Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Hard Disk

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
387
148
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Здраво форумов е супер нема што. Да преминам на главново.
Имам P4 2.4 GHz и HD 40GB Матична Gigabyte 81R2003. И сакам да купам HD 160 GB арно ама имам негде читано дека има некоја блокада од 120 GB на старите матични и дека ќе се појавуваат во My Computer само 120 GB.
Па кажете што да правам одам на сервис и тие врска немаат.
Дали има блокада или такво нешто.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Hmm, dosega ne sum slusnal za vakvo nesto. Najdobro ti e da si otides tamu od kade sto sakas da go kupis HDD-ot i da go probas. Ako raboti raboti ako ne ne :) Taka najdobro ke vidis dali ima ili nema blokadi
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Најверојатно имаш лимит. Можеш да пробаш со update на bios да го тргнеш.

Исто треба да имаш и инсталиран SP1 или SP2. XP без инсталиран Service Pack има лимит на 137 GB.
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
387
148
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Па тоа е проблемот

Нема нов Update за мојот биос.
А со инсталиран sp2 да не знаеш колку има лимит.
Сепак од каде што ќе го купам ќе го пробам.
Фала на сите
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Мислам дека нема врска матичната околу HD то може само да имаш некој скриен сектор.Симни го Praragon Partition Manager и одма ке видиш дали имаш скриени сектори и одма можеш да си ја зголемиш од 120GB на 160GB.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Здраво форумов е супер нема што. Да преминам на главново.
Имам P4 2.4 GHz и HD 40GB Матична Gigabyte 81R2003. И сакам да купам HD 160 GB арно ама имам негде читано дека има некоја блокада од 120 GB на старите матични и дека ќе се појавуваат во My Computer само 120 GB.
Па кажете што да правам одам на сервис и тие врска немаат.
Дали има блокада или такво нешто.

Nemoguce :) Gigabyte maticna? ne ne, nikako!
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
387
148
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Па за нова незнам дали ми е 2003 година.

Ама како и да е го решив проблемот.
И чини 160GB. Сепак фала на сите

Нова мислев во поглед на поддршка на новите технологии. Проблеми со големина на хард диск може да имаш со плочите за пентиум 2 и 3 евентуално.
Со здравје да си го користиш хардот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.217
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно