• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Grrr... @ kapkavino

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Седам јас така... и гледам во форумот Графика во темата Резултат од награда добиена за прво место и...

Отворам да го видам прогресот на Kapkavino со сајтот MKplayer.com.mk (кој доби хостинг од напреварот што го организиравме) и гледам што има... кога што да видам:

mkplayersr6.jpg


Зошто се чудам на тој детал... па покрај добрите дизајнерски способности на kapkavino тој се решава да краде детали од други слики... позадини... а случајно оваа слика ме потсети на нешто кое јас го правев (т.е. идејата беше од една друга позадина, јас ги само изменив боите и додадов неколку детали):

Позадината ја постирав во темата Мојот десктоп
dsktp.jpg
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Copyright narode i nema takvi raboti da ti se desat :LOL:

За сето она кое што ти ке го создадеш автоматски ги поседуваш авторските права... разликата е што кога ги регистрираш државата/агенцијата стои позади тебе... а вака си сам.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
За сето она кое што ти ке го создадеш автоматски ги поседуваш авторските права... разликата е што кога ги регистрираш државата/агенцијата стои позади тебе... а вака си сам.

Samo sto kaj nas ni drzava ni agencija ne stoi pozadi tebe i kako sto velis prepusten si sam na sebe.:bravo:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Samo sto kaj nas ni drzava ni agencija ne stoi pozadi tebe i kako sto velis prepusten si sam na sebe.:bravo:

Нема врска... си постојат и оддел за авторски права и оддел кој регулира интелектуална сопственост... ај отвори фирма и употребувај го логото на што знам Логин Системи или Т-Мобиле, па ке видиш дека постојат. :muahaha:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Нема врска... си постојат и оддел за авторски права и оддел кој регулира интелектуална сопственост... ај отвори фирма и употребувај го логото на што знам Логин Системи или Т-Мобиле, па ке видиш дека постојат. :muahaha:

Vo red no sto e so pomalite firmi. So ogled na toa kako funkcioniral zakonot pomalite firmi nikogas ne mozele da go iskoristat ova dokolku nekoj nepravilno go koristel nivnoto logo da receme.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Vo red no sto e so pomalite firmi. So ogled na toa kako funkcioniral zakonot pomalite firmi nikogas ne mozele da go iskoristat ova dokolku nekoj nepravilno go koristel nivnoto logo da receme.

Секој може да ја добие заштитата на Владата доколку соодветно ги заврши постапките. Во министерство за култура имаш посебен оддел, одиш таму, даваш документи кои се потребни и готово. дури и мала фирма има заштита.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Секој може да ја добие заштитата на Владата доколку соодветно ги заврши постапките. Во министерство за култура имаш посебен оддел, одиш таму, даваш документи кои се потребни и готово. дури и мала фирма има заштита.

Aha znaci treba do vlada da se odi . Fala mnogu D ne ja znaev ovaa informacija :bravo:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Sekoja pocit do admini, moderatori i slicno... ama pffff...

Авторски права? Да имаше авторски права секој и над се што е произведено, напишано, дизајнирано, програмирано... Сеуште ДОС ке беше оперативен систем... Да не крадеа Микрософт од Аппле и обратно, windows 95 ке беше објавен у 2007...
Вака функционира овој свет, на еден начин позајмувам, подобрувам, објавувам.. некој друг ке го направи истото од мене... И вие се фативте за слика 5 на 3:)
Авторските права се добри за ништо... Победи Србија на евровизија LOL
Ако копираш 100% логото на т-мобиле ќе гориш... Земи го истото лого промени го во Т-мобајл и кога ке дојде време за суд земи просечен адвокат... Ќе ти се фатат за...
Се е во шминкерската способнос на луѓето... Не може да копираш 100% но можеш како сакаш да го измениш... И нема влада и дирекција која ти може нешто...
Лонг ливе тхе куииин!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
@ ivvan

Многу е лошо кога луѓе со добри дизајнерски способности ке крадат од други, во ред е идеја, ама не и целосна реализација.

За тоа што го збориш за авторски права... ке ти кажам дека McDonalds тужеше забар кој ја крстил ординацијата McDentist, и го доби случајот.
Ова е сосема нова тема, и ако сакаш да дискутираме на ова поле, отвори нова тема.
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Abe u Amerika e drugo koj kolku danok plaka tolku pravo ima... (Mc) kako kratenka ja ima u prezimina ovo ona ali fintata e so ako resi Mcdonalds da go zatvori Subway ke go zatvori.. ova ne e avtorski prava poveke e birokratija... Aj kazi so avtorski prava ima u evropa...
Borat zede pesnite od Esma... zede:) Konkretno za dizajn i skripti... se e do sminkanjeto... poradi toa sto ... to e taka funkcioniraat...Konkretno primer... Od dolu banerite kolku fontovi se besplatni?:?:? I ovie baneri se napraveni vo licenciran softver??? Hell no! I nema koristeno "plateni" cetki(brushess?:?
Nemam potreba od tema...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Abe u Amerika e drugo koj kolku danok plaka tolku pravo ima... (Mc) kako kratenka ja ima u prezimina ovo ona ali fintata e so ako resi Mcdonalds da go zatvori Subway ke go zatvori.. ova ne e avtorski prava poveke e birokratija... Aj kazi so avtorski prava ima u evropa...
Borat zede pesnite od Esma... zede:) Konkretno za dizajn i skripti... se e do sminkanjeto... poradi toa sto ... to e taka funkcioniraat...Konkretno primer... Od dolu banerite kolku fontovi se besplatni?:?:? I ovie baneri se napraveni vo licenciran softver??? Hell no! I nema koristeno "plateni" cetki(brushess?:?
Nemam potreba od tema...

Друже... мешаш работи... јас во овој случај зборувам за тоа како еден добар дизајнер не треба да влезе во таа машинерија каде што нема да создава и покрај тоа што ги има способностите.

Авторски права, интелектуална сопственост, ферско користење е друга тема.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Кonkretno primer... Od dolu banerite kolku fontovi se besplatni?:?:? I ovie baneri se napraveni vo licenciran softver??? Hell no! I nema koristeno "plateni" cetki(brushess?:?
Nemam potreba od tema...

FYI: да софтверот со кој се направени е лиценциран софтвер а фонтовите доаѓаат со софтверот и ги имаш правата да ги користиш. :)
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
За сето она кое што ти ке го создадеш автоматски ги поседуваш авторските права... разликата е што кога ги регистрираш државата/агенцијата стои позади тебе... а вака си сам.

Се е игра на зборови, само како си го протолкуваш... Авторски права има само доколку некој успее да те примора да се откажеш од намерата да користиш нешто што не е твое (иако на хартија(законик) е друго). Ретко кој успева...

Сите добри дизајнери се веќе таму (не е морално исправно но таму се). Што е според тебе ферско користење? За мене е шминкање да не го познаеш...ништо повеќе...
Оккеј одам оффтопик...им доне...
Добар му е сајтот на дечкото... Мада малку ми е демоде Макфест... И што она сајтот му е всушност варез... Ако го фати М2 ќе види :)
 

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
"D" - ako ne beshe piraterijata ziva i zdrava, neznam ni od kade ke naucev Photoshop ni od kade ke kradev ili pozajmuvav :) fotografii, kazi mi samo kolku procenti od userite sto doagjaat na ovoj forum posebno vo delot sto e za grafika (go imaat kupeno photoshopot) za da mozat da rabotat so nego. Spored moe mislenje ako covecite ne simnat photoshop od internet preku limewire, Bitlord, DC++ ili bilo koja programa sto e na nekoj nacin i piraterija :) kojjjjj znae koga ke naucat da rabotat vo photoshop, ke treba da se istresat ubava paricka za da go kupat i posle da pocnat da se ucat vo nego.
Zatoa za mene piraterijata e dobra za onie sto ja iskoristuvaat za znaenje i da podnaucat nesto a vaka kaj i da e koga ke specali covek edno 600$ mos ke ima srce da go kupe paketot, ail za mene se toa frlanje na pari bezveza :). A sto se odnesuva na slikata sto e na banerot :), mozesh da videsh na www.dreamstime.com sto se sliki ima i da znaesh deka od tamu kolku sliki imam pozajmeno :) i jas neznam. Slikata ne e od tamu taa ja najdov na google a i ne e koj znae sto - banerot i taka i taka se gleda deka ne e ushte kako sto treba napraven t.e prazen e seushte.
Drugari ako sakate nesto da naucite ili da probuvate bilo sto najdobro e na zaobikolen nacin da dojdete do sliki ili programi zosto vaka nie makedoncite kako sto ni e standardot so plati tesko deka nekoj so plitki dzepovi ke nauce nesto iako ima zelba za toa.
Dodeka rabotev vo edno foto studio tamu se raboteshe so "genius" tabla, e sega bidejki ja rabotev stranata vo domashni uslovi (a tabla nemam) togash preminuvam na toa - sto e dobro za okoto zimaj so nekoj mali izmeni i stavaj na stranata :).
A sto se odnesuva za stranata napravena e cisto za moja dusa i sami gledate deka nemam nikakva reklama staveno ili bilo sto za da kjaram na toa, koj slusha takov tip na muzika dobrodojden e na stranata pa i ne mora koj ne saka :). Celta mi e znaci - raboti so toa sto ti se pruze i sto imash moznosti, a za drugo drugi neka mu ja mislat .
Pozdrav ke se cueme i se najubavo.
 

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
IVVAN - M2 e zemano od druga strana i e staveno tamu, znaci pred mene go ima toa na milijon mesta ako dobro pretrazsh niz mrezata. A da gi narushuvam avtorskite prava barem jas nemislam taka, vsushnost preku stranata se davat da se slushat pesnite (sto vika eden drugar - eden vid besplatna reklama za niv e toa) pa videte samo na ovie blokovite sto izlezea sega eden kup pesni ima staveno kaj niv makedonski, i tie neli se svesni za toa ali kako i kaj mene ne dozvoluvaat da se simnuvaat, spored mene so dozvoluvanje na download e togash moze malku problemi da se ima so avtorskite prava.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.814
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно