• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Грешка при бутирање на Live CD'то од УБУНТУ 8.04

Статус
Затворена за нови мислења.

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
При бутирање на Live CD'то од Убунту 8.04 LTS ми појавува ваква грешка !!!:ermm:
Немам Dual Boot, имам инсталирано WINDOWS XP sp2 и sp3 Update
Пробаф и со други Линукс дистрибуции истата грешка ми ја појавува ... :ermm:

genine intel (R ) CPU
2160 @ 1.80 GHZ
1.79 GHZ, 2.00 OF RAM
GRAFIKA NVIDIA 8600 - 512 MB
Gigabit Motherboard

linuxhataaaaaxi0.jpg
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Dual боот имаш? Имаш и windows?
Ако имаш, истај го цд-то, влези во Windowsot, па рестартирај го компјутерот стај го ubuntu-to и обиди се повторно. Јас така го имам решено, а веќе има и таква тема
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
BusyBOX се појавува? Неможам да гледам слики .. ако се појавува тоа мислам често се појавува тоа оти е дупка во оваа верзија на убунту .. пробај со Ubuntu 8.04.1

И наведи ја детално целосната конфигурација на компјутерот
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.038
1.751
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ако не се лажам ова е грешка која ти ја јавува од CD-rom-от... пробај исклучи DMA во BIOS (ако постои сеуште таква опција) .. или пробај некоја од тие опциите на F6 што ги дава CD-то (acpi=off и сл).
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Исклучив и тоа и флопи бидејки првин ми појави некоја грешка од флопито, ама пак нејке :(:nevin:... незнам што му е а знам дека многу ме нервира ... прашаф на секаде викаат АННОУН ЕРОР т.е незнаат од каде се појавува грешкава ... ако некој најде :rolleyes: нека пише pls :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Да пробаш со убунту 8,04,1 ? Оваа грешка стравно е анноун. ... многу се жалат од ова но сеуште и каноникал нема официјално решение за неа ..
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ај ке пробам со новата верзија :lut2:... иначе незнам што е и од каде е тоа:lut2: мислам во тој стил кажано незнам дали е до Тврдиот диск или некој друг дел од компјутерот или па само софтверски е ... утре ке пробам со нов Тврд диск !!! а следниот викенд со новата верзија на Убунту. бидејки со сите Линукс дистрибуции истата грешка ми ја појави :rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Кои *сите* ? Има над 5000 дистрибуции и мали и големи .. сите ги провери ? :p

Не разбирам сега. BusyBox ли се јавува или некоја грешка ?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Кои *сите* ? Има над 5000 дистрибуции и мали и големи .. сите ги провери ? :p

Не разбирам сега. BusyBox ли се јавува или некоја грешка ?

Да BusyBox e доле имам напишано ...
Knoppix, Ubuntu , Edubuntu, Slackware , Linux Mint , Vixta , Linux XP , Mandriva , Debian , Suse + Open Suse , Pardus , Fedora 8 уште неколку ... ама нејке :(... И барам објаснување за тоа ( какви се малите и големите дистрибуции ) ????????
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Fatihh, сега ја видов сликата.... и мислам дека имам лоши вести... ПРАВИ БЕКАП на хард диск... овА истото се праише кај драун и хдд му цркна... Да се надеваме дека не е хдд.


Пробај извади го хард дискот и пробај да бутираш.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Aleks, одма ке пробам :bravo:
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Решен е проблемот со нов Тврд диск и нова матична плоча :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.931
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно