• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HD мобилни телефони!

• Ја почнал/а темата

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Мобилните телефони секојдневно носат нови технологии, но за две години се планира револуција во мобилната технологија. Тоа значи дека за најниска граница на резолуција за HD видео на мобилен телефон ќе се смета 1.280 x 720.

Имено, мобилните телефони не само што ќе бидат способни да вршат репродукција на HD материјали, туку ќе имаат можност и за снимање на вакви видеа, најави првиот човек на технолошкиот оддел на Nokia, Теро Ојанпера.

Ојанпера напомена дека технологијата е доволно силна за кодирање на видео запис во реално време и во висока дефиниција, и дека за две години ќе се најде во практична примена.

Главниот предизвик при имплементирањето на HD кај мобилните телефони претставува зголемувањето на хардверските перформанси, бидејќи HD форматот може да завзема и по 10 MB по минута, а ќе мора да се има во предвид и зголемувањето на капацитетот на батериите.

Извор:најдивреме.ком

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Некако далеку ми изгледа ова, 2 години се премалку. И да ги решат сите проблеми кои би се појавиле, како хардверски така и софтверски, таков телефон би бил прескап - што за мене не е практична примена.

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,089
1,466
Некако далеку ми изгледа ова, 2 години се премалку. И да ги решат сите проблеми кои би се појавиле, како хардверски така и софтверски, таков телефон би бил прескап - што за мене не е практична примена.
Добро си предвидел. Навистина 2 години беа премалце. Ако добро се сеќавам првите HD телефони се појавија на крајот од 2011 (можеби почеток на 2012)

Во 2008 HD резолуција на мобилен телефон ми делуваше како вонземска технологија а сега во 2017 Full HD на мобилен ми е.... мех :)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,492
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно