1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Hardware accelerated video decoding - Chroium [ Google Chrome ]

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од bokiscout, 21 Јануари 2020.

Тагови:
 1. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Пред неколку месеци приметив лагови при репродукција на 4к видеа од мојот компјутер преку било кој web browser на Kubuntu 18.04. Истиот проблем го нема на Windows 10.

  Дојдов до заклучок дека декодирањето на видеото го прави процесорот наместо графичката карта, па затоа истиот е речиси 100% оптеретен и се чуствува намалена респонзиност.

  Постои patch кој уште од 2017-та година овозможува графичката карта да прави декодирање на видео преку VA-API но истиот сеуште не е merge-ан.

  Спрод ова решението се сведува на инсталирање на patch-увана верзија од Chromium и драјвер за графичката карта кој може да поддржва VA-API.

  • Чекор 1:
   • Инсталација на пачувана верзија на Chromium

    Постојат две PPA-dev и PPA-beta репозитори со пачувана верзија од Chromium која го содржи горе споменатиот patch. Одбираме една, бета е по стабилна од дев.

    Додаваме PPA:
    Код:
    sudo add-apt-repository ppa:saiarcot895/chromium-beta
    Бидејки верзијата на Chromium во оваа ppa може да биде помала (постара) постои можност истата да биде пребришана при апдејт и заменета со понова верзија но од официјалните репозитори која не го содржи гореспоменатиот patch. За да го избегнеме ова секогаш ке ја преферираме верзијата од PPA-то.

    Креираме текстуален документ на локација :
    Код:
    /etc/apt/preferences.d/chromium
    Со содржина:
    Код:
    Package: *
    Pin: release o=LP-PPA-saiarcot895-chromium-beta
    Pin-Priority: 700
    
    Напомена, доколку користите dev PPA тогаш користете:
    Код:
    Package: *
    Pin: release o=LP-PPA-saiarcot895-chromium-dev
    Pin-Priority: 700
    
    Следува инсталација на Chromium:
    Код:
    sudo apt-get update
    Код:
    sudo apt-get install chromium-browser
  • Чекор 2
   • Development build-овите во себе не содржат клучеви за пристап кон goolge API-a и сервиси па затоа потребно е да се регистрираме како chrome developer и да побараме клучеви и пристап.

    Претплатете се на следнава група со вашиот google account: [email protected].

    Отворете console.cloud.google.com/ и креирајте проект (клик на 1, клик на 2) chrome-dev-create-project.png
    Отворете API & Service -> Library (клик 1, клик 2, клик 3) chrome-dev-api-library.png

    Пребарајте за сите овие API-a и сервиси и кликнете на Enable
    Код:
    Calendar API
    Contacts API
    Drive API (Optional, enable this for Files.app on Chrome OS and SyncFileSystem API)
    Chrome Remote Desktop API
    Chrome Spelling API
    Chrome Suggest API
    Chrome Sync API (This will NOT work on Android!)
    Chrome Translate Element
    Chrome Web Store API
    Chrome OS Hardware ID API (Optional, Chrome OS)
    Device Registration API (Optional, Chrome OS)
    Google Cloud DNS API
    Google Cloud Storage
    Google Cloud Storage JSON API
    Google Maps Geolocation API
    (requires enabling billing but is free to use; you can skip this one, in which case geolocation features of Chrome will not work)
    Google Maps Time Zone API
    Google Now For Chrome API (Optional, enabled to show Google Now cards)
    Google+ API
    Nearby Messages API
    Safe Browsing API
    Speech API (See the "Speech API" box at the top of the page)
    chrome-dev-api-library-search.png chrome-dev-api-library-enable.png
    Игнорирајте ја pop-up пораката за credentials, ке наместиме понатаму. Доволно е да кликнете Enable.

    Ке напоменам дека некои од API-ата и сервисите се со променето име, ке го вклучите она што е нај слично (долга е лситата да ги проверувам сите).

    Сетирајте credentials:
    chrome-dev-credentials.png

    Одберете OAuth Client ID и пополнете Application type "Other", application name произволно. chrome-dev-credentials-create.png

    Следете го процесот до крај, и ке добиете два клуча, API Key и OAUTH ID.

    Копирајте ги и запишете ги во следниов документ, ке бидат пратени до Chromium како environment variables и ке имате пристап до сите google API-a и сервиси:
    Код:
    ~/.profile 
    И ке ја додадеме следната содржина на крајот од документот:
    Код:
    # keys for chromium-hardware-accelerated
    export GOOGLE_API_KEY="вашиот api key"
    export GOOGLE_DEFAULT_CLIENT_ID="вашиот Client ID"
    export GOOGLE_DEFAULT_CLIENT_SECRET="вашиот Client Secret"
    
  • Чекор 3
   • подесување на Chromium

    Отворете:
    Код:
    chrome://flags/#disable-accelerated-video-decode и
    chrome://flags/#ignore-gpu-blacklist
    И штиклирајте Enabled на двете.
    chrome-dev-chrome-settings.png

    Најголема веројатност за успешно декодирање имате со H.264 кодек (во споредба со VP8 / VP9). Форсираме јутуб да користи H.264 кодек со тоа што ке блокираме VP8 /VP9 кодеци како неподдржани. За ова ја користиме h264ify екстензијата за хром. Инсталирајте ја.
  • Чекор 4
   • VA-API драјвер.

    Моментално користам AMD графичка карта со open source драјвери (amd-gpu) и немав потреба од никакви дополнителни пакети. Можеби затоа што сум ги инсталирал претходно или како dependency.

    Во секој случај препорачувам да ги имате сите овие пакети за да биде опфатен секој use case независно од производителот на графичката.
    Код:
    libva-x11 или libva-x11-2
    libva-glx1 или libva-glx2
    mesa-vdpau-video
    i965-va-driver 
    vdpau-va-driver
    
  • Чекор 5
   • Проверка дали се функционира како што е очеквано.

    Доколку сте инсталирале дополнителни пакети во чекор 4, направете рестарт.

    Отворете
    Код:
    chrome://gpu/
    chrome-dev-chrome-gpu.png

    Треба да изгледа вака. Доколку не е, ке треба да се истражи подетално но тоа е индивидуално дебагирање.

    Како и да е, дури и се да изгледа убаво не значи дека навистина користите hardware acceleration.

    Вистинската проверка е:
    Код:
    chrome://media-internals/
    Пуштете видео на youtube и погледнете во полето video_decoder (kVideoDecoder). Доколку има вредност MojoVideoDecoder или GpuVideoDecoder тогаш се е во ред.
    chrome-dev-chrome-media.png

  Поздрав.
   
  На alekcackko, Luxell, pwned и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
  Да не ме сфати OP погрешно, супер ова што го постирал, ставив и лајк но...
  после ќе ми речат Линукс... гледај кој rocket science треба да го направиш за... графичката да ти декодира видеа у browser :D
   
  worker_x, Маша и на moongose им се допаѓа ова.
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  800
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не е баш така, OP се потрудил да понуди побезбеден начин за хром да декодира видеа. За Arch, Debian и Fedora има готови пакети кои со една команда се инсталираат.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  263
  224
  7 Јули 2013
  Машко
  Ова е за Хромиум, ако добро разбрав, од мобилен кликам, на Хром има декодери како шо знам директни од гугл некои и е вклучено hardware acceleration by default.
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  59
  Прегледи:
  6,178
 2. dragonV
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,600
 3. olikomerc
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,381
 4. pane96
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  4,251
 5. Zabegann
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  1,240
Вчитување...

Сподели

Вчитување...