Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Губење на WiFi конекции

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
прво почна да ме зафркава bridge-router со лимитед конекција
која претпоставив дека е нешто во секундарен router
(a почна да се јавува при промена на сетирање
на DHCP query frequency од Aggressive на Normal)...

денеска кога рестартирав примарен router
да видам дали ќе повлече секундарен (кога сака кога не сака)
ми се изгуби 5GHz конекција кон телефон...
менував и Channel bandwidth и Control Channel.. ништо не помага...
засклучив после дека ни 2,4GHz не повлекува на телефонот...
таблетот сеуште функционира na 2,4GHz...
(од неодамна имам 7.0 Android на телефонот
и пред некое време нов firmware на router)...
не сум менувал многу сетирања на router освен напоменатите...
Фала за внимание и време ! ! !

EDIT: се оправи работата ама не е тоа трајно решение...

Прашањето ми е : што би можело да ги губи конециите ???
 
Последна промена:

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
887
963
прво почна да ме зафркава bridge-router со лимитед конекција која претпоставив дека е нешто во секундарен router (a почна да се јавува при промена на сетирање на DHCP query frequency од Aggressive на Normal)... денеска кога рестартирав примарен router да видам дали ќе повлече секундарен (кога сака кога не сака) ми се изгуби 5GHz конекција кон телефон... менував и Channel bandwidth и Control Channel.. ништо не помага... засклучив после дека ни 2,4GHz не повлекува на телефонот... таблетот сеуште функционира na 2,4GHz... (од неодамна имам 7.0 Android на телефонот и пред некое време нов firmware на router)... не сум менувал многу сетирања на router освен напоменатите... Фала за внимание и време ! ! !

Не те разбирам, се фалиш или поставуваш прашање? Може да ја преформулираш пораката?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
примарен Asus RT-AC55U секундарен ZyXel (од Vip) телефон Xiaomi
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ај провери како е со загревање/температури рутерот?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@gOJDO примарниот на допир сосем нормален е како ладно кафе...
секундарниот за некој степен потопол...
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
vX4amA.jpg
знам да правам screenshot ама не е лошо ако може да се посочи конкретно од што да направам screenshot
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
router-от од VIP е сосем едноставен во Bridge Mode... има само една опција за воспоставување на WiFi конекција и ништо друго.. некој обичен log и за враќање во други модови на router-от...
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
стаив сабајле најнов firmware на секундарен router имаше првично конекција која потоа се изгуби скроз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.609
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно