• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hardot ''grga''

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Zedov hard disk hitaci sata 2 320gb 16mb kesh. Ama kako mnogu da grga(ona koga zapisuva ili cita).Dali e toa normalno ili da go menuvam za Western digital?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Зависи до серијата. Јас имам 160ка WD па ми дрнда повеќе од претходниот - Хитачи. Инаку Хитачи се познати по тоа што бучно работат.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Абе мојов и вергла и споро работи. Ако грга а работи брзо нема проблем ќе го слушам. Повеќе брзината ме нервира отколку гргањето.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Ako ima poseriozni zvuci se pochesto... toa mozhe da bide znak deka neshto ne e vo red so hdd-ot. No dokolku nastupuvaat zvucite koga se raboti na nekoj pogolem proces, togash e normalno.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Да, 16MB кеш е и тивок е, а за менување, тоа е твое.
Definitivno ke go menuvam.Inaku kupiv kompjuter, i imav naracano WD,ama tie po svoj izbor si stavile Hitaci,Pa mu se pozaliv i mi rekoa deka koga ke signe WD ke mi go zamenat.Inaku Hitacito e nov vo septemvri e proizveden,ama stvarno mnogu e bucen.Mi smeta mnogu. Go menuvam kaj da e.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Честопати дисковите додека се се угул нови знат да кркорат (или наречете како сакате), додека не "легнат на брашно".
Секако, ова не е правило - зависи од модел до модел, и тоа не во поглед на производител, туку и во поглед на компонента како единка.
Јас имам Hitachi SATA2, 160 GB, 8 MB buffer и не се слуша кога работи (стар е 5,5 месеци).
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Imam 160Western Digital ... and its sleeping like a baby :p

Tvoe e dali kje mozesh da go podnesesh zvukot ili kje go smenish :)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Јас имав стар Maxtor и беше некоја серија што е за во индустриски постројки..со 1 плоча? ..беше нечуен кога пишува/чита..само константен „шум“..што се елиминираше лесно ако го поставиш на сунгер намесо со штрафови на металот од куќиштето. Овој поновиот е Хитачи ?!?..хех не знаев..и е тивок кога не се користи..тотално не се слуша.но е бучен кога пристапува до податоци...што донекаде е добро..знаеш дека компјутерот не ти умрел...многу повеќе ми смета бука од вентилаторите..но тоа го средив ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,267
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно