1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Губење wifi сигнал

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Pyropwnage, 18 ноември 2019.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,080
  4,474
  4 ноември 2013
  Машко
  И плус пишал дека осеќа разлика на сигналот дури и 1 метро ако се оддалечи од рутерот.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може да проба и да го избуста сигналот од рутерот.

  [​IMG]

  Еве и готов темплејт.

  [​IMG]
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,080
  4,474
  4 ноември 2013
  Машко
  А може и базна станица да си стави во соба :D
   
  На DrMTR, Daniel86, Cika и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  175
  34
  28 Август 2012
  Машко
  Ова го прави секаде, на секоја мрежа, ако се мрднам ослабува ако направам 5-6 чекори ќе падне
   
 5. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  175
  34
  28 Август 2012
  Машко
  Hard reset неколку пати, и после нормален рестарт е исто..кога сум Македонија не користам многу wifi, ама сега морам..
  Со цел мерак предходно имав mi 4 c...првиот апдејт одма заеба и се сети разлика
  -сега постојано чекам нови официјални апдејти и ги правам нема промена
   
  Последна промена: 18 ноември 2019
 6. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе треба и гајгер бројач да си набави :)

  Него да се вратиме на темата.
  Ова е доволна причина за да сомнева во хардверски проблем на телефонот, твој е изборот што понатаму!

  едит:

  Оваа комбинација со Принглес кантена ја имам правено на времето, буста у пм.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 18 ноември 2019
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,940
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Дури и по некоја никаква логика да го среди со ИП адреси и ташаци на еден рутер, тоа ќе треба да го прави фактички секаде каде што ќе фаќа вифи. Апсурден чекор за решавање на проблемот, посебно кога е очигледно дека телефонот не е исправен, дали софтверски или хардверски, тоа треба сервисот да си го види.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  175
  34
  28 Август 2012
  Машко
  Да , затоа не се ни трудам
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  299
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  Пошто колегите завршија со конзервите и бројачите, дијагностиката е дека апдејтот "хардверски" ти го поеб... телефонот. Најверојатно некој оловен бит зачукал со поголема брзина. Освен ако не ти паднал во меѓувреме.
  Однеси го секако телефонот на сервис да пробаат софтверски да ти го средат. И мој совет ти е наредниот пат купи си некоја проверена марка.
   
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  299
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  А логиката на фиксна IP адреса на WIFI КОНЕКЦИЈАТА НА ТЕЛЕФОНОТ е ако истиот има проблем со слаба wifi конекција, можно е при слабеење на сигналот да проба да се закачи на друг WIFI канал. Во тој момент може да изгуби конекција и DHCP серверот да има проблем да додели нова IP адреса (не е задолжително но е можно).
  Со статична IP адреса ќе го намалиш времето на реконектирање. Колку за просветлување ако има некој што не сфаќа што е напишано.
   
 11. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  На друг канал? Уште малку и во заблуда ќе не ставиш. Друг канал! хммм

  Ако ја губи мрежата подалеку од 5-6 чекори, и свети фиксна адреса не го спасува.
  DHCP серверот ќе има проблем да му додели нова адреса ако има +50 конектирано на него, овде зависи и кој lease time е сетирано.

  Зошто да имам реконектирање ако сум во иста просторија кај што е и рутерот?
  Ај хипотетички дома ќе си среди со статичка IP (што не верувам), зарем секаде ќе треба да го прави истото кога ќе искочи од дома? Де молим те!

  Мислам дека не ме просветли.
  sorry
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,949
  4,183
  28 oктомври 2008
  На пример Нокиа?
  Чисто информативно, јас имам и А1 и А2 lite, и двата се на чист stock Android (android one). Работат беспрекорно со сите апдејти цела година и кусур, без ниеден ресет. Не знам што ти значи ова "проеверна марка", освен ако не си од оние што мислат дека поред Самсун'/иПхоне ништо друго не треба да постои...
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Фиксни адреси, бла бла бла темава.. Море сервис народе. Не си играјте мајтап со човекот. Телефонот има софтверски проблем, какви фиксни адреси?
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  299
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  Исто како кога ќе седнеш во Foton i BMW. И двете марки работат беспрекорно. Во моментот...
   
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  299
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе ја завршиме дискусијата тука. Целта на форумов е да се помогне.
  Statler and Waldorf завршија кога престанаа да го снимаат Muppet Show.
   
 16. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  Кога го купив А2 lite-ов, имаше извесни проблеми со конектирање, заглавување на мрежа што е недостапна веќе и слично. После некој апдејт се оправи само од себе. Пари и музика.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  61
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Ubavo ti kaza @Astro na uste na start - menjaj pod garancija e :D
   
 18. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  145
  72
  24 Јуни 2008
  Машко
  Неколку испратени телефони на сервис заради рандом проблеми после апгрејд беа вратени со даунгрејд на софтверот со објаснување дека новиот има баг, да не се прави апгрејд, а доколку се направи да се користи телефонот на англиски. Тоа е објаснување од хај сторе сервисот, може и кај тебе е тоа.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 19. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Проблемот е во wifi драјверот, треба да го флешнеш постариот ром или некоја алтернатива што е направена за твојот телефон од xda-developers
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Ке изгуби гаранција ако флешне било што сем официјалниот софтвер!
   
 21. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Епа нека тера со расипан телефон, битно гаранцијата ќе ја чува.

  Ова со wifi драјверот го кажувам од мое лично искуство, некои ромови имаат драјвери за различни верзии на телефонот и не се секогаш компитабилни, телефонот се конектира но при користење на малку повеќе сообраќај одма паѓа од конекцијата, немаат врска никакви поднесувања на рутерот или локални ип адреси глупости.

  Проблемот може да се реши и само со флешнување на драјверите, но малку потешка е процедурата и зависи дали ќе ја најдеш точната верзија, затоа останува опцијата со ром флеш или да чекаш нова верзија OTA.
   
  Последна промена: 19 ноември 2019
 22. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, и треба да заврши. Целта е како што кажа да се помогне а не да се одмогне.
   
  На HardCorec и Pyropwnage им се допаѓа ова.
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  299
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  Егоцентризмот е одамна дефиниран ос страна на Жан Пиагет. Само треба да се препознае...
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само штета што Жан не ја има поставено психологијата на DHCP протоколите, поготово статичките.
   
 25. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  592
  766
  25 Февруари 2016
  Машко
  Не сте на ист канал џабе муабетот.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,015
 2. Mo3oK4e
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,856
 3. Trixx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  868
 4. bube_bodom
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,757
 5. Глупав
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  988
Вчитување...

Сподели

Вчитување...