• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

hacktool.rootkit

  • Ја почнал/а темата
  • #1

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Symantecot go naogja ama nesto ne e efikasen, go brisi i pak se javuva.
System restore isklucen, scan i posle restart pak se javuva.
Ne mozam da instaliram nov antivirus (politika na kompanijata) :lut2: ne mozam da vlezam vo safe mode ima safeboot enkripcija.
Kazete ako znae nekoj resenie?
Malku imam prostor za manevar.
 

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
И јас имав ваков проблем порано , само не ми текнува во моментов како го решив , одамна беше .. Доколку се сетам ќе ти помогнам.
Поздрав
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Pa nemozes vo nikoj slucaj da imas instalirano 2 antivirusi istovremeno. Probaj so uninstal na symantec, pa posle vidi so NOD ili Kaspersky, edniot od niv siguren sum deka ke go najde i izbrise. Poz
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Pa nemozes vo nikoj slucaj da imas instalirano 2 antivirusi istovremeno. Probaj so uninstal na symantec, pa posle vidi so NOD ili Kaspersky, edniot od niv siguren sum deka ke go najde i izbrise. Poz
Малку оф-топик ке напишам ама да не добијат погрешна слика другите...

Во секој случај може да се инсталираат повеќе антивирусни софтвери...можеш и 10 да инсталираш и со тоа си побезбеден/посигурен од тој што има инсталирано само 1 антивирус...но нормално ретко се случува ова поради преоптеретување на ресурси..така да тоа е тоа ;)

А во врска со темата...според Symantec, тие тврдат дека кога се работи за овој hacktool.rootkit твојот систем е компроминтиран и отстранување може само со нова инсталација...или да го исклучиш system restore системот, да надоградиш базата на антивирусниот софтвер и да направиш full scan со истиот.

Повеќе за Hacktool.Rootkit, тука.

Технички детали, тука.

За отстранување, тука
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
So symantec nema sansa da se iscisti sto sakas mozes da praves ne se cisti. I turn OFf system restore ne pomaga. Samo so NOD32 moze bez problem ... abe symantec e gola voda kolku so iam iskustvo.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,403
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно