1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

GTX 1660 ti во ранг на GTX 1070

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Arkturus, 17 Февруари 2019.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
  GTX 1660ti конечно во продажба. Незнам со која цена ќе биде кај нас но од она што може да се види мислам дека ова е топ картичка за гејминг на 1080p, 60 hz.

  View: https://youtu.be/lRkY53pwRCc


  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 3. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Картицава е врв. Цената е супер, перформансите одлични! Поисплатлива дури и од половни паскал картички. Единствено што е 6гб, но сепак не би сметало во наредни две години на 1080п гејминг. Дури и основните сингл фен варијанти вадат одлични термални перформанси. Се надевам дека ќе бидат околу 17-18 000 кај нас.
   
  На boro1 и Arkturus им се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,473
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мое генерално мислење е дека картиците треба да се поевтини. Зошто 6гб? Толку ли пари ќе изгубат на тие 2 гигабајти? Плаќаш мало богатство за мид-ренјџ картица и имаш осеќај дека и е ампутирана едната рака.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,359
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,359
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Од Newegg за Бугарија на пример има 50 евра данок, или вкупно е 300 евра, така да 19000 денари цена кај нас е разумна цена ама што е тоа е.
   
 8. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,840
  3,913
  5 Јули 2013
  Сериозно на намалени цени на Vega 56 некој воопшто ја погледнува 1660? o_O

  Vega 56 нова се купува за 18000 денари од соседството. :carefree:
   
  AndrejFerdzo, Sludge.Factory и на ileste им се допаѓа ова.
 9. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  Vega56 e samo kupuvanje, ja ne znam koj bi ja kupil 1160Ti koga za malce poveke imas 2060 sto e 30% pobrza
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  како е бе малце од основна 1660ти за 18000 до основна 2060 за 24000. Картицата си е таман, права замена на 1060. Перфоманси на 1070, за цена од претходна генерација 1060
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,569
  11,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Anhoch PC Market Online - MSI PCX GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6 OC HDMI/DPx3 DX12 TORX 2.0
  Малопродажно е 20500, додека 2060 на ист левел е 24300

  Anhoch PC Market Online - MSI PCX GeForce RTX 2060 VENTUS 6GB OC GDDR6 HDMI/3xDP DX12 TORX Fan 2.0

  Од каде па сега 30% побрза? Едвај 10-15% е побрза и има безкорисен RT support. Во секој случај од аспект на цена/перформанси и двете се најисплатливи нови графички картички.
   
  Последна промена: 23 Февруари 2019
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Да во право си, правев муабет со човек во сет, нивните асус ph модели ќе биле околу 300 евра, а на 2060 околу 400 евра. Во анхоч како што наведе разлика е 60 еу. .
   
 13. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
  Мислам дека Анхоч ја претераа со цената, требаше да биде поефтина.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 14. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Само што ги донеле за рекордно кратко време од промоција, да почекаме и другите да ги донесат, па можна е корекција на цената, ама не многу 500-1000 ден макс... гледам дека во цела европа тука некаде се цените.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Za nov pc treba da si lud da zemes 1660ti a ne rtx2060 za razlika 60e a dobivas 15% pojaki performansi a dobivas plus DLSS i RTX bespari
   
 16. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  144
  313
  3 Март 2015
  Машко
  Не е DLSS i RTX безпари,ги плаќаш 4к плус
   
 17. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Ne te razbiram toa e ok da se grafickite ista jacina, 2060 e pojaka od 1660ti za 15% i poskapa za 3200 den ili 15% barem vo MK

  GTX 1660 Ti vs. RTX 2060
  It’s interesting to note that the GTX 1660 Ti is 20% cheaper than the RTX 2060, but at 1080p is just 12% slower. You could of course argue that the 2060 is better value because of those RT and Tensor cores that enable ray tracing and DLSS, but we’d scoff at such a claim. The 1660 Ti was also just 12% slower at 1440p.

  [​IMG]
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,569
  11,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако 1660ti е за 12% побавна од 2060, тоа значи дека 2060 е за 13.6% побрза. Перформансите на едната се исти како 1070, а на другата како 1070TI(ако ги занемариме фичрсите кои не се баш од полза во моментов).
  Ако споредуваме цени, MSI Ventus 1660TI e 20475 денари, додека пак MSI Ventus 2060TI e 24290 денари. Тоа значи дека 2060TI е за 18.6% поскапа, а нуди 13.6% повисоки перформанси плус DLSS и RT. Мене ако некој ме праша 2060 е поисплатлива картичка од повеќе аспекти, пред се затоа што цените не одат линеарно со перформансите туку експоненционално. Понатаму затоа што има DLSS и RT, па во идни наслови очекувам да понуди подобра разлика во перформанси во однос на 1660TI.
   
  На toplel, ArchangelMkD, esquimaux и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Да се самоцитирам...
  Во Анхоч, најислатлива price-performance (на наш пазар), Gigabyte 1660 Ti WINDFORCE OC 6GB по цена од 19,460 ден.
   
  olikomerc, Arkturus и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Necromancer
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,117
 2. reflexmk
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  445
 3. P.Overdrive
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  859
 4. ImTheDude
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  341
 5. omegaRED
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  511
Вчитување...

Сподели

Вчитување...