• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GTA IV Low FPS?

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Значи вака ја земав играва убрзо на г2а за стим со тоа шо видов дека пред некоe си време праеле рокстар као упдејт на играта за да има подобар супорт на нов хардвер и такви некои глупости се сеќам ја играв кракната пред некои 7-8 години на дуалкор е5500 4гб рам и хд3870 и немаше мука на хај со 50фпс горе-доле, како и да е сеа иам фх6100 на 4гхз 12гб рам и р9 280х и се надевав дека подобро ќе иде покрај апдејтов нели? -јок не иде како треба иам некои 30фпс со минимални статери/лагови да не знаете некој фикс случајно? Глеав на нет нешо као Коинтиг праел дефрамантација на целиот фолдер за да учитуе текстури побрзо и слично дали некој е запознаен и дали вреди да се праи тоа? а исто и морав да гасам Евент Лог и Евент Колектор у сервисес на виндовс 7 мислам дека беше коа ја играв на дуалкор-от/стариот сетап у времето за да иде како треба! :)
 

Enigma

On your way to fame
1 септември 2012
1,099
521
Бутел
Enigma's setup  
Processor & Cooler
Intel Pentium G4560 3.5 GHz
Motherboard
ASUS H110
Storage
Samsung 850 EVO 250GB / WD Caviar Blue 500GB
PSU
MS 600W
RAM
Kingston 8GB DDR4 2400 MHz
Video card
ASUS PH GTX 1050 Ti 4GB
Case
MS Monster
Mouse
Genius
Keyboard
Delux
Audio
Delux
Monitor
ASUS VW195S
OS
Win 10 Pro 64-bit
Значи вака ја земав играва убрзо на г2а за стим со тоа шо видов дека пред некоe си време праеле рокстар као упдејт на играта за да има подобар супорт на нов хардвер и такви некои глупости се сеќам ја играв кракната пред некои 7-8 години на дуалкор е5500 4гб рам и хд3870 и немаше мука на хај со 50фпс горе-доле, како и да е сеа иам фх6100 на 4гхз 12гб рам и р9 280х и се надевав дека подобро ќе иде покрај апдејтов нели? -јок не иде како треба иам некои 30фпс со минимални статери/лагови да не знаете некој фикс случајно? Глеав на нет нешо као Коинтиг праел дефрамантација на целиот фолдер за да учитуе текстури побрзо и слично дали некој е запознаен и дали вреди да се праи тоа? а исто и морав да гасам Евент Лог и Евент Колектор у сервисес на виндовс 7 мислам дека беше коа ја играв на дуалкор-от/стариот сетап у времето за да иде како треба! :)

И јас го имам истиот проблем, и единствен фикс до сега што колку толку ми помогна е да користиш CPU Unpark App, и во драјверот за графичката да зголемиш anti-aliasing и останати сетинзи специфично за GTA IV. Доколку ништо од ова не ти помогне, пробај со препорачаните сетинзи од самата GTA IV да играш.
 

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Па ни со тоа шо играта препоручуе не се игра искрено иако сум на последниот апдејт 1.0.8.0! :D А се сеќам на тој Анпарк го имав користено у некоја си игра само незнам која беше! Ќе пробам и тоа, иначе тебе ти помогна овој Анпарк? Праеше некои Ланч опшнс у Стимот на играта или така ја пушташе? :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
GTA IV бешe најлошиот порт во историјата, не ми се верува дека уште има проблеми lol. @The_Red_Owl дефрагментација на фолдерот нема ништо да ти помогне во твојот случај.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,873
3,950
Оваа игра најмногу зависи од процесорот. А процесорот што го имаш, извини, али е далеку од перформер. Веројатно сменале нешто што ќе го користи процесорот повеќе и фактички кај тебе сега работи полошо од што би работела порано. Убеден сум дека 4 јадрен Ryzen ќе ja сомеле играва. Или уште подобро некој i3 4 јадрен од новите со конкурентна цена. За поскапите процесори нема потреба да се зборува. Моја сугестија е да ја продадеш платфотмата и да земеш нешто поново. FX платформата беше феил. Булдожерот беше катастрофа во игри.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,182
9,848
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тек сега иде со стабилни 60фпс на 1080п кај мене.

i5 6600
GTX 1060
16gb ram

Лол. И 6 ката ќе иде поубаво него четворкава.
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
160
120
Скопје
Оваа игра најмногу зависи од процесорот. А процесорот што го имаш, извини, али е далеку од перформер. Веројатно сменале нешто што ќе го користи процесорот повеќе и фактички кај тебе сега работи полошо од што би работела порано. Убеден сум дека 4 јадрен Ryzen ќе ja сомеле играва. Или уште подобро некој i3 4 јадрен од новите со конкурентна цена. За поскапите процесори нема потреба да се зборува. Моја сугестија е да ја продадеш платфотмата и да земеш нешто поново. FX платформата беше феил. Булдожерот беше катастрофа во игри.
Озбилно збориш дека Ryzen ќе сомеле игра што е 10 години стара ???
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
719
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Озбилно збориш дека Ryzen ќе сомеле игра што е 10 години стара ???
Не се работи за хардверот и побарувачката овде, така да непотребно чудење, играта беше и уште е феномен меѓу портовите.
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
289
види не е само до gta има многу игри иако сега се поновиве што се многу лошо оптимизирани земи ја Tera за пример игриште беше ама катастрофално лошо оптимизирана исто и DIablo III едноставно некои игри боље работат на постара конгфигурација т.е на dual Или quad core cpu ја на мојот pc неможев на diablo 20 fps да извадам со оcta core cpu а на лаптопот со quad core 60 фпс без проблем исто така е и со Swkotor II Некогаш у мое искуство ја имав котор од замунда симнато и не се играше од steam ја купив перфектно се играше за некои е обратно,а некад може и до windows 10 да е некад не е компатибилен пробај смени compatibility во табот мора да има решение
 

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Вероватно е до оптимизацијата пошо не иде како треба или па можно е да е до тоа шо вика @shitpost101 за некои со кракната иде добро, а од Steam лошо, а за некои обратно! иначе пробав и компабилити моуд тоа ми беше прва работа да пробам али не помага компабилити у играва хахаха! :D Btw FX-от беше феил, у Gaming Intel го мажеше FX-от ама у Livestreaming FX-ot е многу подобар а за тоа можеш да се увериш на Youtube, побарај го таму Tek Syndicate AMD FX 8350 vs Intel 3570K vs 3770K vs 3820 - Gaming and XSplit Streaming Benchmarks и увери се сам шо друго да ти кажам! :blush:
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
289
Мислам дека fx-ot е причината шѕо изгубив вдрба во amd, без разлика на ryzen пак би одел intel
 

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Не да не Ryzen-от е секси али ке почекам уште малце да видам шо се може да излезе до летово од AMD дали ке има нешо као 2nd gen Ryzen ако излезе до летово можно е да праам апгрејд на такво нешо! ^^ А и плус не вреди да се праи билд за гејминг сеа ради копачиве неможе да се најде RX за MSRP! :please:
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
289
Ќути човек , а ја за некој месец сакав нова конфигурација да правам. Мада кога ке ми текне, исти пари и тогаш ја земав gtx 1070, а тоа беше пред копањево.
 

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Ти добро си земал 1070че! А иам и братучед шо се осреќи си зема RX480 8gb за некои си 14k пред да удари ова копањево кај нас, сеа неможе да се најде ништо!
 

barneymk

Gaining Experience
27 април 2016
120
118
Skopje
мое лично мислење е дека 4 е многу срање оптимизирана и инконсистент што се тиче перформанси, лично искуство на мојот канта пц 5ката подобро ја возам него 4.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,363
16,469
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
иам фх6100 на 4гхз 12гб рам и р9 280х и се надевав дека подобро ќе иде покрај апдејтов нели? -јок не иде како треба иам некои 30фпс со минимални статери/лагови да не знаете некој фикс случајно?
Знам јас, т.е. имам јас фикс: MSI P68-GD45 + 2500K + Hyper 212 = 9000 денари
 

Synchrony

Gaining Experience
14 јули 2016
37
94
Скопје
Synchrony's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Gigabyte GA-H110M-S2H
Storage
SSD Plus 240GB + WD10EZEX
PSU
Cooler Master G550M
RAM
16GB DDR4 2133 MHz Kingston HyperX Fury (2 x 8GB)
Video card
Sapphire NITRO OC+ RX 480 8GB
Case
Deepcool Tesseract BF
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10
Една од најлошо оптимизираните игри у историјата на игрите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно