• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Halkbank Платежен систем проблем со конверзија на валутите

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
 • Ја почнал/а темата
 • #1

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
172
39
Здраво, имам проблем со платежниот систем на халкбанк.
Користам woocommerce + wpml плагин, се си е во ред кога се испорачува од македонија и во денари. Но, кога си од странство и испорачуваш од евра, тогаш сумата не ја конвертира туку ја покажува како што е.
Пример, цената во евра е 50 евра, кога се иде да се плати, цената ја пишува како 50мкд.

Си пишев со дечките од халкбанк, ми кажаа дека бидејќи само подржувале во денари, морало да се водам според документацијата за сетирање на ова. Сепак, неможев да се снајдам.

Доколку некој може да ми помогне, ќе си платам колку треба.

Поздрав
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Кој плагин го користиш? Ако може прашај на фб групата WordPress Macedonia еден од дечките што го одржава плагинот за Халк е активен тука.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
Ако плагинот не е изработен да подржува други валути, ќе треба кастум модификација.
Поточно, во кодот на халк банка, има да подесиш Currency Code за валутата.
807 е за МКД, 978 е за EUR, дифолт во документацијата е 949 турска лира.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
172
39
Кој плагин го користиш? Ако може прашај на фб групата WordPress Macedonia еден од дечките што го одржава плагинот за Халк е активен тука.
го користам Halkbank payment gateway плагинот, фала за инфото не сум знаел за групата, ќе пишам
Мислењето е автоматски споено:

Ако плагинот не е изработен да подржува други валути, ќе треба кастум модификација.
Поточно, во кодот на халк банка, има да подесиш Currency Code за валутата.
807 е за МКД, 978 е за EUR, дифолт во документацијата е 949 турска лира.
Ти благодарам, но не би знаел јас како да го изведам тоа.
Ти дали имаш слободно време, и/или дали си расположен да ми помогнеш доколку би знаел како да го направиш ова. Ќе си платам секако
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
332
216
Za multicurrency ne znam da ti pomognam no moze so converzacija da bide, no cenite mora da bidat site vo evra do checkout pa posle avtomatski se konvertira sumata vo denari

Ako, ova ti vrsi rabota pisi mi ke ti pomognam
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
172
39
Za multicurrency ne znam da ti pomognam no moze so converzacija da bide, no cenite mora da bidat site vo evra do checkout pa posle avtomatski se konvertira sumata vo denari

Ako, ova ti vrsi rabota pisi mi ke ti pomognam
проблемот е што треба да бидат и во денари и во евра во зависност од јазикот кој што е изберен
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
Па ти напрај повеќе валути да прикажува (денари, евра) Нека ја прикажува цената во евра, ама трансакцијата ќе си биде во денари, ќе направи конверзија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
172
39
Па ти напрај повеќе валути да прикажува (денари, евра) Нека ја прикажува цената во евра, ама трансакцијата ќе си биде во денари, ќе направи конверзија.
тоа е проблемот, што не ја конвертира кога се префрли на системот за плаќање, туку ја пишува цената како што е.(ако е 50 евра продуктот, само пишува 50денари наместо ~3050ден.)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
аа се извинувам, дада тој од wordpress.org
Може ова да ти помогне?
или ова
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно