1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Групирање на tab-ови во Google Chrome

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Христијан П., 15 Април 2020.

Дали ВИЕ сметате дека опцијата е корисна?

 1. Да, опцијата е корисна

  62.5%
 2. Делумно корисна

  25.0%
 3. Воопшто не е корисна

  12.5%
 1. Христијан П.

  Христијан П.
  Intern

  12
  19
  27 Јуни 2019
  Машко
  Од компанијата Google воведоа нова опција, воедно и доста корисна, за еден од најпознатите и најкористени веб прелистувачи - Google Chrome. Опцијата е групирање на tab-ови. Сите сме се нашле на тоа место каде веб прелистувачот нѝ е преполнет со tab-ови, и не можеме да се снајдеме. Со верзијата на Google Chrome 81.x сега можете да ги организирате tab-овите во прелистувачот. Прашањето кое сигурно си го поставувате е како?

  Чекор 1: Првиот чекор е проверка на вашата верзија од прелистувачот
  Важно е да вашиот прелистувач биде up-to-date, а тоа може да го проверите (или направите доколку прелистувачот е out-of-date) на следниов начин:
  Во вашиот address bar ја внесувате следнава адреса chrome://settings/help -> Прелистувачот автоматски ќе провери за нова верзија и доколку истата е достапна ќе почне со преземање. -> После преземањето на новата верзија потребно е да направите Relaunch на прелистувачот односно да го исклучите и повторно вклучите (овој дел го прескокнувате доколку сте up-to-date и верзијата е 81.x)

  Чекор 2: По завршувањето на првиот чекор, потребно е да направите измени во знаменцата (flags) на прелистувачот, а до нив пристапувате на следнава адреса chrome://flags/ и во делот за пребарување внесувате tab groups (прикажано на фотографијата)
  upload_2020-4-15_12-27-58.png


  Чекор 3: Од паѓачкото мени за Tab Groups, Default го променувате во Enabled и кликнувате Relaunch
  upload_2020-4-15_12-30-9.png

  Чекор 4: По завршувањето на третиот чекор, сега можете да ги групирате вашите tab-ови со десен клик на еден од tab-овите со кој сакате да го започнете групирањето и одбирате Add to new group
  upload_2020-4-15_12-38-36.png

  Чекор 5: Со кликнување на обоениот круг (прикажано на слика 5.1), се здобивате со можноста за внесување на име на групата, боја на групата, одгрупирање, затворање на групата (со ова се затвораат сите tab-ови во групата) и давање на повратни информации. За да додадете повеќе tab-ови во групата само правите drag&drop до кругчето.
  upload_2020-4-15_12-40-36.png 5.1
  upload_2020-4-15_12-40-55.png 5.2

  Тоа е сѐ. Се надевам дека туторијалот го пронајдовте корисен, а може и да одговорите на анкетата и да го дадете вашето мислење за „Дали ВИЕ сметате дека опцијата е корисна?“
   
  Последна промена: 15 Април 2020
  На Necromancer, Astraion, Blagojce и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Според мене некорисна, секако сум мозила фан :)
  Ова му доаѓа како да сакаш во чаша од пола литар да собереш литар. :D
  Си имаш фино лепо опција за пинување па реди си ги вакви колку сакаш, ги препознаваш по фавиконот.
   
  На Христијан П. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Христијан П.

  Христијан П.
  Intern

  12
  19
  27 Јуни 2019
  Машко
  Мило ми е што сподели свое мислење :) Но, нема штета од повеќе опции, за секој да одговара по нешто, нели? ;)
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Многу корисна опција, редовно ја користам. Додуше не во Хром, туку во Вивалди каде одамна ја има без овие гимнастики за овозможување, а и со повеќе можности.
  Ако добро се сеќавам Опера прва воведе групирање на табови (откако и табовите прва ги воведе) пред можеби десетина години. Добро е што хромот мрда по малку со воведување нови работи.
   
  На Христијан П. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Христијан П.

  Христијан П.
  Intern

  12
  19
  27 Јуни 2019
  Машко
  Фала што го сподели своето искуство :)
  Малку доцнат од Google, тоа е... :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,703
  2,584
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Полека полека ќе почнат да ги "крадат" корисните опции од Вивалдито, арно им текна фала богу. :suprised:
   
  На Христијан П. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Не е до текнување, таква им е определбата. Ако некој има ресурси и можности да развие браузер, тоа е гугл. Ама ете со години е истиот, со минимален број на можности што според нив се доволни за мнозинството корисници. Во тој дел се бетер и од Епл.

  А од корисни опции, старата Опера има уште еден куп опции што чекаат некој да ги „украде“. Вивалди од сите е на најдобар пат да ги преземе, не велам украде затоа што и онака повеќето се нивни. Во меѓувреме додаваат и оригинални.
   
  На Христијан П. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Христијан П.

  Христијан П.
  Intern

  12
  19
  27 Јуни 2019
  Машко
  Маркетинг трикови :blank:
   
  Последна промена: 15 Април 2020
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Христијан П.

  Христијан П.
  Intern

  12
  19
  27 Јуни 2019
  Машко
  Точно... Колку време Picture-in-picture режимот за видеа го има во Opera, па ете, го воведоа и од Google, но му недостасуваат доста опции споредено со Opera (чисто како пример). Како компанија Google се оригинални по доста идеи, но паралелно со тоа доста копираат и од останатите, а потоа за копираното прават толку добра промоција што мислиш дека никој друг го нема направено тоа претходно. Истото го практикуваат и од Apple, како што споменавте, со промоцијата на можностите на своите уреди, но не се единствени. Има и многу други...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  348
  419
  10 oктомври 2011
  Машко
  Не ја користам опцијата, но секоја додатна можност е добродојдена. Јас лично немам потреба од истово, но сигурно ќе биде користно за многумина. Тоа што ме интересира е дали има можност табовите во групата да остануваат зачувани после затварање на Chrome и сите табови ќе бидат отворени веднаш со повикување на групата ?

  Btw фала за туторијалот.
   
  На Христијан П. му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Христијан П.

  Христијан П.
  Intern

  12
  19
  27 Јуни 2019
  Машко
  Мило ми е што ти се допадна туторијалот :) Што се однесува до твоето прашање, ќе го одговорам на следниот начин: Откако ќе ја направиш групата на табови во прелистувачот и потоа го затвориш, при следното негово вклучување користејќи Ctrl+Shift+T за повикување на последната сесија од табови, групата ќе се врати како што била поддесена, но заедно со неа (но не да станат дел од неа) ќе се вратат и сите табови кои не биле групирани, а биле дел од твојата последна сесија во прелистувачот.
  Sorry ако звучи комплицирано, сепак, се надевам помогнав ;)
   
  Последна промена: 16 Април 2020
  На toshex и NanoCell им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. dragonV
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,626
 2. olikomerc
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,401
 3. anonimen12
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  619
 4. Zabegann
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  1,354
 5. bokiscout
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  314
Вчитување...

Сподели

Вчитување...