Губење на Storage при бришење на Windows преку Boot Camp Assist

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Здраво,

Имав инсталирано W10 на Imac 27" 2015, откако не ми беше повеќе потребен за да ослободам место го избришав исто преку Boot Camp Assist.
После бришењето забележав дека ми фали место од хард дискот. Некој со сличен проблем?

 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Windows партицијата ти е избришана. Не ти фали простор туку се е во ред. Тоа што ти треба е да направиш resize тоест да ја зголемиш Macintosh партицијата.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Windows партицијата ти е избришана. Не ти фали простор туку се е во ред. Тоа што ти треба е да направиш resize тоест да ја зголемиш Macintosh партицијата.
Го средив тоа, фала.
Имаш претстава зошто е Macintosh HD замрзнато ? Не беше предходно.
 

Атачменти

  • Screenshot 2021-09-23 at 05.46.27.png
    Screenshot 2021-09-23 at 05.46.27.png
    221.2 KB · Прегледи: 39

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,302
1,584
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Моја претпоставка е дека ти се сменил форматот на партицијата, си требал да го форматираш како APFS партиција пред да пробуваш да ги спојуваш.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Моја претпоставка е дека ти се сменил форматот на партицијата, си требал да го форматираш како APFS партиција пред да пробуваш да ги спојуваш.
Ништо ... Да земам еден екстерен харддиск и да му направам еден формат, ионака 5 години од кога го користам не е освежен...
Фала дечки
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Моја претпоставка е дека ти се сменил форматот на партицијата, си требал да го форматираш како APFS партиција пред да пробуваш да ги спојуваш.
Он требаше направи resize на постоечката партиција, не креираше нова, така да требаше да се задржи постојната партиција.
Али ако не е too much of a hassle, јас би препорачал реинсталација, да се освежи тоа, патем и софтвер.
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,412
1,509
Пробај кликни First Aid, можеби ќе најде некоја грешка што може или не да ја поправи ...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,412
1,509
Дали се обиде Disk Utility да вклучиш при стартап (не од оперативниот). Кога стартува држиш Command + R. Обиди се од тука да го монтираш, First Aid, Repair Disk, ако и од тука не успева, тогаш преинсталирај го.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Дали се обиде Disk Utility да вклучиш при стартап (не од оперативниот). Кога стартува држиш Command + R. Обиди се од тука да го монтираш, First Aid, Repair Disk, ако и од тука не успева, тогаш преинсталирај го.
Не пробав така, сега ќе пробам.

Едит: Не помогна.

Ќе му удрам една фреш инсталација.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,299
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно