• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

"Hackers" - Steven Levy

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
Книгичево го има во "Икона", на англиски е, ама е супер. Во него е опишана цела историја на компјутерската револуција од педесетите до осумдесетите години, сето она што тогаш се случувало и како се развиле компјутерите и компјутерската технологија.

Има вистински приказни за подвизите што ги правеле John Draper, Bill Gates, Stephen Wozniak, Steven Jobs.... и уште триесетина други "херои на компјутерската револуција" (како што се именувани во книгата).

Дури го има и оригиналното значење на зборовите Hacker и Hacking, од каде потекнуваат и што вистински значат и од кого и каде биле првпат употребени.

Книгичето е лудница, не е технички настроено и мислам дека ќе му биде интересно на секого да го прочита.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно