1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Губење wifi сигнал

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Pyropwnage, 18 ноември 2019.

 1. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  171
  34
  28 Август 2012
  Машко
  Здраво, користам xiaomi a2 lite, купен од vip, првите неколку минути од кога го купив беше супер, ми даде update, и нормално го направив
  - и од тогаш имам проблем со wifi сигнал, но го користев претежно на мобилен интернет...дали некој има искуство и решение, пробав и со hard reset но џабе е...
  -проблемот се јавува на повеќе места-рутери, кога правам video call мора да падне секоја втора мин, а на истиов рутер сме 5-6уреди и само јас имам проблем со wifi едноставно го дава како да е исклучен
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мењај го под гаранција.

  А кога има мрежа како е сигналот? Слаб или нормален?
   
 3. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  171
  34
  28 Август 2012
  Машко
  во принцип добар и да сум во близина ако се мрдам лево десно 1м се осеќа
  + дополнителен проблем е што џабе е дуал сим, кога сум Македонија морам да користам 2 броја Вип и лајка....со мобилен нет на Вип, немаше проблем неколку месеци но наеднаш се јави проблем да неможам да отворам speedtest....од вип неможеа да најдат решение извадив и нов сим на вип, не немаше промена
  Проблемот испадна дека ако имам 2 броја (вториот лајка со исклучен мобилен нет на сите начини) дека неможам да го користам нормално мобилниот 4г на вип, па џабе дуал сим.....
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Каква енкрипција имаш на рутерот?
   
 5. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  171
  34
  28 Август 2012
  Машко
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Имаш малку RAM на телефонот. Гаси се што имаш во позадина и пробај со некој програм за ослободување на RAM/CACHE.
  Ако не помогне и тоа, рестартирај го и пробај да не држиш отворени апликации во позадина. Пробај тогаш со video call.

  И уште една работа, стави статичка адреса на WIFI конекцијата на телефонот од опсег на рутерот.

  Ако и ова не помогне купи си подобар телефон ако не можеш да живееш со тоа. Толку од играчката...
   
  На Pyropwnage му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  171
  34
  28 Август 2012
  Машко
  постојано бришам, пробувам и да ресетирам тел.....да го рекламирам ќе изгубам само време...ќе ми го вратат истиот
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,360
  3,052
  4 Септември 2008
  Шо?
   
  На DonFrozex, Sharlovski, Banjifiko и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако ти е мрежата на пример 192
  168.1.1 стави повисока адреса 192.168.1.100 со subnet mask 255.255.255.0.
  Ќе се снајдеш?
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,497
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ах брееее, цензура треба за вакви постови.
   
  Ace Lud, Daniel86 и на HardCorec им се допаѓа ова.
 11. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  171
  34
  28 Август 2012
  Машко
  промена во сам рутер?
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,497
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  А што ако DHCP му е подесен на 192.168.1.1/50 ?
   
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Просурфај малку по интернетов, многу го имаат истиот проблем. Имаш на youtube видеа со инструкции. Доста се жалат на сличен проблем после апдејт.
   
  На Pyropwnage му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  171
  34
  28 Август 2012
  Машко
  или ако немам пристап до рутер, усер пас :D
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Мој совет ти е да го пратиш телефонот на сервис (ако е под гаранција) а ова коментариве од типот стави статичка адреса и ред други глупости ти се ветер во магла.
   
  DrMTR, Daniel86, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе инсталира termux и ќе си провери. Напишано е. Ако не има PC за да провери. Кој провајдер инсталира home gateway со 192.168.1.1/50?
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе видиш на некој од другите телефони што се закачени IP адреса. Или на твојот постоечка. Не ти треба пристап до рутер.
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,497
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде нека инсталира па нека јави овде што направил.
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Не ми е јасно, што ако инсталира termux и ја промени адресата, ке добие појак сигнал на уредот и ке има постабилна врска? :D
  @Excalibur дај брату просветли ме.
   
  DrMTR, Daniel86 и на krema им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  9,497
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  @HardCorec
  Мош па ќе добие, со друга адреса што завршува на 100-ка сигналот ќе биде појак. :D
  И јас чекам да бидам просветлен.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Најдобро нека не фаќа ништо. Прстот во уста и нека си го однесе на сервис, ќе.му го поправат сигурно.
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Ова му е најпаметно, ако почне да менува адреси по рутерот на крај ке треба да го посети и екипа од операторот.
   
  На Daniel86 и krema им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  9,497
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако му е под гаранција телефонот има право да си ја искористи.

  А ако не знае узер и пас нема да може да р`чка у рутер.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  176
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  На почеток на темата пишува од кого е започната. Знаењето фокусирате го таму.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  9,497
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, ама напишал дека му направил и хард ресет и останал со истиот проблем, понекогаш знае и вифи модулот да се сјебе на плочата.
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,011
 2. Mo3oK4e
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,818
 3. Trixx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  861
 4. bube_bodom
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,739
 5. Глупав
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  962
Вчитување...

Сподели

Вчитување...