Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Грешките на prijateli.com.mk (лично видување)

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.798
3.741
www.iwmnetwork.com
Грешките на prijateli.com.mk (лично увидување)

Ок, социјалните мрежи не се ништо ново.... бум направи Xanga и MySpace.com, потоа дојдоа многу копии, ама една од најинтересните и од оние кои навистина постигнаа нешто е facebook.com.

Трендот нормално дојде и во Македонија... по неколку "неуспешни" dating сајтови (на кои им мина времето?!) настана и сајтот prijateli.com.mk ( Developed by: aSymbio Technologies and HAOS.MULTIMEDIA Macedonia.)

Како почна се` (според мене)
Според тоа што можев да увидам, момците и девојките (?) започнаа добро, т.е. бета верзијата на сајтот беше на македонски, солиден дизајн, без многу реклами... и одговорот на луѓето беше исто така позитивен... започнаа да отвараат профили, да се навикнуваат како што каде, да оставаат коментари, да се оценуваат и сл.

Целиот сајт беше видно регулиран, односно сите непристојни слики и коментари навремено ќе беа избришани, корисниците предупредени или банирани и сл.

Btw, сајтот исто така беше овозможен на членови од Бугарија, Србија и др. соседи на МКД од кои немаше баш голема реакција. Можеби затоа што содржините беа на македонски јазик.

Како е сега (пак, според мои видувања)
Не го користам сајтот затоа што не сакам од лични причини да користам социјални мрежи и сајтови... но морам да кажам дека активно ги следам случувањата со истиот.

По некое време во бета верзија, сајтот помина во "финална" верзија, со нов дизајн кој мене не ми е баш солиден како претходниот... и тогаш почна ХАОС Мултимедија и аСимбо Тех. да грешат (повторно, целиов пост е според лични видувања).

Каде почнаа да грешат?

1. Го направија сајтот на Англиски.
- Зошто е ова грешка?
Затоа што веќе постојат "милиони" сајтови во стил на социјални мрежи на Интернет кои се на Англиски и го овозможуваат тоа што prijateli.com.mk го овозможува на многу подобри начини.

Но веројатно се` си има причина, па така изгледа дека причината да го направат на Англиски јазик беше да овозможи и да охрабри членови од Србија, Бугарија и др. (Ова мене ми личи на "алчност" за повеќе членови).

2. Почнаа со зголемено ниво на реклами.
- Зошто е ова грешка?
Сајтот почна да имплементира реклами и разно разни affz кои почнаа да пречат на членовите, но сепак некако се трпеа.

3. Серверите се оптеретија
- Серверите кои ги користат изгледа станаа премногу оптеретени и сајтот почна да се отвара навистина споро (се прашувате дали можеби е мојот или Вашиот Интернет...хммм... testmy.net мене ми вика: 10434 Kbps or 10.4 Mbps (1274 kB/s))Веќе подолго време сајтот се отвора навистина споро... очигледно ништо не е преземено за тоа да се подобри... сигурно бидејќи се бара инвестирање во подобар хостинг и др.

4. Почнаа ненормално со реклами
- Зошто е ова грешка и добра лекција за е-маркетинг?
Сајтот почнува да pop-up прозорчиња со оние праисториски е-реклами "Освоивте милион долари бла бла" и други од тој тип. Исто така при претражување на некој профил, одвреме навреме (не знам точно на колку одредени кликови) сајтот Ве носи на сајт со URL pickica.net* на кој се наоѓаат разни, несоодветни за сајт како prijateli.com.mk реклами.
Ова навистниа почна да ги иритира членовите и почнаа да си го прават своето.

Никој не сака да трпи досадни реклами само затоа што сопствениците сакаат да дојдат до некој денар.

Како ќе заврши
Доколку не се вразумат сопствениците, кои btw заради огромниот број веќе губат контрола врз навремено бришење на непристојни содржини, и ги отстранат рекламите и почнат со подобрени начини за остварување профит, моите очекувања се дека членовите полека ќе почнат да се нервираат и да користат други социјални сајтови. Таа акција ќе биде убрзана доколку брзината на отворањето на сајтот не биде исто така подобрена.

Моето мислење е дека има многу подобри начини за остварување профит, Prijateli.com.mk по се` ми изгледа дека е највеќе за тоа (ок, сите работиме за да добиеме, но нели е подобро кога има соодветен квалитет за корисниците (или такво нешто не постои во МК??))

Едноставно, сајтот prijateli.com.mk мислам дека ќе направи многу подобро доколку содржината е на македонски и бидат отсранети непотребните реклами. Друг пат ќе напишам за начини за успешен е-маркетинг (ко оној на facebook.com и MySpace.com).


*Registrant: GoceBonev
email.php
02/000000
Pickica doo
Skopje
Skopje,Skopje,MK 1000
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Go posetiv sajtot po postov, na makedonski e :)
Vo sekoj slucaj interesna opcija, no kako i se drugo, mislam deka e prerano za Makedonija.
Vo pogled na reklamite, potpolno se soglasuvam. Pop-up eden ajde nekako, se drugo e preterano.
 

Lavot

Intern
24 април 2007
37
0
Има уште многу пропусти, но очигледно нашиот народ се задоволува со толку па затоа имаат толку посети колку што имаат.
Вестите преземени од Инфонет се стари од пред дедо Ное, понатаму некои профили апла се гледа дека се намерно ставени со провокативни слики од најверојатно порно страни (тие првите слики кај што момињата се пооблечени малку), a капак на се` се поп-ап и агресивните реклами...
 

Ata

Intern
21 април 2007
412
4
И јас го посетив сајтот по постот и се сложувам со вашите мислења.
Претерано реклами и pop-up и малце застарени вести.

Добра идеја имале дечкиве, ама...
 

thricer

Intern
7 април 2007
41
1
Pickica doo :rofl:

Inache da... premnogu gluposti ima na sajtot i iskreno mislam i se nadevam deka nabrgu kje im crkne serverot.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Можеби тоа што се го наброја ти смета тебе, мене, на некој друг, но на многумина не им смета. 8 од 10 луѓе што познавам одат на сајтот сао да гледаат слики од момчиња/девојчиња, велам девојчиња оти постари од 23 години на рака се бројат.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.798
3.741
www.iwmnetwork.com
Можеби тоа што се го наброја ти смета тебе, мене, на некој друг, но на многумина не им смета. 8 од 10 луѓе што познавам одат на сајтот сао да гледаат слики од момчиња/девојчиња, велам девојчиња оти постари од 23 години на рака се бројат.

Добивките (да видат слики од некого) за тие луѓе се поголеми од загубите ( да бидат бомбардирани од реклами)... па затоа си трпат :)) А не дека не им смета, напротив, мислам дека им смета на 9 од 10 луѓе. :)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ne znam zosto nekoj bi odel na toj sajt za sliki da gleda vo denesno vreme? Pored Google i sve drugo sto postoi na net...
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Vo pravo e D. Sum go posetil sajtot i sum registriran kolku za zaebancija, no to so rekamite e katastrofa i mnogu nervira. Vistina deka porano bese mnogu podobro, barem ne kocese tolku. A sega duri da vlezis vo profilot treba mnogu vreme. Se nadevam deka odgovornite za sajtot ke sredat, na podobro.
 
D

DimitarMK

Гостин
Во право сте,полно реклами и pop-up и.Инаку се труделе нешто да направат ама ништо..
 

StreetGrl

Intern
7 мај 2007
10
0
хм.. факт е дека стана неподносливо со рекламите и посебно со водење на линкот до pickica.net
на почетокот беше интересна идејата да има направено таков македонски сајт ама сега мислам дека ептен му падна популарноста со рекламиве...
ако се средат ќе биде ок... ако не.. тоа е тоа..
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Neznam kakov e nivniot feedback od reklamcinjata, no ne veruvam deka vredi do tolku da gi nervira clenovite...
PS @ streetgrl...dobar potpis :)
 

StreetGrl

Intern
7 мај 2007
10
0
не знам ни јас што добиваат толку само знам дека познавав луѓе што буквално „скапуваа“ деноноќно на сајтот, ама после рекламчињата помалку изгубија интерес :rolleyes:

п.с. @ direktor.e фала ;)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.798
3.741
www.iwmnetwork.com
Многу е лошо кога на луѓето ќе им удри слава во главата... :)

Почнаа со малку реклами, а потоа удрија на повеќе - значи сигурно имаат добра заработка штом презедоа такви екстремни мерки.

хаха, стварно добар потпис StreetGrl
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
не знам ни јас што добиваат толку само знам дека познавав луѓе што буквално „скапуваа“ деноноќно на сајтот, ама после рекламчињата помалку изгубија интерес :rolleyes:

Se soglasuvam. Tocno e deka izgubija golem del od clenovite koj se poke i poke kisnat na hi5 ili na myspace. I imam uste nesto da kazam. Ne e za prijateli ama se raboti za istite raboti so reklamiranje na stranata idividi. Vo posledno vreme na sekoe uklucvanje se pojavuva rozev prozorec vo koj se reklamira ik banka i mnogu nervira. Znam deka mnogu pari se plakat za to ama mozelo da se izvedi na drug nacin. Pozdrav
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.266
1.010
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
jas si priznavam i jas skapuvav na sajtot ama zdosadi i sega imam 1 slika u galerija :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.586
Мислења
945.390
Членови
34.072
Огласи
1.966
Најнов член
Lukaa
На врв Дно