• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Грешка при инсталација на XP на Fujitsu-Siemens лаптоп

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Пробав да инсталирам свежа копија на Виндовс на лаптоп. Се си помина во најдобар ред, се исформатира, се ископираа системските фајлови, рестарт и кога ќе почне она визардот од Мајкрософт и одбројувањето на време до крај на инсталацијата ми јавува грешка:

Instalation Failed: E:\I386\asms. Error Message: The parametar is incorrect

После ова има океј и се рестартира компјутерот. Е е CD-rom драјвот. Пробав и со ново ЦД. Изрежав нова копија на Windows-от. Не би требало да е до верзијата на виндовс пошто оваа сум ја инсталирал барем едно 20 пати на различни компјутери и немало никогаш проблем.

Некој чаре да не има?

Фала
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895
Пошто сум го имал овој проблем (поготово на лаптопи) еве две решенија што упалиле за мене.

1. Најлесно ако можеш пробај да го ископираш ХП цд-то на дискот и пушти инсталација од тамуи.

2. Сними верзија на ХП-то на ново цд ама на најмала можна брзина да речеме 2х или 4х максимум

Мене ми се решиле проблемите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Благорадам многу. Сабајле ќе ги пробам овие две варијанти па ќе пишам што сум направил.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Скриена партиција има најверојатно направена за бек ап.
Разгледај низ manual -от на лап топот мора да пишува нешто за ова или побарај на нет кој шорткат ја повикува оваа партиција (алт+ф10 кај некои е).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Решено!

Прво помина неговата инсталација (XP Home edition со SP1), па пошто хардот беше поделен на две партиции, на другата го преснимав CD-то и од таму го стартав и направив Upgrade.

Благодарам за помошта!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно