• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гугл, за човештвото

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
На Гугл му е доделена награда од 50.000 евра и скулптура од шпанскиот уметник Хуан Миро за придонес во комуникациите и хуманистичките науки, соопшти фондацијата на принцот Филип од Астурија.

Во соопштението на фондацијата која секоја година доделува награди за научни достигнувања, уметност, спорт и литература, с енаведува дека Гугл придонел за културната еволуција на човештвото, овозможувајќи брз пристап до најразлични информации на интернет, но и кон демократскиот пристап до знаењето, надминувајќи ги идеолошките, економските, лингвистичките и расистичките бариери кои сеуште успеваат да опстанат и во 21-от век.

Доделувањето на наградата која ја врачува наследникот на шпанската круна, принцот Филип, се одржува секоја година во Овиедо, главниот град на автономната шпанска покраина Астурија, која била еден од главните центри на шпанската ренесанса во 18-от и индустриската револуција во 19-от век, а од 1934 година центар на социјалистичката република за време на Шпанската граѓанска војна.

Izvor:KAJGANA

 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Па и ништо не ме чуди.
Google е една од најдобрите фирми на денешницата.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Порано книгата беше отворен прозорец кон светот ама сега Гугл ја има таа карактеристика :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно