• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Грмење - компјутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Една можеби малку глупа тема :) но ме интересира дали кога грми го исклучувате компјутерот и дали се препорачува да се исклучи бидејќи во гарантен лист пишува дека ако ти прегори од грмотевица = гаранцијата нема да важи.

 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Јас имам 3компјутери кои работат 24/7 и еве моментално грме силно кај мене и не се плашам поради тоа што во куќата имам осигурувачи, + напојувањето си има заштита
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Не го исклучувам воопшто и немам гаранција. И да имам нема да го исклучувам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Јас имам 3компјутери кои работат 24/7 и еве моментално грме силно кај мене и не се плашам поради тоа што во куќата имам осигурувачи, + напојувањето си има заштита
па во секоја куќа има осигурачи :), а за напојувањето само кај тебе има заштита или го има кај сите?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid

обично да.. Некогаш ако сум задлабочен во нешто, не ни размислувам за исклучување, па што сака нека биде, но обично го исклучувам.. Инаку да.. Препорачливо е да се исклучува.
Пред неколку години напојувањето ми прегоре од гром :plachko2:, а веќе и многу многу не му се плашам..
lighting never strikes in the same place twice.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Иако секоја куќа има осигурачи и напојувањата имаат заштита препорачливо е компјутерот да се исклучи.

1. Електрицитетот што го ствара громот доколку удри во електричната мрежа е многу голем и потребна е милисекунда за да помине преку заштитата пред таа да ја прекине струјата.

2. Зборувате само за струјата а заборавате дека во компјутерот може да влегува и телефонски кабел, мрежен кабел, антенски кабел и сл. Што ако на пример удри гром во кабелската мрежа од интернетот? :rolleyes:
Затоа во договорот со кабелскиот оператор што го имам склучено, има една точка каде што се вели:
За време на грмотевици препорачуваме да го исклучите мрежниот кабел од компјутерот. Сите настанати штети како последица од гром не спаѓаат под наша одговорност.
Јас повеќе се плашам од мрежниот кабел отколку од струјата. Обично ги исклучувам мрежниот кабел и антенскиот и го гаснам компјутерот кога грми. Не дека се плашам али што знам..... сигурно си е сигурно. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Да. Точно е за точката од договорот за кабловскиот. И во мојов стои истата. Но летно време грми речиси секој втор ден, па ме мрзи да го исклучувам толку често иако ризикот е малку поголем.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
поновите напојувања имаат и осигурачи сопствени но можете и вие сами да си уградите не се многу скапи

и како што кажа амд не му се плашете од струјата плашете се повеке од телефонски кабел мрежен антена такви работи тие јас бев позајмил тв картичка и удри гром и срека у несрека само картичката ми изгоре па морав на дечко да му купувам нова

гледајте читајте договори со се и сешто кога склучувате

ни се деси кабелски оператор заштедил на некој дел и на цела улица да ни прегорат телевизорите :ua:
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Е то, телефонскиот кабел е најзаебан (исто и кабелски интернет), мене ми исчуреа модем, графичка и уште некои работи преку телефонската линија..
 
Не ме плаши толку тоа колку што ме плаши гинењето на хард дискот поради наглото губење на струја при грмотевица. Компјутерот ми прави гаси-пали, па за да не се случи тоа му мавам еден шатдаун. Не сум до толку зависен од него па да не издржам 4-5 саати.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Во поголем дел од случаевите го исклучувам. Но, пред пола година поради невреме (тогаш не го исклучив) снема струја и нормално сам се исклучи. Кога дојде струја почекав да се стабилизира за да не евентуално пак снема и кога го уклучив нешто пукна во куќиштето и мирисот доаѓаше од напојувањето. Токму и тоа настрада во таа прилика. Препорачливо е да се исклучува и од струја и да се вади кабелот од мрежната без разлика дали се работи за кабелски, wireless или адсл.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Го исклучувам... :D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Не го исклучувам иако пред 3-4 години при грмење си удри гром, телефонот се уклучи спикерфон, компјутерот се исклучи и модемот си замина по ѓаволите. Не ми доаѓа памет :p
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ако грми многу го исклучувам и го вадам кабелот од мрежната.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Кога грми јас секогаш го исклучувам од штекер,така ми имаат кажано и јас така и правам.Мислам дека треба да се исклучува затоа што ако не е исклучен од штекер компјутерот,струјата може да си влезе пак во компјутер и после бум!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,199
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно