Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог HAF 700 со 4090

imortel

Gaining Experience
18 февруари 2012
179
281
Скопје
Потребен ми е совет.
Ја склопив што ја склопив конфугирацијава со попатни модификации, но една работа ме мачи.
По се изгледа избрзаво со куќиштето, големо е да но некако како да нема простор доволен за графичката, односно за кабелот за струја што влегува во графичката, и сега се мислам да купам некое со поголем простор за графичката, за 12VHPWR кабелот да не биде толку свиткан. Исто така користам Liquid Freezer II 420 за процесорот.
Имате некој предлог?
 

Атачменти

 • viber_image_2023-12-04_08-56-34-626.jpg
  viber_image_2023-12-04_08-56-34-626.jpg
  442,8 KB · Прегледи: 104
 • viber_image_2023-12-04_08-56-34-712.jpg
  viber_image_2023-12-04_08-56-34-712.jpg
  437,6 KB · Прегледи: 102

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.317
1.158
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
А да си земеш друг кабел што би одговарал ? Извади стаклото привремено и порачај си кабел ваков, може и има кај нас. 1701679143839.png
 

imortel

Gaining Experience
18 февруари 2012
179
281
Скопје
А да си земеш друг кабел што би одговарал ? Извади стаклото привремено и порачај си кабел ваков, може и има кај нас.Погледнете го атачментот 132443
Па искрено не би го менувал кабелот што ми дојде со напојувањето, некако посигурно се чувствувам со него. Не е лоша варијантава ама спека би го сменил куќиштето прво.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.305
3.012
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Не е многу свиткан, таман си е. Провери само дали е до крај влезен конекторот, не треба воопшто да има луфта, по сликата не можам баш да оценам. Друга опција ти е вертикално да ја поставиш графичката. Ако сепак сакаш да го смениш, гледај некое со простор за 140mm вентилатор позади, тие се по default по широки.
Мислењето е автоматски споено:

Или ова:
 

Deki22

Gaining Experience
7 мај 2018
45
58
Јас неодамна го зедов HAF 700 EVO со истото ладење од Arctic и 3080Тi Rog Strix и немав никаков проблем со кабелот од напојувањето
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.305
3.012
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Liquid Freezer II 420 сврти го обратно, од десно да се цревата, нема да бидат толку свиткани како шпагети.
 

Motiv8

Gaining Experience
11 јануари 2019
28
65
Јас не би зимал други конектори и правење на разно разни експерименти што би можеле да завршат лошо.Ако пумпата не прави чудни звуци,ако влегува каблчето ви гпу целосно без гап и ако температурите на цпу и гпу си се добри тогаш си супер.Единствено ако сакаш подобар изглед тогаш ама јас не би ризикувал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.658
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно