1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

GTA IV Low FPS?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од The_Red_Owl, 10 Февруари 2018.

Тагови:
  1. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Значи вака ја земав играва убрзо на г2а за стим со тоа шо видов дека пред некоe си време праеле рокстар као упдејт на играта за да има подобар супорт на нов хардвер и такви некои глупости се сеќам ја играв кракната пред некои 7-8 години на дуалкор е5500 4гб рам и хд3870 и немаше мука на хај со 50фпс горе-доле, како и да е сеа иам фх6100 на 4гхз 12гб рам и р9 280х и се надевав дека подобро ќе иде покрај апдејтов нели? -јок не иде како треба иам некои 30фпс со минимални статери/лагови да не знаете некој фикс случајно? Глеав на нет нешо као Коинтиг праел дефрамантација на целиот фолдер за да учитуе текстури побрзо и слично дали некој е запознаен и дали вреди да се праи тоа? а исто и морав да гасам Евент Лог и Евент Колектор у сервисес на виндовс 7 мислам дека беше коа ја играв на дуалкор-от/стариот сетап у времето за да иде како треба! :)

2. Enigma

Enigma
    On your way to fame

1,083
    505
    1 Септември 2012
    Машко
    IT филозоф
    И јас го имам истиот проблем, и единствен фикс до сега што колку толку ми помогна е да користиш CPU Unpark App, и во драјверот за графичката да зголемиш anti-aliasing и останати сетинзи специфично за GTA IV. Доколку ништо од ова не ти помогне, пробај со препорачаните сетинзи од самата GTA IV да играш.

3. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Па ни со тоа шо играта препоручуе не се игра искрено иако сум на последниот апдејт 1.0.8.0! :D А се сеќам на тој Анпарк го имав користено у некоја си игра само незнам која беше! Ќе пробам и тоа, иначе тебе ти помогна овој Анпарк? Праеше некои Ланч опшнс у Стимот на играта или така ја пушташе? :)

4. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,672
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    GTA IV бешe најлошиот порт во историјата, не ми се верува дека уште има проблеми lol. @The_Red_Owl дефрагментација на фолдерот нема ништо да ти помогне во твојот случај.

На martin17, STEFF, Jovan2389 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,836
    3,948
    5 Јули 2013
    Оваа игра најмногу зависи од процесорот. А процесорот што го имаш, извини, али е далеку од перформер. Веројатно сменале нешто што ќе го користи процесорот повеќе и фактички кај тебе сега работи полошо од што би работела порано. Убеден сум дека 4 јадрен Ryzen ќе ja сомеле играва. Или уште подобро некој i3 4 јадрен од новите со конкурентна цена. За поскапите процесори нема потреба да се зборува. Моја сугестија е да ја продадеш платфотмата и да земеш нешто поново. FX платформата беше феил. Булдожерот беше катастрофа во игри.

borcep, psyside и на Jovan2389 им се допаѓа ова.
  6. ARMac

ARMac
    Орган

6,338
    7,313
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Тек сега иде со стабилни 60фпс на 1080п кај мене.

i5 6600
    GTX 1060
    16gb ram

Лол. И 6 ката ќе иде поубаво него четворкава.

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Boco1987

Boco1987
    Gaining Experience

131
    92
    25 Март 2017
    Машко
    Озбилно збориш дека Ryzen ќе сомеле игра што е 10 години стара ???

На martin17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jovan2389

Jovan2389
    On your way to fame

695
    676
    22 Април 2013
    Машко
    Не се работи за хардверот и побарувачката овде, така да непотребно чудење, играта беше и уште е феномен меѓу портовите.

9. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

406
    296
    9 Февруари 2018
    Машко
    види не е само до gta има многу игри иако сега се поновиве што се многу лошо оптимизирани земи ја Tera за пример игриште беше ама катастрофално лошо оптимизирана исто и DIablo III едноставно некои игри боље работат на постара конгфигурација т.е на dual Или quad core cpu ја на мојот pc неможев на diablo 20 fps да извадам со оcta core cpu а на лаптопот со quad core 60 фпс без проблем исто така е и со Swkotor II Некогаш у мое искуство ја имав котор од замунда симнато и не се играше од steam ја купив перфектно се играше за некои е обратно,а некад може и до windows 10 да е некад не е компатибилен пробај смени compatibility во табот мора да има решение

10. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Вероватно е до оптимизацијата пошо не иде како треба или па можно е да е до тоа шо вика @shitpost101 за некои со кракната иде добро, а од Steam лошо, а за некои обратно! иначе пробав и компабилити моуд тоа ми беше прва работа да пробам али не помага компабилити у играва хахаха! :D Btw FX-от беше феил, у Gaming Intel го мажеше FX-от ама у Livestreaming FX-ot е многу подобар а за тоа можеш да се увериш на Youtube, побарај го таму Tek Syndicate AMD FX 8350 vs Intel 3570K vs 3770K vs 3820 - Gaming and XSplit Streaming Benchmarks и увери се сам шо друго да ти кажам! :blush:

11. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

406
    296
    9 Февруари 2018
    Машко
    Мислам дека fx-ot е причината шѕо изгубив вдрба во amd, без разлика на ryzen пак би одел intel

12. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Не да не Ryzen-от е секси али ке почекам уште малце да видам шо се може да излезе до летово од AMD дали ке има нешо као 2nd gen Ryzen ако излезе до летово можно е да праам апгрејд на такво нешо! ^^ А и плус не вреди да се праи билд за гејминг сеа ради копачиве неможе да се најде RX за MSRP! :please:

13. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

406
    296
    9 Февруари 2018
    Машко
    Ќути човек , а ја за некој месец сакав нова конфигурација да правам. Мада кога ке ми текне, исти пари и тогаш ја земав gtx 1070, а тоа беше пред копањево.

На The_Red_Owl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Ти добро си земал 1070че! А иам и братучед шо се осреќи си зема RX480 8gb за некои си 14k пред да удари ова копањево кај нас, сеа неможе да се најде ништо!

15. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

406
    296
    9 Февруари 2018
    Машко
    Се наоѓа, ама по иста цена од пред 2-3 години xD.

16. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
  17. barneymk

barneymk
    Gaining Experience

111
    99
    27 Април 2016
    Машко
    мое лично мислење е дека 4 е многу срање оптимизирана и инконсистент што се тиче перформанси, лично искуство на мојот канта пц 5ката подобро ја возам него 4.

18. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Исто @barneymk GTA V ја пробав кракната ми иде мн поише флуидно со подобар fps него IV ориџиџи! :)

19. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,588
    13,838
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Знам јас, т.е. имам јас фикс: MSI P68-GD45 + 2500K + Hyper 212 = 9000 денари

barneymk, NecrotoX, Jovan2389 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. The_Red_Owl

The_Red_Owl
    Intern

19
    2
    21 Јануари 2018
    Машко
    Gaming
    Чувај си го фиксот друже! :D

21. Synchrony

Synchrony
    Gaining Experience

37
    94
    14 Јули 2016
    Машко
    Една од најлошо оптимизираните игри у историјата на игрите.

На martin17 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Blahah

Blahah
    Gaining Experience

112
    60
    13 Јануари 2018
    Кошмар е играта ништо живо не ти помага

Сподели

Вчитување...