• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Halkbank проблем со вчитување на id

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mimica

Intern
15 декември 2010
96
30
Здраво дечки имплементирам halkbank payment на php скрипта и наиудувам на преблем.

Користам тест мод и правам тест трансакција, трансакцијата поминува POST враќа дека е Approved. И сега треба во база само да смени вредност на paid од 0 во 1, ама изгледа не го влече правилно id-то бидејќи нема што друго да е проблем.

PHP:
$oid = $_POST["oid"]; // oid ми е направен вака број на нарачка#rand(100000, 999999) пример 344#147296

    $orderId_ = explode('#', $oid);

    $orderId = $orderId_[0];
И проверува ако е Approved мења вредност на paid од 0 во 1. Ако ставам фиксна вредност за одреден ордер тогаш поминува, што значи дека тој дел работи.

Благодарам за билокаква помош
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
не го барај проблемот тука, ова е ок. Кодот од погоре принта бројот што се прикажува пред #, ако сакаш повеќе помош сподели повеќе код.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно