• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Half-life: Alyx

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
91
120
Гледам никој ја нема спомнато. Не е Episode Three, ниту Half-Life 3, туку prequel, ама е првата Half-Life игра од Valve после 15 години. Дали сте исхајпани?

Најавена е за Март, 2020 и најголемата цака е тоа што ќе биде VR exclusive. До сега немав размислувано да купам VR headset, ама после најавава сериозно сум стаен во мисла. Дали некој планира да се снабди со VR опрема специјално за Half-Life: Alyx?


Патем, има ли кај нас воопшто VR опрема? Моментално како најдобар го сметаат Valve: Index-от, а воедно е и најскап - 1000$ за целата опрема, 500$ само headset-от. Не верувам дека воопшто може да се купи кај нас.

Линк на Steam:
Save 10% on Half-Life: Alyx on Steam
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Igrata ke bide haos kako i starite delovi, se nadevam deka ke ja napravat i za pc.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,084
8,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Според Valve индексот во 2018 година само 0.8% од сите акаунти имале некаков VR систем. Односно од 90 милиони тоа се околу 700 иљади.

Што се однесува до купување на опрема специјално за играва, нема шанси. Мислам дека ќе биде flop. Како прво многу малце е распространет VR, а и да се дуплира (што нема шанси), пак е тоа мала бројка во однос на останатите наслови.

Што сега немаат гз да направат 3, па ќе тестираат аудиториум со ниче наслови за специјален хардвер.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,768
1,313
Според Valve индексот во 2018 година само 0.8% од сите акаунти имале некаков VR систем. Односно од 90 милиони тоа се околу 700 иљади.

Што се однесува до купување на опрема специјално за играва, нема шанси. Мислам дека ќе биде flop. Како прво многу малце е распространет VR, а и да се дуплира (што нема шанси), пак е тоа мала бројка во однос на останатите наслови.

Што сега немаат гз да направат 3, па ќе тестираат аудиториум со ниче наслови за специјален хардвер.
Поентата е да се направи напредок во технологијата што се користи во игрите исто како што направиле со ХЛ1 и ХЛ2.
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,084
8,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Популистички мерки за да се продава SteamVR.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
91
120
Популистички мерки за да се продава SteamVR.
Ако мислиш на Valve Index, да, кратко после најавата дека ќе излезе играта имаше статии дека се распродал Index-от.

Не значи дека самата игра не ја прават со внимание и љубов (се надевам).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,550
Мислења
820,328
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно