• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GSM Терминација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

macko1502

Intern
27 мај 2018
2
0
Здраво.
Ме интересира дали некој пробал и работи со ГСМ терминација во Македонија. Дали е исплатлива инвестиција и дали има повраток на средствата. Дали траат СИМ картичките.

Поздрав.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,097
8,285
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Покрај вибер, скајп и други апликации, бесплатни меѓународни минути од оператори итн., не гледам пазар за ова во мк.

Башка не е легално комерцијално да нудиш услуги ако немаш лиценца.

На црно, незнам треба добра реклама. Не по огласници и слично, него стварно реклама, што се коси само по себе.

Колку би вложил во опрема? Сим боксови, гејтвеј и фиксни месечни трошоци. И да тргне после некој месец во загуба, те затвара пазарна или некоја друга инспекција со 5000 евра казна.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

macko1502

Intern
27 мај 2018
2
0
Фала на одговорот.
Само си мислев има неколку сервиси кои нудат софтверски решенија со кои неможе да се откријат СИМ картичките. Antrax i GoAntiFraud Кои нудат софтвер за прикривање а исто така првите обезбедуваат и сообраќај кон твоите СИМ картички гарантирано. Најлошото што можат е да ти ги блокираат картиците.
Чисто како размислување затоа што сумите кои ги презентираат како можна заработка се солидни.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
453
567
Скопје
Како што ти рече и Armac погоре, ем не се некои огромни профити, како што беа пред доста години, ем е нелегално, освен ако не си нотифициран во АЕК како оператор и имаш интерконекциски договори со операторите каде ќе терминираш.
СИМ бокс се детектира одма во денешно време, картиците ќе престанат да работат многу брзо, веројатно уште првиот ден.
Башка зезање со закон, пријави, запленување на опрема... не би се зезал со тоа да сум на твое место...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,039
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ова е како ептен нелегално и лесно се открива. Има по два-три пати годишно на вести вакви ликови. Сериозно лоша идеја.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
910
883
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Прогуглав малку за темава, и секој артикал што го прочитав уште во првиот пасус нагласуваше дека е тотално легално, поента што упорно ја повторуваа во текстот надоле, што е huge red flag. Ако некој упорно пробува да те убеди дека е легално, тогаш е дефинитивно спротивно од тоа.
Во време на интернет, она старото нема леб без мотика е се порелевенатно и порелевантно.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,039
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не спомињај мотика следно прашање на членот ке биде за копање коини :D
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
Може да се избегне блокирање со доволен број на сим картички и добар договор со лицето со кое ќе го склучуваш договорот. Доколку одиш на опција да користиш како телемаркетинг и да му кажеш дека ќе имаш голем број на повици поголема е цената, доколку се правиш на 3 и пол и одиш со обични бројчина како да не нудиш теле-услуги (телешоп) може да се соочиш со блокирање. Околу АЕК и казни мислам дека оператор треба да те пријави. Како и да е, има ризик, има пазар ама и веќе има луѓе на тој пазар кои делат опомени доколку земеш поголем залак. Околу легално, сиво е не е ни црно не е ни бело, зависи какви договори склучуваш а околу откривање на локација е премногу лесно така да не размислувај дека ќе скриеш со тоа што наведе.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
453
567
Скопје
Сите оператори имаат платформи што вршат автоматска детекција и суспендирање на ваквите појави, и за една и за 1000 картици, сеедно. Не дека седи човек, па во морето од корисници/повиси еден по еден да ги бара, па да го зезнеш...
Не е баш легално, спротивно е на договорот/ општите услови кои АЕК ги пропишува. Дека ќе те пријави операторот кога ќе те детектира, можеш да се кладиш на тоа, со заплена на опрема, со пријави, со све.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
Сите оператори имаат платформи што вршат автоматска детекција и суспендирање на ваквите појави, и за една и за 1000 картици, сеедно. Не дека седи човек, па во морето од корисници/повиси еден по еден да ги бара, па да го зезнеш...
Не е баш легално, спротивно е на договорот/ општите услови кои АЕК ги пропишува. Дека ќе те пријави операторот кога ќе те детектира, можеш да се кладиш на тоа, со заплена на опрема, со пријави, со све.
Верувај дека може да се лажира фрот.... Околу АЕК се согласувам а околу договор со оператор, делумно, зошто оператор не се замара како ти ќе ги користиш картиците битно му е да се потпишиш на договорот дека ќе ги користиш (нели, има бонус лицето за продажба) како што е наведено во него а следното останува на фрот, аек, камионче, автомобилче.... Мислам дека се споменува она ,, не слушај гаталец, слушај паталец..."
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,097
8,285
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ок и да речеме е изводливо во сива зона.

Ме интересира која би била потенцијална клиентела за ова кај нас? И тоа малку фирми што останаа, не би си играле играчки со ова. Поединци ли? Ако да ондак што е предноста наспроти бесплатните алтернативи?
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
453
567
Скопје
Верувај дека може да се лажира фрот.... Околу АЕК се согласувам а околу договор со оператор, делумно, зошто оператор не се замара како ти ќе ги користиш картиците битно му е да се потпишиш на договорот дека ќе ги користиш (нели, има бонус лицето за продажба) како што е наведено во него а следното останува на фрот, аек, камионче, автомобилче.... Мислам дека се споменува она ,, не слушај гаталец, слушај паталец..."
Ако некој ме праша на улица, на темава не би се опишал себеси како гаталец, ама ај :)

И те како му е битно на операторот како ги гористиш картиците што ги земаш од него. Тоа фрот, е уствари fraud... и (ин)директно му го смалува приходот, затоа му е битно.

Башка, за “фрот” никој не користи постпејд, јер таму точно се знае кој е корисник, т.е.кој потпишал /прекршил договор и кого да тужат. Нема бонус за продавачот, нема потпис, не е тоа причина.

За припејд нема таков договор, ќе ја регистрираш било како и ќе си ја ставиш картицата во СимБокс да прави “фрот” и фураш, додека не те фатат. Пак ќе речам, едно време имаше смисла таков “бизнис” сега не баш, ризикот за загуба/кривични е поголем од порано, а детекцијата и суспензијата е побрза... тоа е.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Да свртиш на ленд лајн во САД со Скајп Оут чини 2,3 УСД центи за минута.

Не гледам која е поентата на целиот тој силен хардвер и нетранспарентен бизнис и дали истиот може да ја победи цената од 2 центи?

И обратно од страна на клиент не гледам зошто некој би влегувал во таква зделка наместо да стави 5 долари на Скајп?
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
443
114
Ако некој ме праша на улица, на темава не би се опишал себеси како гаталец, ама ај :)

И те како му е битно на операторот како ги гористиш картиците што ги земаш од него. Тоа фрот, е уствари fraud... и (ин)директно му го смалува приходот, затоа му е битно.

Башка, за “фрот” никој не користи постпејд, јер таму точно се знае кој е корисник, т.е.кој потпишал /прекршил договор и кого да тужат. Нема бонус за продавачот, нема потпис, не е тоа причина.

За припејд нема таков договор, ќе ја регистрираш било како и ќе си ја ставиш картицата во СимБокс да прави “фрот” и фураш, додека не те фатат. Пак ќе речам, едно време имаше смисла таков “бизнис” сега не баш, ризикот за загуба/кривични е поголем од порано, а детекцијата и суспензијата е побрза... тоа е.
на припејд и немаш баш некои страшни понуди за неограничени минути а пост пејд на фирма е добра зделка доколку не гледаме на последиците. На операторот му е битно и затоа има развиено системи за детекција но на продавачот никој нема да му каже дека планира да прави терминација. Сепак се е до варијанта и до математика кој што планира да прави и што му е подобро. Ризик во секој случај постои.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,142
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Пушти реклама како атентатор, исто така е нелегално а мислам профитите би требало да се бајаги повисоки.
Јебем ли га, ако пробуеш нешто нелегално нек биде за добра зума, па шибај ондак Венецуела.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,574
Мислења
820,969
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно