немам поима оти така :)

исто го дава видео фајлот и со додатокот и без него
А дали под видеото пишува:
Watch this video in lower quality for faster playback.
Ако го пишува ова, а видеото е сеуште во лош квалитет, самото видео неможе да се подобри, поточно е едно од постарите.
 

jovan

Intern
24 февруари 2008
20
1
брат копи пасте да напраеше дури чекаше некој да ти кажит...
&fmt=18
а иначе знакот shift+7
то е то
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Пример:

"Weird Al" Yankovic - White & Nerdy (мојата омилена песна) без HD Екстензијата:
Код:
http://youtube.com/watch?v=-xEzGIuY7kw
"Weird Al" Yankovic - White & Nerdy со HD Екстензијата:
Код:
http://youtube.com/watch?v=-xEzGIuY7kw&fmt=18
ova ke mu doe neso kako dupcenje na originalkata a....ne mi se svigja....a inaku videoto e tob mislam zgolemue kvalitet
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно